moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji

Ponad 60 żołnierzy liczy I zmiana PKW Turcja. Dziś w południe żołnierze odlecieli z Gdyni do bazy Incirlik, gdzie będą stacjonować przez najbliższe pół roku. Zajmą się patrolowaniem z powietrza wschodnich rejonów Morza Śródziemnego i współpracą z okrętami NATO. Główną siłę kontyngentu stanowią żołnierze Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.

– Polscy żołnierze są wszędzie tam, gdzie wymaga tego sojusznicza solidarność – podkreśla minister obrony Mariusz Błaszczak. – Dołączenie do misji NATO w Turcji jest kolejnym wyrazem tego, że państwo polskie traktuje swoje sojusznicze zobowiązania poważnie i działa na rzecz bezpieczeństwa w skali globalnej – dodaje. List od szefa MON-u został odczytany podczas pożegnania I zmiany PKW Turcja.

Uroczystość odbyła się dziś w Gdyni w Babich Dołach, gdzie swoją siedzibę ma Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej. To właśnie ta jednostka wystawia główną siłę kontyngentu. Liczy on ponad 60 żołnierzy, którzy do dyspozycji mają samolot patrolowy Bryza. Maszyna poleciała do Turcji już kilka dni temu. Przez najbliższe pół roku Polacy rozlokują się w międzynarodowej bazie Incirlik. Stamtąd będą prowadzić loty rozpoznawcze nad wschodnim rejonem Morza Śródziemnego. – Naszym głównym zadaniem jest monitorowanie sytuacji panującej na szlakach żeglugowych, ale też demonstrowanie obecności NATO w tym rejonie świata – wyjaśnia kmdr por. Cezary Kurkowski, dowódca pierwszej zmiany kontyngentu.

REKLAMA

Załogi Bryzy będą ściśle współpracować okrętami Sojuszu Północnoatlantyckiego, które operują w tamtym regionie. Niewykluczone, że zostaną skierowane również nad Morze Czarne. Misja stanowi element natowskiej inicjatywy Tailored Assurance Measures for Turkey, która pojawiła się w 2015 roku. Wówczas to Sojusz zdecydował, że w tamtym rejonie częściej niż dotąd będą operowały samolot wczesnego ostrzegania i kontroli powietrznej AWACS oraz okręty. Cel: działania rozpoznawcze i gromadzenie informacji wywiadowczych na tureckich granicach. W ubiegłym roku rząd w Ankarze zaapelował o dodatkowe wsparcie. Wtedy to Polska podjęła decyzję o wysłaniu swojego kontyngentu na południe.

Turcja leży na południowej flance NATO. Graniczy z państwami Bliskiego Wschodu, przez które od lat przetaczają się konflikty i którymi targają niepokoje. Wystarczy wspomnieć trwającą do dekady wojnę domową w Syrii. Obszar ten ma ogromne znaczenie dla europejskiego bezpieczeństwa, tym bardziej że w syryjski konflikt od lat angażuje się Rosja. Polscy żołnierze nie będą jednak wykonywać zadań w rejonie działań zbrojnych. – Dla nas to świetna okazja, by sprawdzić się we współpracy z sojusznikami. Przenieść doświadczenia zdobyte w kraju na grunt międzynarodowy – podkreśla kmdr por. Kurkowski.

Część żołnierzy z PKW Turcja miała już okazję wykonywać zadania na południu Europy. Brygada Lotnictwa MW od kilku lat wystawia kontyngent na Sycylii. Załogi stacjonującego tam samolotu Bryza wykonują loty patrolowe – wcześniej w ramach misji „Sophia”, a obecnie „Irini”. Do ich zadań należy pilnowanie embarga na dostawy broni do Libii oraz monitorowanie tras, którymi do Europy przedostają się nielegalni migranci. We włosko-amerykańskiej bazie Sigonella kolejne zmiany PKW stacjonują od lutego 2018 roku.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: kmdr ppor. Marcin Braszak

dodaj komentarz

komentarze


Wioślarz i pięcioboista mistrzami świata!
 
Drony w WOT
Początek oficerskiej drogi
Przygotowani na kryzys
Dezinformacja jako współczesne narzędzie walki
Palili się do zwycięstwa i wygrali
Śladem profesjonalistów
Polskie Państwo Podziemne powstało 83 lata temu
MSPO. Poznajcie prawdopodobnego następcę Erawy
Collective Defense is Priority
WAT z myślą o przyszłości
Jakie dodatki dla żołnierzy niezawodowych?
Nowy znak specjalny komandosów
Pięć medali żołnierzy w zapasach i strzelectwie
Strategiczne partnerstwo polsko-brytyjskie
Z miłości do Ojczyzny”. Stanisław Rusowicz „Góral”
Rakietnicy, czyli pod ostrzałem z rac
Alianci z AK
Polska wzmacnia Baltic Air Policing
Desant czeka na nowych żołnierzy
„Z miłości do Ojczyzny”. Wanda Thun „Wandzia”
Czerwona agresja
Ile Polska straciła podczas II wojny
Wojska OT mają pięć lat!
Włoscy lotnicy w Malborku
Wyjaśniona sprawa rekompensat dla rezerwistów
Putin sięga po rezerwy
Sukces ukraińskiej kontrofensywy
Dublet pięciobojowych sztafet
Powstał Komponent Obrony Pogranicza
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zostań stypendystą MON-u
NATO stawia na drony
Ukraina świętuje, Rosja spowalnia
Od Chersonia po Krym
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Premier w Żelaznej Dywizji
„Trenuj z wojskiem” – by czuć się bezpiecznie
Mieć oko na Libię, uważać na Rosję
Powrót do korzeni
Półmaratończycy na medal
Raptory lecą do Polski
Patriotyzm to nie frazes
System zwalczania BSL
Desant pod Arnhem
„Z miłości do Ojczyzny”. Zbigniew Piasecki, „Czekolada”
Siła WOT
Znamy najlepsze Wydarzenie Historyczne Roku
MSPO. Rodzina dronów pionowego startu
Żołnierze NSZ dla wolnej Polski
Rekordowy limit dla przyszłych oficerów
Ukraińska kontrofensywa
Manewry 18 Dywizji w Nowej Dębie
16 medali szermierzy na wojskowym czempionacie
Jastrzębie nad Słowacją
Raptory już w Polsce
„Tygrys ’22”, czyli oczy na Ukrainę
„Rekin” grasuje na Bałtyku
Czynnik ludzki kluczem odporności państwa oraz jego sił zbrojnych
„Rekin” dobił do brzegu
Brunatny najazd

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO