moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Krócej w służbie przygotowawczej

Od tego roku służba przygotowawcza dla absolwentów klas wojskowych będzie trwała 12, zamiast dotychczasowych 30 dni. To zmiany wynikające m.in. z nowego systemu rekrutacji do Wojska Polskiego i wprowadzenia krótszego szkolenia podstawowego dla ochotników. Jako pierwsi służbę na nowych zasadach będą mogli odbyć m.in. tegoroczni absolwenci klas wojskowych.

Program „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe” MON prowadzi od 2017 roku. Wprowadza on jednolite szkolenie wojskowe w wybranych klasach ponad 120 szkół średnich. Celem projektu jest m.in. przygotowanie młodzieży do ochotniczego pełnienia służby wojskowej. Absolwenci klas mundurowych są premiowani podczas naboru na wojskowe uczelnie czy do wojsk obrony terytorialnej. Jednym z bonusów po ukończeniu szkoły średniej jest też krótsza służba przygotowawcza, która do tej pory trwała miesiąc. Z takiej możliwości skorzystało w sierpniu ubiegłego roku ponad pół tysiąca młodych osób z całej Polski. Dla porównania ochotnicy z cywila musieli szkolić się przez trzy miesiące.

 

Szkolenie w 12 dni

Sytuacja zmieniła się we wrześniu, gdy w wojsku zaczął obowiązywać nowy system rekrutacji. Poza zmianami w samym naborze do armii, została też skrócona służba przygotowawcza dla ochotników z cywila – ich szkolenie podstawowe trwa obecnie 27 dni. W związku z tym trwająca miesiąc służba przygotowawcza przestała być dla absolwentów klas mundurowych przywilejem. Dlatego MON przygotowało kolejne ułatwienia, zgodnie z nimi takie szkolenie potrwa 12 dni. – Należy pamiętać, że uczniowie certyfikowanych wojskowych klas mundurowych przez trzy semestry ostatnich dwóch lat nauki odbywają w sumie 185 godzin lekcyjnych przedmiotu edukacja wojskowa. Kończąc szkołę średnią, mają więc solidne podstawy żołnierskiego rzemiosła. Nie ma więc potrzeby, aby niektóre treści powtarzać podczas szkolenia – tłumaczy ppłk Waldemar Krzyżanowski, szef Wydziału Komunikacji Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.

O dobrym przygotowaniu absolwentów mówią także nauczyciele. Marek Idaszek, koordynator klas wojskowych w Zespole Szkół Rolniczych w Środzie Wielkopolskiej podkreśla, że by zdobyć certyfikat klasy wojskowej, nie wystarczy po prostu ukończyć szkołę. – Każdy uczeń musi zdać wymagający, opracowany według wytycznych MON egzamin, do którego zaliczenia trzeba zdobyć 70% punktów. Zdanie tego egzaminu to gwarancja, że absolwent zdobył podstawową wiedzę i umiejętności potrzebne w służbie. To ważne, bo dla wielu służba przygotowawcza staje się kolejnym krokiem na drodze do armii – mówi Marek Idaszek.

Na wakacje do wojska

Służbę na nowych zasadach będą odbywać przede wszystkim uczestnicy III edycji programu „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe” (mogą też się zgłosić absolwenci dwóch poprzednich, jeśli dotąd nie odbyli służby).

Ochotnicy będą mogli się zgłosić zaraz po ukończeniu szkoły średniej i zdaniu egzaminów. Ich szkolenie rozpocznie się w wakacje w centrach szkolenia, szkołach podoficerskich oraz wytypowanych jednostkach wojskowych. – Kadeci przez 10 godzin dziennie będą przechodzić szkolenie, m.in. taktyczne, strzeleckie czy też dotyczące łączności oraz dyscypliny wojskowej. Będzie to w sumie 86 godzin zajęć, w tym aż 77 praktycznych. Szkolenie zakończy egzamin oraz przysięga wojskowa – mówi ppłk Krzyżanowski. Po pomyślnym zakończeniu służby przygotowawczej absolwenci klas o profilu wojskowym staną się żołnierzami rezerwy i jeszcze w tym roku będą mogli ubiegać się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej.

Nowe zasady sprawią, że młodzi ludzie jeszcze chętniej będą myśleć o wstąpieniu do wojska? – Ci, którzy mieli takie plany, wciąż je podtrzymują, niezależnie od wprowadzanych zmian. Ale być może będą i takie osoby, które jeszcze nie zdecydowały się na wojsko, a krótsza służba będzie dla nich zachętą, by podjąć takie starania – przyznaje nauczyciel ze Środy Wielkopolskiej.

W roku szkolnym 2020/21 rozpoczęła się IV edycja programu „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe” koordynowanego przez Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. Obecnie trwa nabór do V edycji, nowi uczniowie rozpoczną naukę we wrześniu.

Paulina Glińska

autor zdjęć: kpt. Remigiusz Kwieciński; grafika: MON

dodaj komentarz

komentarze


Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
 
Wojna w świętym mieście, część druga
Sandhurst: końcowe odliczanie
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
SOR w Legionowie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Charge of Dragon
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Wojna w świętym mieście, część trzecia
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Rakiety dla Jastrzębi
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Przygotowania czas zacząć
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ramię w ramię z aliantami
Front przy biurku
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Szarża „Dragona”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Święto stołecznego garnizonu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zachować właściwą kolejność działań
Kolejne FlyEle dla wojska
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
25 lat w NATO – serwis specjalny
Strażacy ruszają do akcji
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
NATO na północnym szlaku
Głos z katyńskich mogił
Sprawa katyńska à la española
Wojna w świętym mieście, epilog
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Odstraszanie i obrona
Kadisz za bohaterów
Ocalały z transportu do Katynia
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Optyka dla żołnierzy
Szpej na miarę potrzeb
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
V Korpus z nowym dowódcą
NATO on Northern Track
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Na straży wschodniej flanki NATO
Zmiany w dodatkach stażowych
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Barwy walki
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Mundury w linii... produkcyjnej
W Italii, za wolność waszą i naszą
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Zbrodnia made in ZSRS
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO