moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kwalifikacja? Może w czerwcu

Zwiększona zachorowalność i wskaźniki epidemiczne wskazują jednoznacznie, że przeprowadzenie kwalifikacji wojskowej będzie dużym wyzwaniem. Dlatego podjęliśmy decyzję o możliwym przesunięciu terminu jej rozpoczęcia na 1 czerwca – zapowiedział wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz. To już kolejna zmiana terminów w tej sprawie, którą wymusza pandemia COVID-19.

Plany zakładały, że kwalifikacja wojskowa rozpocznie się 25 stycznia i potrwa do końca kwietnia. Jednak, podobnie jak w ubiegłym roku, epidemia przekreśliła ten harmonogram. Ministrowie obrony narodowej oraz spraw wewnętrznych i administracji znowelizowali więc rozporządzenie i zapisali, że cała procedura może odbyć się między 7 kwietnia a 23 lipca oraz 9 sierpnia i 19 listopada.

Oznacza to, że pierwsze powiatowe komisje lekarskie mogłyby zacząć pracę już za dwa tygodnie. Czy tak się stanie? – Śledzimy sytuację w kraju, zwiększona zachorowalność i wskaźniki epidemiczne jednoznacznie wskazują, że kwalifikacja będzie trudna do zrealizowania. Dlatego po konsultacji ze Sztabem Generalnym Wojska Polskiego i służbami sanitarnymi zdecydowaliśmy, że pierwsza tura kwalifikacji mogłaby rozpocząć się nie 7 kwietnia, a 1 czerwca i trwać do 23 lipca – zapowiedział wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz, podczas ostatniego posiedzenia senackiej Komisji Obrony Narodowej. Taką informację wiceszef MON-u przekazał także na odprawie z wojewodami.

REKLAMA

– Wszyscy zdajemy sobie sprawę z problemów, jakie mogą się pojawić przy organizacji kwalifikacji wojskowej. Może np. zabraknąć lekarzy w powiatowych komisjach, którzy cały czas są przecież zaangażowani w działania w walce z pandemią. Dlatego przesunięcie terminu to nie tylko rekomendacja, ale i zalecenie – wyjaśnia Wojciech Skurkiewicz w rozmowie z portalem polska-zbrojna.pl. Wiceminister dodaje, że nowy termin uwzględnia też okres matur. – Chcemy by młodzi ludzie skupili się na tym, żeby je zdać i nie stresowali się niepotrzebnie obowiązkiem stawienia się przed komisją – zapewnia przedstawiciel MON-u.

Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem, ostateczną decyzję w sprawie terminu rozpoczęcia kwalifikacji wojskowej na terenie poszczególnych województw będą podejmować wojewodowie. Na podstawie tego samego dokumentu, drugi termin kwalifikacji ma zostać ogłoszony w lipcu. Wówczas można zostać wezwanym przed komisję lekarską w okresie od 9 sierpnia do 19 listopada.

W tym roku obowiązek stawienia się dotyczy 280 tys. osób. To przede wszystkim 19-latkowie urodzeni w 2002 roku. Wezwania otrzymają też mężczyźni tzw. roczników starszych – w wieku 20–24 lat (urodzeni w latach 1997–2001), którym do tej pory nie określono kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej oraz kobiety urodzone w latach 1997–2002, głównie absolwentki studiów lekarskich, pielęgniarskich czy ratownictwa medycznego.

Podczas kwalifikacji na terenie całego kraju będzie pracować 16 wojewódzkich komisji lekarskich oraz ok. 400 powiatowych.

Kwalifikacja wojskowa jest prowadzona od 2009 roku. Wzywając młodych ludzi przed komisje lekarskie, wojsko chce zebrać informacje o stanie ich zdrowia, aby ocenić zdolności do ewentualnej służby wojskowej, np. w razie zagrożenia bezpieczeństwa państwa.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. kpr. Aleksander Perz

dodaj komentarz

komentarze


Włoskie Typhoony w akcji
 
„Rekin” dobił do brzegu
MSPO. Rakietowe aspiracje WITU
Patriotyzm to nie frazes
Początek oficerskiej drogi
Powrót do korzeni
„Nowoczesne wojsko – bezpieczne państwo”
MSPO. Poznajcie prawdopodobnego następcę Erawy
Jakie dodatki dla żołnierzy niezawodowych?
Polskie Państwo Podziemne powstało 83 lata temu
Desant pod Arnhem
Rakietnicy, czyli pod ostrzałem z rac
Żołnierze NSZ dla wolnej Polski
Interwencyjne granatniki
„Trenuj z wojskiem” – by czuć się bezpiecznie
Czerwona agresja
Zostań stypendystą MON-u
System zwalczania BSL
„Ryś ‘22” z amerykańskim wsparciem
Wioślarz i pięcioboista mistrzami świata!
Prawie 290 mln dolarów z USA na polskie bezpieczeństwo
Siła WOT
Wojska OT mają pięć lat!
Gaudeamus igitur!
Latająca Forteca w Zalewie Szczecińskim
16 medali szermierzy na wojskowym czempionacie
Sukces ukraińskiej kontrofensywy
Raptory już w Polsce
Collective Defense is Priority
Putin sięga po rezerwy
Polska wzmacnia Baltic Air Policing
Brunatny najazd
Ukraina świętuje, Rosja spowalnia
Przygotowani na kryzys
Nowy znak specjalny komandosów
NATO stawia na drony
Ile Polska straciła podczas II wojny
Rekordowy limit dla przyszłych oficerów
Mieć oko na Libię, uważać na Rosję
Wyjaśniona sprawa rekompensat dla rezerwistów
Zostań podoficerem WP!
Półmaratończycy na medal
Włoscy lotnicy w Malborku
Jak się testuje F-35
Od Chersonia po Krym
„Rekin” grasuje na Bałtyku
Rosja zagarnia ukraińskie ziemie
„Z miłości do Ojczyzny”. Zbigniew Piasecki, „Czekolada”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
SCAR, czyli zdalne sterowanie dronami
MSPO. Rodzina dronów pionowego startu
Śladem profesjonalistów
Dublet pięciobojowych sztafet
Ukraińska kontrofensywa
Alianci z AK
Dezinformacja jako współczesne narzędzie walki
Rekordowa przysięga na WAT
Premier w Żelaznej Dywizji
Jastrzębie nad Słowacją
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pięć medali żołnierzy w zapasach i strzelectwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO