moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowy etap w sporcie wojskowym rozpoczęty

Od poniedziałku rozpoczął działalność Centralny Wojskowy Zespół Sportowy. Nową jednostkę powołał do życia Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. CWZS powstał w wyniku połączenia pięciu wojskowych zespołów sportowych: w Gdyni, Poznaniu, Bydgoszczy, Białobrzegach i we Wrocławiu. Szefem nowo powołanej jednostki został płk Tomasz Bartkowiak.

Służbę w Centralnym Wojskowym Zespole Sportowym będzie pełnić około 200 żołnierzy-sportowców uprawiających 20 dyscyplin sportu. Większość z nich jest medalistami VII Światowych Wojskowych Igrzysk Sportowych w chińskim Wuhan, gdzie Polska wywalczyła piąte miejsce w klasyfikacji medalowej. Wielu ze sportowców CWZS-u zdobywało też medale na igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata i czempionatach Starego Kontynentu.

Głównym zadaniem nowo powołanej jednostki jest zapewnienie służącym w wojsku sportowcom wyczynowym odpowiednich warunków do treningu i przygotowanie ich do startów na zawodach. – Zdobywają oni medale na międzynarodowych zawodach, popularyzują Wojsko Polskie i wpływają na promocję zdrowego stylu życia w Siłach Zbrojnych RP. Mam też świadomość, że wielu młodych, niezwykle perspektywicznych sportowców chciałoby służyć w Wojsku Polskim, gdyż nasze struktury stwarzają im doskonałe warunki do rozwoju. Otworzymy im tę możliwość, właśnie poprzez reformę sportu wyczynowego – mówił minister Błaszczak, zapowiadając zmiany organizacyjne w wojskowym sporcie.

Celem powołania centralnego zespołu było wykorzystywanie w większym stopniu potencjału wojskowych sportowców oraz stworzenie im lepszych warunków do przygotowań do najważniejszych imprez sportowych, w tym organizowanych pod patronatem Międzynarodowej Rady Sportu Wojskowego (Conseil International du Sport Militaire – CISM). Kierownictwo resortu obrony narodowej, tworząc centralną jednostkę zajmującą się sportem wyczynowym, brało też pod uwagę lepsze koordynowanie oraz nawiązywanie współpracy z innymi instytucjami zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Stąd też do zadań CWZS-u będzie należeć m.in. współpraca z Ministerstwem Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Polskim Komitetem Olimpijskim oraz polskimi związkami i stowarzyszeniami sportowymi. CWZS ma też organizować sportowcom starty w zawodach pod patronatem CISM-u.

– Naszym priorytetem, oprócz stwarzania sportowcom jak najlepszych warunków do przygotowań do startów na najważniejszych imprezach cywilnych i wojskowych, jest również większa promocja resortu obrony narodowej poprzez sport. Nasi najlepsi sportowcy będą zachęcali młodych ludzi, aby wiązali oni swoją przyszłość z wojskiem. Będą również podkreślali, jak ważne dla żołnierza jest utrzymywanie sprawności fizycznej na jak najwyższym poziomie – mówi płk Tomasz Bartkowiak, który został szefem CWZS-u.

Pułkownik Bartkowiak przed laty był jednym z czołowych w kraju zawodników uprawiających bieg na orientację. Zna sport od podszewki. – Czuję się niezmiernie wyróżniony tym, że mogę kierować jednostką odpowiedzialną za sport wyczynowy w Wojsku Polskim. Bardzo się też cieszę, że konsolidacja WZS-ów zbiegła się z 30-leciem przystąpienia Polski do CISM-u – przyznaje oficer.

CWZS musi osiągnąć pełną gotowość do działania w krótkim czasie. – Świadomość tego jest dla mnie ogromnym wyzwaniem. Poza tym musi się to odbyć jak najmniejszym kosztem sportowców, dla których obecnie priorytetem są przygotowania do igrzysk olimpijskich w Tokio lub walka o zdobycie przepustek na tę imprezę – twierdzi płk Bartkowiak. Oficer liczy na dobry występ żołnierzy w Japonii. – Wierzę, że kilku z nich stanie na podium. Na ostatnich igrzyskach zdobyli trzy medale z jedenastu zdobytych przez Polaków. Mam nadzieję, że w Tokio procentowy udział żołnierzy w medalach wywalczonych przez reprezentantów Polski będzie wyższy – dodaje szef CWZS-u.

Centralny Wojskowy Zespół Sportowy będzie miał siedziby w Warszawie oraz Poznaniu, gdzie znajduje się infrastruktura umożliwiająca właściwe przygotowanie żołnierzy do reprezentowania Polski na arenie międzynarodowej. – Chciałbym, aby ta infrastruktura została rozbudowana. Mam nadzieję, że w Poznaniu powstanie wielofunkcyjny obiekt sportowy, który stworzy naszym sportowcom jeszcze lepsze warunki do treningów oraz będzie służyć do organizacji imprez międzynarodowych pod patronatem CISM-u – mówi płk Bartkowiak.

SZUS

autor zdjęć: Jacek Szustakowski, CWZS

dodaj komentarz

komentarze


Raki dla podhalańczyków
 
„Jesienny ogień” uderzył w Orzyszu
Wyższe diety za służbę na granicy
Dwa medale w Budapeszcie
Plan misji „Air Defender”
Kajakarze CWZS-u na podium mistrzostw świata
Przysięga w Kolnie
RBN o rezultatach szczytu NATO
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
Szef MON-u o planach obrony kraju
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
Odliczanie do przysięgi
Stawia na dobrą komunikację
Spełnia marzenia
Lecimy F-35
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
Wychodzi poza schematy
O innowacyjnych technologiach dla wojska
Cyberżołnierze na szczycie NATO
Brązowa czwórka podwójna
"Jesienny ogień” z ministrem
Muzeum Historii Polski otworzyło swe podwoje
„Specjalny” Buzdygan na aukcji charytatywnej
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
Szwedzi na „Czernickim”
Drużyna Buzdygana rośnie w siłę
Polska rozdarta przez okupantów
Jak bezpiecznie pokonać pole minowe
Śladem profesjonalistów
Tak rodziła się konspiracja
Bezpieczeństwo dźwignią rozwoju
Abramsy jadą na ukraiński front
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Nie uznaje półśrodków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
The Power of Buzdygany Awards
Konsekwentnie dąży do celu
Wojsko pomoże Słoweńcom
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
„Polska Zbrojna” nagrodziła najlepszych z najlepszych
Nie płynie z nurtem
Stop szkalowaniu polskiego munduru
Armia rosyjska wychodzi z Polski
Strategiczne partnerstwo z Londynem
Moc Buzdygana
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
Wojskowe kontrakty w USA
Czerwona powódź
Przyszłość pod znakiem dronów
Armatohaubice K9 strzelały w Nowej Dębie
Długi marsz na wschód
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
Polsko-koreańskie rozmowy
Polsko-czeska współpraca myśliwców
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
Wirtualna walka na morzu
16 Dywizja świętuje
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO