moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pamiętamy o katastrofie smoleńskiej

10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem rozbił się samolot Tu-154M z prezydentem Lechem Kaczyńskim i Pierwszą Damą na pokładzie. W katastrofie zginęła cała 96-osobowa delegacja, która miała uczestniczyć w obchodach rocznicy zbrodni katyńskiej. Ze względu na pandemię koronawirusa uroczystości upamiętniające wydarzenia sprzed 11 lat odbędą się w reżimie sanitarnym.

Jedenaście lat temu, w sobotni poranek, prezydencki samolot runął na ziemię w pobliżu Smoleńska. Na jego pokładzie było 96 osób, w tym zwierzchnik sił zbrojnych Lech Kaczyński z małżonką oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Niestety, w katastrofie lotniczej Tu-154M o numerze bocznym 101 zginęli wszyscy pasażerowie. To był ostatni lot wielu wybitnych Polaków: polityków, najwyższych dowódców wojskowych, urzędników, duchownych, społeczników i lotników. Prezydent Andrzej Duda kilka lat temu przyznał, że „katastrofa pod Smoleńskiem to największa po II wojnie światowej tragedia, jaka dotknęła nasz naród”.

Ze względu na pandemię koronawirusa uroczystości upamiętniające wydarzenia sprzed jedenastu lat będą miały wyjątkowo skromny charakter. Jak zapowiedział szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, zorganizowane one będą w ścisłym reżimie sanitarnym. Zaplanowano m.in. msze w intencji ofiar katastrofy. Delegacje państwowe i wojskowe złożą także kwiaty na grobach osób poległych oraz pod pomnikami i tablicami pamiątkowymi.

REKLAMA

Idee, wskazówki, wartości

10 kwietnia 2010 roku polska delegacja miała wziąć udział w obchodach 70. rocznicy sowieckiej zbrodni katyńskiej. To właśnie w Lesie Katyńskim, w miejscu egzekucji żołnierzy Wojska Polskiego, mieliśmy usłyszeć słowa prezydenta: „Wszystkie okoliczności zbrodni katyńskiej muszą zostać do końca zbadane i wyjaśnione. Ważne jest, by została potwierdzona prawnie niewinność ofiar, by ujawnione zostały wszystkie dokumenty dotyczące tej zbrodni. Aby kłamstwo katyńskie zniknęło na zawsze z przestrzeni publicznej. Domagamy się tych działań przede wszystkim ze względu na pamięć ofiar i szacunek dla cierpienia ich rodzin. Ale domagamy się ich także w imię wspólnych wartości, które muszą tworzyć fundament zaufania i partnerstwa pomiędzy sąsiednimi narodami w całej Europie (…)”. Słowa Lecha Kaczyńskiego sprzed 11 lat są cały czas aktualne. Odpowiedzialnością nas wszystkich jest dziś realizacja „katyńskiego testamentu” prezydenta, bo zbadanie i wyjaśnienie okoliczności zbrodni sowieckiej z 1940 roku ciągle przed nami.

Ale zostały z nami nie tylko idee nakreślone przez zwierzchnika sił zbrojnych. Żołnierzom cały czas bliskie są zasady i wartości wpajane przez dowódców, którzy również zginęli pod Smoleńskiem. Wojsko Polskie pamięta o szefie Sztabu Generalnego WP gen. Franciszku Gągorze, dowódcy operacyjnym RSZ gen. Bronisławie Kwiatkowskim, dowódcy wojsk specjalnych gen. broni Włodzimierzu Potasińskim, dowódcy wojsk lądowych gen. broni Tadeuszu Buku, dowódcy marynarki wojennej adm. Andrzeju Karwecie, dowódcy sił powietrznych gen. pilocie Andrzeju Błasiku i dowódcy Garnizonu Warszawa gen. dyw. Kazimierzu Gilarskim. Cześć Ich pamięci!

Przyczyny katastrofy samolotu TU-154M z 2010 roku wyjaśnić ma podkomisja smoleńska, na czele której od 2016 roku stoi Antoni Macierewicz.

MKS

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Obejrzyj pamiątki z powstań śląskich
 
Wojskowe zdjęcie na podium
Wspólny wysiłek
Nagroda nie tylko od dowódcy
Piekło Berlina
Siła braterstwa
AWR, czyli oczy i uszy Raków
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Co ze sprawdzianem z WF?
Zmiana dowódcy w JWK
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
Konsorcjum Miecznika
Pamiętajmy o zdobywcach Monte Cassino
Kuźnie oficerskich kadr
Żołnierze zdominowali mistrzostwa kraju orientalistów
Ostatni test przed misją
Afganistan. Czas wracać do domu
Zdobądź Monte Cassino szlakiem żołnierzy Armii Andersa
Pokonajmy drogę do Bagram!
BWP lubi pływać
Jak wojsko walczy z pandemią
Udany weekend lekkoatletów i wioślarzy
AFN: Oktagon znów zapłonął
Polska stawia na fregaty Miecznik
12 Dywizja Zmechanizowana przełajową potęgą
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Szczyt Grupy B9 w Rumunii
12 Brygada świętuje!
„Swift Response '21”, czyli Polacy przejmują lotnisko
Wojsko forsuje Odrę
Nowe wozy dla strażaków
MON robi zakupy amunicji
Sześć propozycji w sprawie Miecznika
Kurs na dyplomację
BWP-y sforsowały Kępno
Striking Power of Miecznik
Ucieczka, która wstrząsnęła blokiem wschodnim
Kolejne OPW już od września
Cyborg in MultiCam
Terytorialsi na cyberfroncie
Kajakiem po srebro
Misje kształtują charakter
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Warsaw Cyber Summit, czyli jak nie dać się pokonać w sieci
Enigma – skarb na oceanie
Centrum Weterana „Z misją na ramieniu”
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Medalowi żołnierze na mistrzostwach Polski w pływaniu
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Course on Diplomacy
PKW Turcja już działa
Kierunek: Adazi
Ostatni most
Nowe książeczki wojskowe
WCR – nowy system, dobre efekty
„Justice Sword” na rumuńskim poligonie
Strzelcy wyborowi, czyli jak się szkoli elita

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO