moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rosomaki na okrętach

Kilkanaście pojazdów należących do 12 Brygady Zmechanizowanej wjechało wczoraj na pokłady okrętów transportowo-minowych z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Po odpowiednim zabezpieczeniu sprzęt został przerzucony ze Świnoujścia do Szczecina. Podobne ćwiczenia organizowane są od kilku do kilkunastu razy w roku.

– Do portu wojennego w Świnoujściu wysłaliśmy między innymi ciężarowe Jelcze i dziesięć kołowych transporterów opancerzonych Rosomak – mówi kpt. Błażej Łukaszewski, rzecznik 12 Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie. Rankiem w środę pojazdy zaczęły wjeżdżać na pokłady dwóch okrętów transportowo-minowych: ORP „Kraków” i ORP „Poznań”. Załadunek prowadzili zastępcy dowódców obydwu jednostek, którzy za pomocą chorągiewek sygnalizacyjnych wskazywali kierowcom drogę oraz regulowali prędkość pojazdów. Po dotarciu do wyznaczonych stanowisk pojazdy zostały unieruchomione za pomocą łańcuchów, a z boku dociśnięte specjalnymi belkami. Wszystko po to, by podczas rejsu nie przesuwały się po pokładzie. Zabieg ten nazywany jest sztormowaniem.

REKLAMA

Przed południem okręty opuściły port w Świnoujściu i przez Kanał Piastowski skierowały się na Zalew Szczeciński. – Przechodzimy akwenem ścieśnionym, więc wymaga to od nas dodatkowej uwagi. Jako dowódca przez cały czas jestem na głównym stanowisku dowodzenia. To także dobry trening dla nawigatorów i specjalistów od łączności – wyjaśniał kpt. mar. Wojciech Zieliński, dowódca ORP „Kraków”. Do portu w Szczecinie jako pierwszy dotarł ORP „Poznań”. Okręt dobił do nabrzeża i opuścił rampę dziobową. Chwilę później ORP „Kraków” ustawił się tuż za nim. Swoją rampę opuścił tak, by spoczęła na pokładzie „Poznania”. W ten sposób ładownie zostały sprzęgnięte.

Na nabrzeże najpierw zjechały pojazdy z ORP „Poznań”. Gdy jego pokład opustoszał, przejechały przez niego pojazdy z ORP „Kraków”. Ćwiczenia zakończyły się po południu. – Podobne szkolenia przeprowadzamy od kilku do kilkunastu razy w roku. Regularnie współpracujemy z Morską Jednostką Rakietową, która wchodzi w skład marynarki wojennej, ale też z wojskami lądowymi, choćby 15 Giżycką Brygadą Zmechanizowaną, 7 Brygadą Obrony Wybrzeża czy jak dziś z 12 Brygadą Zmechanizowaną – wymienia kpt. mar. Zieliński. Trzy lata temu żołnierze ze Szczecina gościli na pokładach okrętów przy okazji ćwiczeń „Anakonda ‘18”. – Nasi żołnierze wraz ze sprzętem byli drogą morską przerzucani do Gdyni – wspomina kpt. Łukaszewski.

Ale okręty transportowo-minowe operowały nie tylko na polskich wodach. W maju 2019 roku ORP „Gniezno” przerzucił do Estonii wyrzutnie Morskiej Jednostki Rakietowej. Zostały one rozlokowane nad Zatoką Fińską, gdzie przeprowadziły symulowane uderzenia na okręty nieprzyjaciela. Była to część natowskich manewrów „Spring Storm 2019”. W tym samym miesiącu ORP „Kraków” przerzucił z Oslo do Szczecina norweskich logistyków, którzy wzięli udział w ćwiczeniach „Capable Logistician”.

Okręty transportowo-minowe typu Lublin zostały zbudowane przez Stocznię Północną w Gdańsku. Do służby wchodziły na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Polska marynarka ma ich pięć. Wszystkie wchodzą w skład 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Służą do transportu wojsk desantowych i wojskowego sprzętu technicznego. Każdy z nich może pomieścić na pokładzie 17 ciężarówek bądź dziewięć czołgów. Jednostki są w stanie wyładować i przyjąć na pokład sprzęt wprost z plaży. Specjalna konstrukcja – płaskie dno i system zbiorników balastowych – pozwala im podejść w miejsca, gdzie głębokość oscyluje w okolicach 2 m.

 

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: 8 FOW

dodaj komentarz

komentarze

~jampol
1617954720
Chyba powinno nazywać się mocowanie ładunku sztalowaniem !? ale co ja tam wiem !!?
A0-71-9F-A0

Enigma – skarb na oceanie
 
Wyścig zbrojeń nie ustaje
12 Dywizja Zmechanizowana przełajową potęgą
Kierunek: Adazi
Kuźnie oficerskich kadr
Cyberbadacze, to konkurs dla was!
„Defender Europe ‘21” – żołnierze wyjechali na poligony
Walka z niewidzialnym wrogiem
Misje kształtują charakter
Siła braterstwa
AFN: Oktagon znów zapłonął
Wspólny wysiłek
PKW Turcja już działa
Polska stawia na fregaty Miecznik
Pokonajmy drogę do Bagram!
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Ostatni most
Żołnierze zdominowali mistrzostwa kraju orientalistów
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Tygrysi zlot myśliwców
To było wyzwanie dla wszystkich
Ucieczka, która wstrząsnęła blokiem wschodnim
Co ze sprawdzianem z WF?
Course on Diplomacy
Obejrzyj pamiątki z powstań śląskich
Ostatni test przed misją
Cyborg in MultiCam
Zmiana dowódcy w JWK
Szczyt Grupy B9 w Rumunii
„Rudy” – bohater Szarych Szeregów
AWR, czyli oczy i uszy Raków
AFN znów w oktagonie
Udany weekend lekkoatletów i wioślarzy
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
Medalowi żołnierze na mistrzostwach Polski w pływaniu
Centrum Weterana „Z misją na ramieniu”
Kwalifikacja? Może w czerwcu
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Wojskowe zdjęcie na podium
Kolejne OPW już od września
„Swift Response '21”, czyli Polacy przejmują lotnisko
Pomoc w walce z dezinformacją
Piekło Berlina
Strzelcy wyborowi, czyli jak się szkoli elita
Jak wojsko walczy z pandemią
BWP-y sforsowały Kępno
Terytorialsi szkolą instruktorów BSP
Szczepimy się
Nowe wozy dla strażaków
Kurs na dyplomację
MON robi zakupy amunicji
12 Brygada świętuje!
Afganistan. Czas wracać do domu
WCR – nowy system, dobre efekty
Ruszyły zapisy na kolonie dla dzieci żołnierzy
Nagroda nie tylko od dowódcy
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Warsaw Cyber Summit, czyli jak nie dać się pokonać w sieci
Nowe książeczki wojskowe
BWP lubi pływać
Kolejna zmiana gotowa na misję w Rumunii
„Justice Sword” na rumuńskim poligonie
Striking Power of Miecznik
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Wojsko forsuje Odrę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO