moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Absolwenci z certyfikatami

Nauka w klasach mundurowych jest dobrym wyborem, dającym bardzo dobry start w dorosłe życie – mówił dziś minister obrony Mariusz Błaszczak do uczniów klas wojskowych, którzy kończą naukę w ramach programu „Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych”. Kilkunastu najlepszych absolwentów otrzymało z rąk ministra certyfikaty.

Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe to jeden z edukacyjnych programów MON wspierających działania klas wojskowych. Działa od 2017 roku i ma na celu m.in. kształtowanie postaw proobronnych i zachęcenie młodzieży do służby wojskowej. Zakwalifikowane do programu placówki edukacyjne uczestniczą w realizacji jednolitego, kompleksowego i spójnego z wymogami wojskowymi programu nauczania. Po zakończeniu edukacji uczniowie otrzymują specjalne certyfikaty. Dzięki nim mogą zdobyć dodatkowe punkty podczas rekrutacji (na uczelnie wojskowe czy do WOT) lub odbyć skróconą służbę przygotowawczą. Za kilka tygodni edukację w takich klasach zakończy blisko 3,5 tysiąca uczniów III edycji programu.

Dziś w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa z reprezentantami uczniów kończących naukę w szkole średniej spotkał się minister Mariusz Błaszczak. Spotkanie ze względu na pandemię COVID-19 i obowiązujące wciąż obostrzenia odbyło się w formule wideokonferencji – zdalnie połączono się z kadetami z ponad 30 szkół. W Klubie DGW z kolei było obecnych 17 uczniów – po jednym ze szkół z 15 województw i dwóch z Mazowsza. Minister wręczył im certyfikaty potwierdzające ukończenie edukacji wojskowej.

Film: MON 

Pogratulował uczniom wyników i przyznał, iż cieszy się, że klasy mundurowe są tak popularne. – Nauka w klasach mundurowych jest dobrym wyborem, dającym bardzo dobry start w dorosłe życie, gwarantującym nabycie umiejętności i wiedzy, które mogą być pożytkowane w służbie Ojczyźnie. I tego wam życzę: żebyście swoją przyszłość związali z Wojskiem Polskim. Pamiętając, że służba to wielkie zobowiązanie, ale i wyróżnienie – mówił minister do tegorocznych maturzystów.

Szef MON podziękował też opiekunom i wychowawcom uczniów, którzy w trakcie edukacji w szkole średniej kształtowali postawy uczniów. – Ta postawa służby ojczyźnie jest niezwykle ważna dla bezpieczeństwa Polski i przyszłości naszej ojczyzny. Cieszę się, że dokonaliście wyboru takiego, jak prawie 11 tysięcy innych uczniów ze wszystkich 185 szkół z klasami mundurowymi w całej Polsce – mówił Mariusz Błaszczak.

Wśród obecnych na uroczystości uczniów był m.in. Bartosz Dara z Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu. Przyznaje, że to bardzo duże wyróżnienie być docenionym za pracę i zaangażowanie w ciągu lat nauki i właśnie w taki sposób kończyć edukację w klasie wojskowej. – Nieco mi smutno, że ten wspaniały, dobrze spędzony czas już się kończy. Otwiera się jednak przede mną nowy rozdział, który, myślę, będzie równie ciekawy. Liczę, że moja wiedza i doświadczenie, które zdobyłem jako uczeń klasy wojskowej, zaprocentują w przyszłości – mówi Bartosz. Po ukończeniu nauki i odbyciu służby przygotowawczej Bartosz będzie zdawał egzaminy na studia wojskowe do Akademii Wojsk Lądowych.

Podczas spotkania minister Błaszczak przypomniał, że we wrześniu zostanie uruchomiony nowy edukacyjny program MON – „CYBER.MIL z klasą”, skierowany do uczącej się młodzieży. – Klasy o profilu „Cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne” to nowa forma edukacji związanej z wojskiem. Będą utworzone w 16 liceach w mniejszych miejscowościach każdego z województw – mówił szef MON.

W ramach programu CWKM kadeci przez trzy semestry ostatnich dwóch lat nauki w szkołach ponadpodstawowych mają w sumie 185 godzin lekcyjnych edukacji wojskowej, w tym 140 godzin zajęć praktycznych. Obecnie trwa nabór do V edycji CWKM, która rozpocznie działalność od września. Uczniowie i szkoły otrzymują wsparcie merytoryczne i dotację na prowadzenie klasy.

CWKM ma być w przyszłości zastąpiony programem Odziały Przygotowania Wojskowego – docelowego rozwiązania edukacyjnego. We wrześniu przystąpiło do niego 130 szkół średnich. Oba programy koordynuje Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Leszek Chemperek/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


NATO on Northern Track
 
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
SOR w Legionowie
W Italii, za wolność waszą i naszą
Ramię w ramię z aliantami
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Wojna w świętym mieście, epilog
Strażacy ruszają do akcji
Front przy biurku
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna na detale
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Kolejne FlyEle dla wojska
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
25 lat w NATO – serwis specjalny
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Święto stołecznego garnizonu
Szarża „Dragona”
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Na straży wschodniej flanki NATO
Wojna w świętym mieście, część druga
Przygotowania czas zacząć
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Zachować właściwą kolejność działań
Barwy walki
Zmiany w dodatkach stażowych
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Głos z katyńskich mogił
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kadisz za bohaterów
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Charge of Dragon
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Sprawa katyńska à la española
Szpej na miarę potrzeb
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO na północnym szlaku
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Sandhurst: końcowe odliczanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO