moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowy dowódca 8 Flotylli Obrony Wybrzeża

27 kwietnia w świnoujskim Porcie Wojennym miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kontradmirał Piotr Nieć po dwóch i pół roku dowodzenia świnoujską flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie 8.FOW objął komandor Włodzimierz Kułagin.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej dotychczasowy dowódca kontradmirał Piotr Nieć został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą 8. Flotylli Obrony Wybrzeża został komandor Włodzimierz Kułagin.

Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się od parady burtowej. Oficerowie zdający i obejmujący obowiązki, w towarzystwie zaproszonych gości, przyjęli z pokładu motorówki hydrograficznej MH-1 paradę burtową okrętów stacjonujących w Porcie Wojennym w Świnoujściu. Złożono również wiązankę kwiatów pod pomnikiem "Tym którzy przywrócili Pomorze macierzy". Z okazji przekazania obowiązków z zachowaniem zasad bezpieczeństwa epidemiologicznego zorganizowano uroczystą zbiórkę pododdziałów. Meldunek o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański. Poza świnoujskimi marynarzami w uroczystości uczestniczyli przedstawiciele najważniejszych jednostek Marynarki Wojennej m.in. Dowódca Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego wiceadmirał Krzysztof Jaworski, Dowódca 3. Flotylli Okrętów kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec, Rektor-Komendant Akademii Marynarki Wojennej kontradmirał Tomasz Szubrycht oraz prezydent miasta Świnoujście Janusz Żmurkiewicz.

Kontradmirał Piotr Nieć podziękował wszystkim, z którymi przyszło mu służyć: "Widząc niesamowitą motywację wśród całego stanu osobowego przez te ostatnie lata, kończę służbę w 8. Flotylli Obrony Wybrzeża pełen pozytywnej energii, jaką na mnie przelaliście." - i w marynarskich słowach życzył: "Stopy wody pod kilem i pomyślnych wiatrów dla całej załogi 8. Flotylli Obrony Wybrzeża i nowego dowódcy flotylli."

„Pragnę podziękować Dowódcy Generalnemu RSZ oraz Inspektorowi Marynarki Wojennej za zaufanie jakim zostałem obdarzony i zapewnić, że dołożę wszelkich starań, aby tego zaufania nie zawieść.” – powiedział w swoim przemówieniu nowy dowódca 8.FOW komandor Włodzimierz Kułagin. Zwracając się do ustępującego dowódcy wyraził uznanie za jego lata dowodzenia flotyllą: „Chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi kontradmirałowi Piotrowi Nieciowi. To również jego zasługa, że Flotylla jest dzisiaj w tak doskonałej formie. Życzę Panu Admirałowi powodzenia i satysfakcji na nowym stanowisku służbowym.”

Komandor Włodzimierz Kułagin
urodził się 17 grudnia 1967 roku w Olsztynie. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w Szkole Zarządzania Kanadyjskich Sił Zbrojnych, belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie (Belgia) oraz Akademii Obrony NATO w Rzymie.

Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1991 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13. Dywizjonie Trałowców 9.Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. W czasie służby przeszedł wszystkie szczeble dowodzenia od stanowiska dowódcy działu okrętowego, zastępcy dowódcy okrętu, poprzez dowódcę ORP „Wigry” i ORP „Flaming”, po zastępcę dowódcy dywizjonu, by w latach 2004-2006 zostać dowódcą 13. Dywizjonu Trałowców. Następnie w latach 2006 – 2014 zajmował różne stanowiska w Centrum Operacji Morskich, Dowództwie Marynarki Wojennej oraz Inspektoracie MW Dowództwa Generalnego RSZ. W 2010 roku pełnił służbę w Sojuszniczej Misji Szkoleniowej - NATO Training Mission (NTM-I) w Iraku, natomiast w latach 2014 – 2017 był zastępcą Narodowego Przedstawiciela Łącznikowego przy Sojuszniczym Dowództwie Transformacji w Norfolk i jednocześnie polskim oficerem łącznikowym przy Sztabie Połączonym SZ USA w Suffolk. Po powrocie do kraju objął stanowisko Szefa Sztabu Dowództwa 3. Flotylli Okrętów w Gdyni.

Komandor Włodzimierz Kułagin został odznaczony m.in.: Morskim Krzyżem Zasługi, srebrnym medalem „Za Długoletnią Służbę”, złotym medalem „Za zasługi dla obronności kraju” i złotym medalem „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”, „Gwiazdą Iraku”, medalem NATO Training Mission – Iraq (NTM-I) oraz medalem Sił Zbrojnych USA za Chwalebną Służbę (Meritorious Service Medal).

Źródło: 8 FOW

red. PZ

autor zdjęć: 8 FOW

dodaj komentarz

komentarze


Wojna w świętym mieście, część druga
 
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wojna w świętym mieście, epilog
NATO on Northern Track
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
25 lat w NATO – serwis specjalny
Sandhurst: końcowe odliczanie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wytropić zagrożenie
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Święto stołecznego garnizonu
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Na straży wschodniej flanki NATO
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Zachować właściwą kolejność działań
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
SOR w Legionowie
Wojna w świętym mieście, część trzecia
W Italii, za wolność waszą i naszą
Charge of Dragon
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Szpej na miarę potrzeb
Pod skrzydłami Kormoranów
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Posłowie dyskutowali o WOT
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Kadisz za bohaterów
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Gunner, nie runner
Zmiany w dodatkach stażowych
Sprawa katyńska à la española
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Szybki marsz, trudny odwrót
NATO na północnym szlaku
Kolejne FlyEye dla wojska
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Wojna na detale
Rekordziści z WAT
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Front przy biurku
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Ramię w ramię z aliantami

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO