moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ogniowy debiut zmodyfikowanych czołgów T72

To nie było zwykłe szkolenie. Na poligonie w Nowej Dębie chrzest bojowy przeszli żołnierze z 19 Brygady Zmechanizowanej przygotowujący się do służby na stanowisku działonowych, a także… zmodyfikowane czołgi T72M1R. Punktem kulminacyjnym dwutygodniowego ćwiczenia było strzelanie ostrą amunicją do celów oddalonych nawet o 1400 metrów.

W zakładach należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej trwa modyfikacja czołgów T-72. Zgodnie z umową, jaką zawarto w 2019 roku, pojazdy są wyposażane w nowoczesne przyrządy celownicze, nawigacyjne, obserwacyjne, a także w łączność cyfrową. Szesnaście zmodyfikowanych czołgów dotarło już do 19 Brygady Zmechanizowanej, a konkretniej formującego się w Lublinie batalionu czołgów. W Nowej Dębie chrzest bojowy przeszli właśnie działonowi załóg T72M1R. – Podczas pobytu na poligonie koncentrowaliśmy się na prowadzeniu działań taktycznych, ale główny nacisk był położony na działania ogniowe. Żołnierze wykonywali strzelania z czołgów m.in. do celów ukazujących się i ruchomych oddalonych o 1200–1400 metrów – mówi mjr Marcin Wawro, pełniący obowiązki dowódcy batalionu. Dodaje, że ten element wojsko ćwiczyło zarówno w dzień, jak i w nocy.

Podczas prowadzenia działań, czołgiści z 19 Brygady korzystali z rad bardziej doświadczonych kolegów z 1 Batalionu Czołgów z Żurawicy, który podlega 21 Brygadzie Strzelców Podhalańskich. Pancerniacy, którzy na co dzień także korzystają z czołgów T-72, od kilku lat stają na podium wojskowych zawodów użyteczno-bojowych. – Jak się uczyć, to od najlepszych – mówi gen. bryg. Michał Rohde, dowódca 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej.

A jakie są efekty wspólnego szkolenia pancerniaków? – Muszę przyznać, że żołnierze pozytywnie mnie zaskoczyli. Większość z nich służy w wojsku od niedawna, a mimo tego radzili sobie bardzo dobrze – mówi mjr Wawro.

W sumie wojsko spędziło na poligonie dwa tygodnie. Jednak zanim żołnierze rozpoczęli szkolenie, każdy z nich musiał przejść szereg szkoleń indywidualnych, m.in. w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych. Nie obyło się bez zajęć taktycznych. Te odbywały się na przykoszarowym placu ćwiczeń, a także na poligonach w Drawsku i Orzyszu. Teraz przed pancerniakami najważniejszy sprawdzian. To, że są dobrze przygotowani do wykonywania obowiązków muszą udowodnić przed komisją z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych z Poznania. Dopiero po zdaniu tego egzaminu będą mogli mianować się działonowymi czołgów T72M1R.

Natomiast w kwietniu na poligon w Nowej Dębie ruszą kolejni pancerniacy z 19 Brygady. Tym razem nacisk zostanie położony na szkolenie kierowców czołgów.

Batalion czołgów 19 Brygady Zmechanizowanej stacjonuje w Lublinie. Jego formowanie rozpoczęło się w ubiegłym roku, a gotowość operacyjną ma osiągnąć w roku 2022 roku. – Cały czas przyjmujemy żołnierzy, tworzymy też kolejne pododdziały. To dlatego, że aby taka jednostka mogła funkcjonować, musi powstać także kompania dowodzenia czy kompania logistyczna – tłumaczy gen. Rohde. Dodaje także, że na przełomie 2023 i 2024 roku czołgistów z Lublina czeka pierwsze bojowe wyzwanie – to właśnie oni będą stanowić trzon Polskiego Kontyngentu Wojskowego na Łotwie. – Mamy trochę czasu na przygotowania, ale zdajemy sobie sprawę, że przed nami jeszcze wiele pracy. Dlatego wykorzystujemy każdą okazję do podnoszenia kwalifikacji żołnierzy i zgrywania załóg – zaznacza dowódca brygady.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: st. kpr. Aleksander Perz/18 DZ

dodaj komentarz

komentarze


Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
 
Ogień w podziemiu
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Odstraszanie i obrona
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojsko inwestuje w Limanowej
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Rakiety dla Jastrzębi
Przygotowania czas zacząć
Hiszpański palimpsest
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Weterani i bokser „Master”
Jeśli nie Jastrząb, to…
V Korpus z nowym dowódcą
Szpej na miarę potrzeb
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Mundury w linii... produkcyjnej
Animus Fortis, czyli mężny duch
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
NATO na północnym szlaku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Kurs z dzwonem
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Jak wyszkolić pilota F-16?
Zmiany w dodatkach stażowych
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Cena wolności
Psiakrew, harmata!
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
25 lat w NATO – serwis specjalny
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Wojna w świętym mieście, epilog
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Święto wojskowego sportu
Optyka dla żołnierzy
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Prawda o zbrodni katyńskiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO