moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowy batalion na Lubelszczyźnie

W Białej Podlaskiej stanęło już 157 różnego rodzaju wojskowych kontenerów. W mieście rozpoczęła się budowa tymczasowych koszar dla 18 Dywizji Zmechanizowanej. Już w czerwcu służbę w powstającym garnizonie rozpoczną żołnierze z nowego batalionu zmechanizowanego. Formowanie jednostki dobiega końca.

Garnizon Biała Podlaska powstaje na terenie dawnego wojskowego lotniska, gdzie do 2000 roku stacjonował 61 Lotniczy Pułk Szkolno-Bojowy. Po likwidacji jednostki teren został podporządkowany różnym podmiotom, m.in. miastu i Agencji Mienia Wojskowego. Trzy lata temu 606-hektarowa działka wróciła jednak do wojska. Na lotnisku, zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej, ma powstać kompleks szkoleniowy i koszary dla jednostek podległych 18 Dywizji Zmechanizowanej.

Najpierw jednak konieczne jest przygotowanie odpowiedniej infrastruktury. Budynki, które już stoją na terenie kompleksu muszą zostać wyremontowane, obok nich pojawią się także nowe. Takie prace mogą potrwać kilka lat, dlatego wojsko zdecydowało się zbudować na terenie lotniska miasteczko kontenerowe. – To rodzaj zabudowy tymczasowej, z jakiej wojsko korzysta m.in. w czasie misji. Służba w takim miejscu nie wiąże się z żadnymi utrudnieniami. Tego typu infrastruktura jest całkowicie samowystarczalna – mówi mjr Przemysław Lipczyński, oficer prasowy 18 Dywizji Zmechanizowanej. Dodaje, że za zbudowanie miasteczka odpowiadają żołnierze wojsk inżynieryjnych, a konkretniej 2 Pułku Saperów i 2 Pułku Inżynieryjnego. Natomiast dostarczeniem kontenerów na plac budowy zajmują się wojskowi z 1 Brygady Logistycznej. Prace już trwają. – Do tej pory na terenie dawnego lotniska stanęło 145 różnego rodzaju kontenerów: 103 mieszkalno-biurowe, 15 sanitarnych i 35 magazynowych, a także cztery, które tworzą elektrownię polową – wylicza major Lipczyński.

REKLAMA

Dzięki tymczasowym koszarom będzie tu mogło służyć 900 żołnierzy. To wojskowi z formowanego właśnie batalionu zmechanizowanego. Teraz stacjonuje on w Wesołej, gdzie mieści się 1 Warszawska Brygada Pancerna. To właśnie jej będzie docelowo podlegał. Nowy batalion wzmocni pancerniaków po tym, jak dwie tego typu jednostki, z Chełma i Zamościa, zostały podporządkowane nowej 19 Brygadzie Zmechanizowanej. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zmechanizowani rozpoczną służbę w nowym garnizonie już w czerwcu.

Jednak to nie jedyna wojskowa inwestycja w Białej Podlaskiej. Ma tu także stacjonować drugi batalion zmechanizowany 1 Brygady Pancernej (jego formowanie rozpocznie się w przyszłym roku), a także żołnierze z kompanii saperów, kompanii rozpoznawczej i batalionu transportowego. Na terenie dawnego lotniska ma powstać także dywizyjny ośrodek szkolenia. W sumie nowy garnizon ma liczyć 2,5 tys. żołnierzy.

Czy znajdzie się tylu chętnych do służby? Mjr Lipczyński uważa, że nie ma powodów do obaw. – W tym regionie jest bardzo dużo chętnych. Wojsko już tu kiedyś stacjonowało, ale po likwidacji jednostki żołnierze przenieśli się do innych. Docierają do nas sygnały, że wielu z nich chciałoby wrócić w rodzinne strony, nie rezygnując przy tym ze służby – mówi oficer prasowy. – Poza tym w tym regionie jest wielu ochotników zainteresowanych rozpoczęciem przygody z armią. Dlatego prowadzimy intensywną kampanię informacyjną, współpracujemy m.in. ze szkołami wyższymi czy wojskowymi komendami uzupełnień i dzięki temu docieramy do potencjalnych zainteresowanych. Odzew jest bardzo duży, więc nie spodziewamy się problemów z ukompletowaniem tych jednostek – dodaje.

Zakończenie prac oraz formowania nowych jednostek zaplanowano na 2026 rok.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: 18 DZ

dodaj komentarz

komentarze


Bój o czarną perłę w koronie
 
Kuźnie oficerskich kadr
Nowe książeczki wojskowe
Course on Diplomacy
Udany weekend lekkoatletów i wioślarzy
„Czajka” po udanej operacji
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
„Defender” dotarł do Europy
Sto sekund do zagłady
Ucieczka, która wstrząsnęła blokiem wschodnim
Co ze sprawdzianem z WF?
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Flaga, flaga państwowa, barwy narodowe – biało-czerwony przewodnik
Pomoc w walce z dezinformacją
AFN znów w oktagonie
„Łucznik” łączy siły z naukowcami
Afganistan. Czas wracać do domu
Śląskie salwy
Sto lat temu Ślązacy chwycili za broń
Ruszyły zapisy na kolonie dla dzieci żołnierzy
Misje kształtują charakter
MON robi zakupy amunicji
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
Podchorążowie ćwiczą BLOS
Tygrysi zlot myśliwców
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Terytorialsi szkolą instruktorów BSP
Pierwsze zwycięstwo Rotmistrza
To było wyzwanie dla wszystkich
BME pod znakiem „Miecznika”
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Kolejna zmiana gotowa na misję w Rumunii
Jak wojsko walczy z pandemią
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Kwalifikacja? Może w czerwcu
WOT szkoli snajperów
„Wolverine Strike” odpiera atak
Kurs na dyplomację
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Raki w Toruniu
Holenderski dar dla muzeum w Dęblinie
„Rudy” – bohater Szarych Szeregów
Nagroda nie tylko od dowódcy
Kara śmierci za życie Zofii
Rumuński „Scorpion Spring”
Kulisy wyzwolenia obozu w Holiszowie
Walkę mamy we krwi – żołnierze pokazali moc!
Polska stawia na fregaty Miecznik
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Szczepimy się
Nowy karabin z Tarnowa
Walka z niewidzialnym wrogiem
Medalowi żołnierze na mistrzostwach Polski w pływaniu
„Defender Europe ‘21” – żołnierze wyjechali na poligony
Wojskowa gala MMA „Walkę mamy we krwi”
Piekło Berlina
Wspólny wysiłek
Kto otrzyma Buzdygana?
Brąz żołnierza na mistrzostwach Europy w grapplingu
Specjalsi lądują w wodzie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO