moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polacy na medal!

Ponad dwie dekady Sił Zbrojnych RP w NATO oraz setki docenionych przez sojuszników polskich żołnierzy. O tym, z jaką odwagą służą na misjach i jak istotną odgrywają rolę w strukturach Sojuszu Północnoatlantyckiego, świadczą chociażby odznaczenia, jakie przyznają Polakom dowódcy armii innych państw. Te dowody uznania można obejrzeć na najnowszej wystawie w Centrum Weterana.

Medalem za Chwalebną Służbę nadanym przez sekretarza generalnego NATO wyróżniony został także ppłk Marcin Przybylski, który obecnie służy w Naczelnym Dowództwie Sojuszniczych Sił Europy w Mons w Belgii. Fot. arch. ppłk. Marcina Przybylskiego

– Odznaczenia zagraniczne, jakie otrzymałem za służbę podczas XI zmiany misji szkoleniowo-doradczej „Resolute Support” w Afganistanie, traktuję jako wyraz uznania dla całego Wojska Polskiego. Są one potwierdzeniem wzorowej współpracy oraz wiarygodności sojuszniczych zobowiązań – mówi mjr Adam Korolczuk, który za dokonania podczas tej misji otrzymał Medal za Chwalebną Służbę (z ang. Meritorious Service Medal). Jest to jedno z najwyższych odznaczeń, jakie Departament Obrony Stanów Zjednoczonych może przyznać przedstawicielom armii innych państw za udział w operacjach międzynarodowych sił NATO pod amerykańskim dowództwem. Ale niejedyne… Zagraniczne odznaczenia przyznane Polakom za ich służbę można obejrzeć na wystawie zorganizowanej przez Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa.

Jesienią 2020 roku Centrum poprosiło uczestników misji o wypożyczenie otrzymanych przez nich zagranicznych odznaczeń. Na apel odpowiedziało wielu żołnierzy. Ostatecznie na ekspozycję trafiło ponad 80 odznaczeń. – Cieszymy się, że odzew był tak duży, bo dzięki temu prezentujemy różne medale, m.in. nadawane honorowo, za walkę z terroryzmem czy udział w misjach – wymienia Andrzej Korus, kierownik Zespołu Edukacji i Tradycji w Centrum Weterana. Zgromadzone na wystawie odznaczenia zostały podzielone na kilka grup. W oddzielnych gablotach znajdują się te przyznane przez ONZ, UE, armie sojusznicze czy NATO.

Generał dziękuje za współpracę

Podczas XI zmiany PKW w Afganistanie mjr Adam Korolczuk służył w dowództwie misji „Resolute Support” w Kabulu. Był doradcą strategicznym w Kwaterze Głównej oraz jedynym polskim oficerem odpowiedzialnym za bieżące analizy sytuacji operacyjnej wojsk afgańskich oraz synchronizację procesu planowania operacji strony koalicyjnej i afgańskiej. Został również szefem wielonarodowego zespołu doradców przydzielonych do ministerstwa obrony Afganistanu. Oprócz Medalu za Chwalebną Służbę oficer przekazał na wystawę także dwa inne odznaczenia. – W podziękowaniu za sojuszniczą współpracę otrzymałem od amerykańskiego gen. bryg. Williama Taylora medal NATO (Non-Article 5 Medal). Jest to odznaczenie nadawane przez sekretarza generalnego NATO wszystkim żołnierzom uczestniczącym w operacjach międzynarodowych Sojuszu Północnoatlantyckiego – wyjaśnia mjr Korolczuk. Otrzymał on również Medal Zasługi Gwardii Narodowej Stanu Illinois (Illinois National Guard Military Medal of Merit). Odznaczenia te zostały przyznane na wniosek amerykańskich dowódców, którzy docenili współpracę polskiego oficera z siłami zbrojnymi Stanów Zjednoczonych w ramach operacji „Freedom’s Sentinel” oraz koordynowanie wielu długofalowych projektów na poziomie strategicznym i operacyjnym.

– Gdy misja XI zmiany dobiegała końca, dowódca wojsk NATO w Afganistanie gen. Austin „Scott” Miller spotkał się z polskimi oficerami pełniącymi służbę w Kwaterze Głównej i podziękował za współpracę. Podkreślił wyjątkowe relacje polsko-amerykańskie oraz wkład, jaki żołnierze Wojska Polskiego wnieśli w powodzenie misji w Afganistanie – wspomina mjr Korolczuk.

Medal od sekretarza

Medalem za Chwalebną Służbę nadanym przez sekretarza generalnego NATO wyróżniony został także ppłk Marcin Przybylski, który obecnie służy w Naczelnym Dowództwie Sojuszniczych Sił Europy w Mons w Belgii. Jest to najwyższe odznaczenie Sojuszu Północnoatlantyckiego, jakie jego szef może przyznać żołnierzom za udział w operacjach międzynarodowych sił NATO. Medal ma średnicę 35 mm i jest wykonany ze srebra. Na awersie znajduje się godło NATO oraz wieniec z gałązek oliwnych. Na rewersie umieszczono napis w języku angielskim i francuskim: „W służbie pokoju i wolności”.

– Odznaczenie to było wyróżnieniem nie tylko dla mnie, lecz także dla mojego zespołu – przekonuje ppłk Przybylski i podkreśla zaangażowanie kolegów z Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego, z którymi w 2014 roku wyjechał na misję do Afganistanu. Wówczas trwająca wiele lat operacja bojowa ISAF przekształcała się w doradczą misję „Resolute Support”. NATO czekało najtrudniejsze w jego historii zadanie logistyczne. Spod Hindukuszu miały zostać wycofane tysiące żołnierzy, ich wyposażenie i sprzęt.

Ppłk Przybylski został doceniony za pracę w wydziale planowania Połączonego Dowództwa Międzynarodowych Sił Wsparcia i Bezpieczeństwa w Kabulu. Kierował w nim komórką, która odpowiadała za analizę danych na temat liczebności oraz rozlokowania sojuszniczych wojsk. Dzięki temu udało się sprawnie przekształcić misję z bojowej w doradczą. Sekretarz generalny Sojuszu przyznał mu Medal za Chwalebną Służbę. W gronie posiadaczy tego odznaczenia jest zaledwie kilku Polaków. – Z 12 tysięcy żołnierzy, którzy razem ze mną służyli na misji w Afganistanie, medal ten otrzymało zaledwie pięciu: trzech Amerykanów, Brytyjczyk i ja – opowiada ppłk Przybylski. Oficer wspomina, że amerykański gen. broni Joseph Anderson, szef IJC w Kabulu, był zaskoczony, jak profesjonalnie polscy żołnierze wykonywali postawione przed nimi zadania oraz jak świetnie znali natowskie i amerykańskie procedury.

Doceniona służba

Na wystawę trafił także NATO Active Endeavour Medal, które przekazał kmdr ppor. rez. Marek Bartkowiak. Otrzymał go za udział w sojuszniczej operacji „Active Endeavour” polegającej na zabezpieczaniu żeglugi i zapobieganiu terroryzmowi na Morzu Śródziemnym. Misja została zorganizowana na mocy artykułu 5 „Traktatu Waszyngtońskiego”. Brały w niej udział także polskie okręty: podwodne „Bielik” i „Kondor” oraz „Gen. Kazimierz Pułaski” i „Kontradmirał Xawery Czernicki”. Kmdr ppor. Bartkowiak służył na okręcie „Kondor” jako oficer pionu operacyjnego. – Rejonem działania naszego patrolu były wybrzeża Syrii i Egiptu. Natomiast zadaniem było informowanie ówczesnego dowództwa Sił Podwodnych w Neapolu między innymi o ruchu żeglugowym na Morzu Śródziemnym – wspomina oficer.

– Nasza wystawa pokazuje, że polscy żołnierze byli doceniani na misjach zagranicznych za zaangażowanie i profesjonalizm oraz sojuszniczą współpracę – mówi Andrzej Korus z Centrum Weterana.

Wystawa „Ordery i odznaczenia zagraniczne nadawane żołnierzom WP” będzie czynna do końca marca. Można ją obejrzeć po wcześniejszym umówieniu się telefonicznie oraz z zachowaniem wszystkich środków ostrożności, jakie wynikają z obostrzeń sanitarnych w czasie pandemii.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: arch. ppłk. Marcina Przybylskiego, Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa

dodaj komentarz

komentarze


Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
 
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Sandhurst: końcowe odliczanie
Kadisz za bohaterów
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ocalały z transportu do Katynia
Strażacy ruszają do akcji
Barwy walki
Ramię w ramię z aliantami
Wojna w świętym mieście, część druga
Charge of Dragon
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Optyka dla żołnierzy
Rakiety dla Jastrzębi
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
25 lat w NATO – serwis specjalny
Święto stołecznego garnizonu
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Przygotowania czas zacząć
Szpej na miarę potrzeb
Wojna w świętym mieście, epilog
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
SOR w Legionowie
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Zachować właściwą kolejność działań
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
W Italii, za wolność waszą i naszą
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Prawda o zbrodni katyńskiej
Sprawa katyńska à la española
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Odstraszanie i obrona
V Korpus z nowym dowódcą
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Mundury w linii... produkcyjnej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Zbrodnia made in ZSRS
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Głos z katyńskich mogił
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Zmiany w dodatkach stażowych
Szarża „Dragona”
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
NATO on Northern Track
Front przy biurku
Na straży wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
NATO na północnym szlaku
Kolejne FlyEle dla wojska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO