moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowy dowódca 17 BZ

29 marca na placu apelowym w Międzyrzeczu pełniący obowiązki dowódcy pułkownik Wojciech Ziółkowski przekazał dowodzenie 17 Wielkopolską Brygadą Zmechanizowaną pułkownikowi Dariuszowi Kosowskiemu.

W poniedziałek, przed rozpoczęciem uroczystości przekazania sztandaru 17 WBZ, pełniący obowiązki dowódcy płk Wojciech Ziółkowski oraz nowy dowódca brygady płk Dariusz Kosowski (dotychczasowy dowódca 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej), złożyli kwiaty przy pomniku patrona brygady, gen. broni Józefa Dowbor-Muśnickiego oraz przy pomniku pamięci żołnierzy poległych w czasie wykonywania zadań bojowych poza granicami kraju.

Uroczystość odbyła się zgodnie z ceremoniałem wojskowym. W związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju poniedziałkowy apel miał charakter zamknięty. Dowódcą uroczystości był ppłk Mariusz Fil, który złożył dowódcy 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, gen. dyw. Piotrowi Trytek, meldunek o gotowości do ceremonii przekazania dowodzenia 17 Brygadą.

Wśród przybyłych gości znaleźli się również były dowódca 17WBZ, gen. dyw. Piotr Malinowski — obecnie szef sztabu DG RSZ, Dowódcy Jednostek Wojskowych 11 Dywizji Kawalerii Pancernej z dowódcą 10 BKPanc na czele, Komendanci 45 WOG, OSPWL oraz WŻW z Wędrzyna, Szef WSzW z Zielonej Góry, kapelani 17 WBZ, starosta powiatu międzyrzeckiego oraz burmistrz Międzyrzecza, ponadto w ceremonii udział wzięli przedstawiciele z instytucji resortowych.

Po podniesieniu flagi państwowej i odśpiewaniu przez uczestników uroczystości hymnu nastąpiło odczytanie rozkazu o zmianie na stanowisku dowódcy brygady. Etatowy zastępca dowódcy 17 WBZ płk Wojciech Ziółkowski od 29 marca br. pełnić będzie funkcję zastępcy dowódcy 16 Dywizji Kawalerii Pancernej.

Dowódca Czarnej Dywizji podziękował płk. Ziółkowskiemu za dowodzenia 17 WBZ. „Dowodzenie pana płk. Ziółkowskiego to szczególny sposób budowania żołnierskich więzi i braterstwa wśród żołnierzy. To delegowanie odpowiedzialności i umiejętne wykorzystywanie potencjału swoich podwładnych, oparte na zaufaniu i gotowości do realizacji zadań. Ponadto jestem przekonany, że atmosfera służby, zbudowane relacje i sposób dowodzenia kierowany przez pana płk. Ziółkowskiego oraz bardzo bogate doświadczenie pana płk. Dariusza Kosowskiego będą wyznaczały priorytety dalszej, nienagannej służby 17WBZ dla chwały Rzeczpospolitej i „Czarnej Dywizji”– podkreślił gen. dyw. Piotr Trytek.

„Służba w 17 WBZ to wielki honor i zaszczyt. Dziękuje za wspólne lata służby, za doświadczenia, które tu zdobyłem. Podczas służby w 17WBZ spotkałem wielu wspaniałych ludzi. W tej brygadzie zostawiam kawałek swojego serca” - mówił żegnający się z brygadą płk Wojciech Ziółkowski.

„Ten dzień na zawsze zapisze się w moje pamięci jako dzień podjęcia nowych wyzwań na kolejnym stanowisku służbowym. Zdaję sobie sprawę z odpowiedzialności, jaka na mnie spoczywa, wiem również że ta jednostka to doskonale przygotowany oddział do realizacji zadań w kraju, jak i za granicą” – podkreślił nowy dowódca 17WBZ płk Dariusz Kosowski.

Uroczysty apel zakończyła defilada kompanii honorowej, sztandarów pododdziałów Wielkopolskiej Brygady oraz orkiestry wojskowej z Żagania.

***
Pułkownik Wojciech Ziółkowski pełnił obowiązki dowódcy 17 WBZ od lipca 2020 roku, natomiast na stanowisku zastępcy dowódcy od kwietnia 2016 roku. Decyzją Ministra Obrony Narodowej od 29 marca br. wyznaczony na stanowisko zastępcy dowódcy dywizji – szefa sztabu w 16 Dywizji Zmechanizowanej w Olsztynie.

Tekst: ppor. Anna Dominiak

red. PZ

autor zdjęć: st. szer. Kamil Śpiączka

dodaj komentarz

komentarze


Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
 
Kolejne zakupy dla wojska
Futsal na zakończenie rywalizacji
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Sokół czuwa w Tatrach
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Porozumienie Sikorski-Stalin
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ostre strzelanie w Świętoszowie
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
Polsko-koreańskie rozmowy
Orka po koreańsku
W WIM-ie otwarto nowoczesną klinikę urologii
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Podchorążowie świętują
O 200 OPW więcej na nowy rok szkolny
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Ekspresowa pomoc
PKW Orlik gotowy na misję
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
32 krążki pływaków-żołnierzy
Kolejna dostawa FA-50 dla wojska
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
Pierwszy polski Homar
Realia, a nie teoria
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Szef MON-u o planach obrony kraju
Zielony talizman Polaków
Zanim wyruszą do Bagdadu
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
Uwolnić zakładników
Wszystkie Pilice w wojsku
Narodziny polskich sił morskich
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Misja: obronić Finlandię
Polski dzień strzelania w Rumunii
Najdłuższa noc
Abramsy jadą na ukraiński front
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Unijna pomoc dla Ukrainy
PKW Orlik już w Estonii
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Saperzy na wschodzie Polski
PGZ rośnie w siłę
„Sokół” wylądował
Ferie z WOT? Zapisy już trwają
Fiński debiut w Sojuszu
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Out of the Shadow
Terytorials na etacie
„Pług” idzie na śmierć

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO