moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojsko dostarcza tlen do szpitali

Od 412 dni żołnierze nie schodzą z frontu walk z epidemią. Każdego dnia wspierają personel szpitali, sanepidów, pomagają też tym, którzy ich wsparcia potrzebują najbardziej, czyli seniorom. Teraz otrzymali nowe zadania – transportują tlen do placówek ochrony zdrowia, zaangażowali się także w organizację punktów szczepień przeciwko COVID-19.

Tylko wczoraj żołnierze byli obecni w 609 szpitalach, 111 stacjach sanitarno-epidemiologicznych, 32 stacjach krwiodawstwa, wspierali także podopiecznych 41 placówek opiekuńczych i wolontariuszy 19 organizacji pozarządowych, m.in. opiekujących się kombatantami. Pobrali również 8,5 tys. wymazów do badań od potencjalnych nosicieli koronawirusa, skontrolowali 31 tys. osób przebywających w kwarantannie.

Od kilku dni, wraz ze zmieniającą się sytuacją epidemiczną w kraju, wojsko otrzymuje nowe zadania. Jedno z nich to transport do szpitali tlenu niezbędnego do leczenia chorych na COVID-19. O to, aby w placówkach go nie zabrakło, dbają m.in. terytorialsi z województwa kujawsko-pomorskiego. – W naszej brygadzie został utworzony zespół alarmowy, który zajmuje się tylko transportem tlenu. Żołnierze, a także pojazdy są w stałej gotowości do wyjazdu – informuje por. Paweł Banasiak, oficer prasowy 8 Brygady OT. Jak wyjaśnia, informacja o tym, że do któregoś ze szpitali trzeba dowieźć tlen, trafia do jednostki za pośrednictwem internetowej platformy. Wówczas do działania są kierowani wyznaczeni żołnierze. Pobierają butle z tlenem z banków tlenu, a następnie umieszczają je w specjalnych koszach. W każdym mieści się 12 butli o pojemności 50 litrów. Jednorazowo wojskowy pojazd może przetransportować pięć takich ładunków ważących po 850 kg.

REKLAMA

Po ich dostarczeniu do szpitali terytorialsi pomagają także w instalacji butli w placówkach. – Od 25 marca żołnierze z naszej brygady przetransportowali do punktów napełniania ponad 2,5 tys. butli, a do placówek ochrony zdrowia prawie 3 tys. pełnych. Trafiły one m.in. do szpitali w Aleksandrowie Kujawskim, Rypinie, Łasinie, Chełmży oraz Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego w Toruniu – dodaje rzecznik jednostki.

Takie zespoły zostały utworzone na terenie całego kraju. Tylko wczoraj żołnierze wchodzący w ich skład zrealizowali osiem transportów, podczas których dostarczyli do szpitali 18 tys. litrów tlenu.

Ale to nie wszystko. Wojsko jest zaangażowane także w realizację Narodowego Programu Szczepień. Dotychczas żołnierze wspierali personel placówek, które realizowały procedurę szczepień, teraz mogą na nich liczyć także pracownicy i pacjenci punktów szczepień powstających poza placówkami ochrony zdrowia na terenie całego kraju. Jako jedni z pierwszych w te działania zaangażowali się logistycy z Opola. To właśnie w tym mieście, a konkretnie na tafli sztucznego lodowiska Toropol, powstał jeden z pierwszych tego typu punktów w kraju. – Od 19 kwietnia 20 żołnierzy z batalionu składowania i 1 Batalionu Logistycznego wspólnie z funkcjonariuszami Policji i Straży Miejskiej dbają o bezpieczeństwo osób przebywających na terenie tego obiektu – mówi kpt. Piotr Płuciennik, oficer prasowy 10 Brygady Logistycznej. – Ich zadaniem jest kierowanie ruchem pacjentów, udzielanie im informacji, w razie konieczności także wsparcie w przemieszczaniu się osób z niepełnosprawnościami – dodaje.

Natomiast płk Pietrzak, rzecznik WOT-u informuje, że żołnierze zarówno z wojsk obrony terytorialnej, jak i operacyjnych podobne działania prowadzą już w 21 takich punktach szczepień na terenie całego kraju. – Będziemy także wspierać organizację 52 kolejnych, które mają powstać na przełomie kwietnia i maja – zaznacza pułkownik.

W sumie tylko wczoraj w działania mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniającego się koronawirusa było zaangażowanych 5700 żołnierzy. – Śledzimy statystyki dotyczące rozwoju pandemii i widzimy, że liczba chorych w ostatnich dniach maleje. Dlatego rozpoczęliśmy pracę nad nowelizacją rozkazów w zakresie naszego zaangażowania w tego typu działalność. Już wkrótce część naszych sił przejdzie w stan gotowości lub zostanie skierowana do realizacji innych zadań – mówi płk Pietrzak. Przypomina także, że podobnie było rok temu. Wówczas, kiedy sytuacja epidemiczna zaczęła się stabilizować, żołnierze zaangażowali się m.in. we wspieranie organizatorów wypoczynku dla dzieci i młodzieży, a także pobierali wymazy do badań od kierowców zajmujących się transportem międzynarodowym oraz pracowników sezonowych.

Niezależnie od pojawiających się nowych zadań w wojsku stale trwa akcja #SzczepimySię. Dotychczas pierwszą dawkę szczepionki otrzymało ponad 50 tys. wojskowych, z czego 10 tys. to żołnierze WOT-u.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: DWOT, DGW, 10 Opolska Brygada Logistyczna

dodaj komentarz

komentarze


Wspólny wysiłek
 
Szczepimy się
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
WOT szkoli snajperów
Śląskie salwy
„Wolverine Strike” odpiera atak
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Walka z niewidzialnym wrogiem
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
MON robi zakupy amunicji
Kara śmierci za życie Zofii
Wojskowa gala MMA „Walkę mamy we krwi”
Medalowi żołnierze na mistrzostwach Polski w pływaniu
„Czajka” po udanej operacji
Sto sekund do zagłady
Kto otrzyma Buzdygana?
Terytorialsi szkolą instruktorów BSP
Holenderski dar dla muzeum w Dęblinie
Tygrysi zlot myśliwców
Flaga, flaga państwowa, barwy narodowe – biało-czerwony przewodnik
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Afganistan. Czas wracać do domu
AFN znów w oktagonie
Ruszyły zapisy na kolonie dla dzieci żołnierzy
Rumuński „Scorpion Spring”
UE o wspólnym bezpieczeństwie
„Defender” dotarł do Europy
Pomoc w walce z dezinformacją
Pierwsze zwycięstwo Rotmistrza
Kulisy wyzwolenia obozu w Holiszowie
Walkę mamy we krwi – żołnierze pokazali moc!
Sto lat temu Ślązacy chwycili za broń
BME pod znakiem „Miecznika”
Jak wojsko walczy z pandemią
Misje kształtują charakter
„Łucznik” łączy siły z naukowcami
Co ze sprawdzianem z WF?
Kurs na dyplomację
To było wyzwanie dla wszystkich
„Rudy” – bohater Szarych Szeregów
„Defender Europe ‘21” – żołnierze wyjechali na poligony
Udany weekend lekkoatletów i wioślarzy
Brąz żołnierza na mistrzostwach Europy w grapplingu
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Raki w Toruniu
Polska stawia na fregaty Miecznik
Nowe książeczki wojskowe
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Course on Diplomacy
Bój o czarną perłę w koronie
Kuźnie oficerskich kadr
Specjalsi lądują w wodzie
Nagroda nie tylko od dowódcy
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Kolejna zmiana gotowa na misję w Rumunii
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Nowy karabin z Tarnowa
Podchorążowie ćwiczą BLOS

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO