moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zwiedź online Lotniczą Akademię Wojskową

Co przyszli piloci robią z kołem reńskim, jak wygląda trening w symulatorze dezorientacji przestrzennej i na jakich maszynach szkolą się podchorążowie legendarnej Szkoły Orląt? W najbliższą środę Lotnicza Akademia Wojskowa zaprasza na wirtualny spacer po uczelni. W tym roku, ze względu na pandemię, dzień otwarty odbędzie się wyłącznie w formule online.

– Jako jedyni spośród wojskowych akademii prowadzimy rekrutację na studia wojskowe tylko do końca marca. Wynika to ze specyfiki naszej uczelni oraz konieczności przejścia badań lekarskich i szkolenia lotniczego przez kandydatów na pilotów. Ze względu na sytuację epidemiczną mamy w tej chwili ograniczone możliwości organizacji imprez stacjonarnych. Nie chcąc jednak pozbawiać kandydatów okazji na bliższe zapoznanie się z naszą ofertą edukacyjną, postanowiliśmy zorganizować dzień otwarty w bezpiecznej formule online – mówi mjr Marek Kwiatek, rzecznik prasowy LAW.

Na wirtualny spacer po uczelni przedstawiciele Akademii zapraszają już 10 marca. Transmisja online rozpocznie się o godzinie dziewiątej na profilu na Facebooku i kanale YouTube LAW.

Atrakcje dla każdego

Przedstawiciele uczelni zapewniają, że atrakcji nie zabraknie. Coś dla siebie znajdą zarówno osoby zainteresowane studiami wojskowymi, jak również ci, którzy planują kształcenie na jednym z czterech kierunków cywilnych (lotnictwo i kosmonautyka, nawigacja, bezpieczeństwo narodowe, logistyka). LAW zaprasza także wszystkich tych, którzy chcą zobaczyć, jak wygląda jedyna w Polsce uczelnia kształcąca m.in. pilotów wojskowych.

W ciągu kilku godzin transmisji uczelnia pokaże m.in. filmy prezentujące Akademię. – Dotychczas transmisje online były jedynie dodatkiem do dnia otwartego, tym razem będzie to wyłącznie przekaz wirtualny. Dlatego zależało nam na wysokim poziomie technicznym i merytorycznym transmisji. Dzięki studiu filmowo-fotograficznemu, które systematycznie rozwijamy, mogliśmy przygotować profesjonalne nagrania w technologii HD. Całość tworzy spójny materiał, prezentujący to, czym jako uczelnia możemy się pochwalić – mówi Anna Borysewicz, kierownik Biura Promocji LAW.

Co zatem będzie można obejrzeć? Na przykład serce Szkoły Orląt, czyli Akademickie Centrum Szkolenia Lotniczego i znajdującą się w hangarach flotę powietrzną. Poza samolotami DA-40, DA-42 i maszynami Zlin, śmigłowcami Guimbal Cabri oraz Robinsonami R44 II, uczelnia pokaże również nowe, kupione w ubiegłym roku samoloty Diamond DA-20. Na nagraniach zostanie pokazany także Ośrodek Szkolenia Kondycyjnego oraz stanowiące jego wyposażenie lotnicze gimnastyczne przyrządy specjalne (LGPS), w tym np. koło reńskie czy żyroskop, które służą pilotom do kondycyjnego i sprawnościowego przygotowania się do lotów.

Pokaz szkolenia ratownictwa wodnego

Zaprezentowane zostaną również bezzałogowe statki powietrzne oraz różnego rodzaju nowoczesne urządzenia treningowe: do nauki katapultowania, skoków spadochronowych, kontroli ruchu powietrznego oraz lotu. Na filmie pojawi się też symulator dezorientacji przestrzennej, który pozwala kandydatom na pilotów zapoznać się niebezpiecznymi zjawiskami mogącymi wystąpić w realnych warunkach lotu, np. złudzeniami optycznymi i fałszywym horyzontem. LAW pokaże też najnowszy zakup uczelni – ALSIM AL4X-5 – symulator lekkich samolotów jednosilnikowych Diamond DA-40 i dwusilnikowych DA-42.

Jednym z ciekawszych filmów będzie z pewnością ten pokazujący szkolenie wojskowych studentów w zakresie ratownictwa wodnego. – W jego trakcie podchorążowie poznają procedury związane z zachowaniem się po katapultowaniu i lądowaniu ze spadochronem do wody oraz ćwiczą posługiwanie się środkami ratowniczymi. Jednym z elementów szkolenia jest także nauka posługiwania się lotniczym aparatem ucieczkowym, będącym w wyposażeniu załóg śmigłowców państw NATO, a używanym w przypadku ewakuacji z zanurzonego śmigłowca – wyjaśnia kpt. Sebastian Sołtyka z sekcji wysokościowo-ratowniczej LAW.

Wirtualny dzień otwarty stanie się także okazją do zaprezentowania bazy dydaktycznej uczelni. – Nasi widzowie zobaczą, jak wygląda laboratorium interaktywnego symulatora operacyjno-taktycznego działań sił powietrznych „Gambler” oraz laboratorium bezpieczeństwa powietrznego służące do prowadzenia zajęć z psychologii lotniczej. Zaprosimy też do pracowni logistycznej, która jest odzwierciedleniem urządzeń używanych na lotniskach. Znajduje się w niej m.in. skaner do kontroli bagażu podręcznego i bramka magnetyczna do kontroli pasażerów – mówi Anna Borysewicz.

Po wirtualnym spacerze będzie można wysłuchać rozmów na żywo ze studia filmowo-fotograficznego. Wezmą w nich udział m.in. studenci wojskowi i cywilni oraz pracownicy Biura Obsługi Studentów, którzy opowiedzą np. o zasadach rekrutacji i egzaminach wstępnych do uczelni. Informacje będą dotyczyć zarówno kierunków dla kandydatów na pilotów, jak i naziemnych. Podczas transmisji na żywo widzowie będą mogli zadawać pytania.

Osobom, które nie będą mogły uczestniczyć w wydarzeniu, zostanie udostępniona relacja z dnia otwartego na portalach społecznościowych LAW oraz na stronie internetowej uczelni https://www.wojsko-polskie.pl/law/.

Szkoła Orląt w Dęblinie od 1 października 2018 roku funkcjonuje jako Lotnicza Akademia Wojskowa. Jako jedyna uczelnia w Polsce kształci kandydatów na żołnierzy zawodowych na potrzeby Sił Zbrojnych RP. Studiują tu także osoby cywilne – przyszli piloci, kontrolerzy ruchu powietrznego, logistycy i służby cywilne związane z bezpieczeństwem lotniczym.

Paulina Glińska

autor zdjęć: arch. LAW

dodaj komentarz

komentarze


Na straży wschodniej flanki NATO
 
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna na detale
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Sandhurst: końcowe odliczanie
Głos z katyńskich mogił
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
NATO on Northern Track
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
W Italii, za wolność waszą i naszą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w świętym mieście, część druga
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Wojna w świętym mieście, epilog
Charge of Dragon
Święto stołecznego garnizonu
25 lat w NATO – serwis specjalny
Front przy biurku
SOR w Legionowie
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Ramię w ramię z aliantami
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Zmiany w dodatkach stażowych
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Zachować właściwą kolejność działań
Kadisz za bohaterów
NATO na północnym szlaku
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Przygotowania czas zacząć
Szarża „Dragona”
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Strażacy ruszają do akcji
Kolejne FlyEle dla wojska
Szpej na miarę potrzeb
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Barwy walki
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sprawa katyńska à la española

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO