moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowy dowódca 17 BZ

29 marca na placu apelowym w Międzyrzeczu pełniący obowiązki dowódcy pułkownik Wojciech Ziółkowski przekazał dowodzenie 17 Wielkopolską Brygadą Zmechanizowaną pułkownikowi Dariuszowi Kosowskiemu.

W poniedziałek, przed rozpoczęciem uroczystości przekazania sztandaru 17 WBZ, pełniący obowiązki dowódcy płk Wojciech Ziółkowski oraz nowy dowódca brygady płk Dariusz Kosowski (dotychczasowy dowódca 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej), złożyli kwiaty przy pomniku patrona brygady, gen. broni Józefa Dowbor-Muśnickiego oraz przy pomniku pamięci żołnierzy poległych w czasie wykonywania zadań bojowych poza granicami kraju.

Uroczystość odbyła się zgodnie z ceremoniałem wojskowym. W związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju poniedziałkowy apel miał charakter zamknięty. Dowódcą uroczystości był ppłk Mariusz Fil, który złożył dowódcy 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, gen. dyw. Piotrowi Trytek, meldunek o gotowości do ceremonii przekazania dowodzenia 17 Brygadą.

Wśród przybyłych gości znaleźli się również były dowódca 17WBZ, gen. dyw. Piotr Malinowski — obecnie szef sztabu DG RSZ, Dowódcy Jednostek Wojskowych 11 Dywizji Kawalerii Pancernej z dowódcą 10 BKPanc na czele, Komendanci 45 WOG, OSPWL oraz WŻW z Wędrzyna, Szef WSzW z Zielonej Góry, kapelani 17 WBZ, starosta powiatu międzyrzeckiego oraz burmistrz Międzyrzecza, ponadto w ceremonii udział wzięli przedstawiciele z instytucji resortowych.

Po podniesieniu flagi państwowej i odśpiewaniu przez uczestników uroczystości hymnu nastąpiło odczytanie rozkazu o zmianie na stanowisku dowódcy brygady. Etatowy zastępca dowódcy 17 WBZ płk Wojciech Ziółkowski od 29 marca br. pełnić będzie funkcję zastępcy dowódcy 16 Dywizji Kawalerii Pancernej.

Dowódca Czarnej Dywizji podziękował płk. Ziółkowskiemu za dowodzenia 17 WBZ. „Dowodzenie pana płk. Ziółkowskiego to szczególny sposób budowania żołnierskich więzi i braterstwa wśród żołnierzy. To delegowanie odpowiedzialności i umiejętne wykorzystywanie potencjału swoich podwładnych, oparte na zaufaniu i gotowości do realizacji zadań. Ponadto jestem przekonany, że atmosfera służby, zbudowane relacje i sposób dowodzenia kierowany przez pana płk. Ziółkowskiego oraz bardzo bogate doświadczenie pana płk. Dariusza Kosowskiego będą wyznaczały priorytety dalszej, nienagannej służby 17WBZ dla chwały Rzeczpospolitej i „Czarnej Dywizji”– podkreślił gen. dyw. Piotr Trytek.

„Służba w 17 WBZ to wielki honor i zaszczyt. Dziękuje za wspólne lata służby, za doświadczenia, które tu zdobyłem. Podczas służby w 17WBZ spotkałem wielu wspaniałych ludzi. W tej brygadzie zostawiam kawałek swojego serca” - mówił żegnający się z brygadą płk Wojciech Ziółkowski.

„Ten dzień na zawsze zapisze się w moje pamięci jako dzień podjęcia nowych wyzwań na kolejnym stanowisku służbowym. Zdaję sobie sprawę z odpowiedzialności, jaka na mnie spoczywa, wiem również że ta jednostka to doskonale przygotowany oddział do realizacji zadań w kraju, jak i za granicą” – podkreślił nowy dowódca 17WBZ płk Dariusz Kosowski.

Uroczysty apel zakończyła defilada kompanii honorowej, sztandarów pododdziałów Wielkopolskiej Brygady oraz orkiestry wojskowej z Żagania.

***
Pułkownik Wojciech Ziółkowski pełnił obowiązki dowódcy 17 WBZ od lipca 2020 roku, natomiast na stanowisku zastępcy dowódcy od kwietnia 2016 roku. Decyzją Ministra Obrony Narodowej od 29 marca br. wyznaczony na stanowisko zastępcy dowódcy dywizji – szefa sztabu w 16 Dywizji Zmechanizowanej w Olsztynie.

Tekst: ppor. Anna Dominiak

red. PZ

autor zdjęć: st. szer. Kamil Śpiączka

dodaj komentarz

komentarze


They Will Check The Training Results in Combat
 
Flota Bayraktarów w komplecie
Nowe zadania szefa SKW
Mobilne dowodzenie
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
„Ryś” z laserem
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Wszystkie misje AWACS-a
WAM wraca po latach
Ostatnia droga Pileckiego
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
NATO on Northern Track
Po śladach polskich bohaterów
Nie szpital, a instytut
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zawsze gotowi do pomocy
Cień atomowej zagłady
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Piedimonte – samobójcza misja
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
„Grand Quadriga ‘24”
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
By Polska była bezpieczna
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ameryka daje wsparcie
Przysięga w Limanowej
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Pływacy i maratończycy na medal
Polki pobiegły po srebro!
Pokazali bojowego ducha
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Broń Hitlera w rękach AK
„Pierwsza Drużyna” na start
Układ nerwowy Mieczników
Podróż po AWACS-ie
Polska wiktoria na Monte Cassino
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO