moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Cyberbadacze, to konkurs dla was!

Jesteś autorem pracy magisterskiej, inżynierskiej lub rozprawy doktorskiej poświęconej cyberbezpieczeństwu i kryptologii? Weź udział w konkursie MON-u i zawalcz o nagrodę w wysokości nawet 12 tys. zł. – Takie inicjatywy pozwalają wyłowić prawdziwe perły spośród polskich naukowców – mówi gen. bryg. Karol Molenda, dyrektor Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni.

Konkurs o nagrodę im. Mariana Rejewskiego, polskiego matematyka i kryptologa, porucznika Armii Polskiej w Wielkiej Brytanii, MON ogłosił na początku maja. Celem przedsięwzięcia jest m.in. inspirowanie i zachęcanie środowiska akademickiego do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań w dziedzinach cyberbezpieczeństwa i kryptologii, popularyzowanie wiedzy w tym zakresie oraz promocja wizerunku wojska jako atrakcyjnego miejsca pracy i rozwoju zawodowego, zarówno dla żołnierzy, jak i cywilów.

To już III edycja konkursu. Podobnie jak dwie poprzednie jest adresowana do absolwentów polskich uczelni. Zostanie przeprowadzona w dwóch kategoriach prac, których tematyka jest związana z kryptologią i cyberbezpieczeństwem. W pierwszej będą oceniane prace inżynierskie, licencjackie oraz magisterskie obronione nie wcześniej niż 1 października 2019 roku, w drugiej – rozprawy doktorskie obronione po 1 października 2018 roku.

– Jako przewodniczący kapituły konkursu cieszę się, że poprzednie edycje wzbudziły szerokie zainteresowanie kręgów akademickich. Nadesłane prace reprezentowały niezwykle nowatorskie podejście do tematyki cyberbezpieczeństwa i kryptologii, dlatego też z niecierpliwością czekamy na kolejne zgłoszenia na równie wysokim poziomie. Inicjatywy takie jak konkurs MON-u pozwalają wyłowić prawdziwe perły spośród polskich naukowców – podkreśla gen. bryg. Karol Molenda, dyrektor Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni.

Prace można zgłaszać do 16 sierpnia 2021 roku. Najpierw komisja oceni je pod kątem formalnym (m.in. termin obrony pracy i jej temat, niezbędne załączniki, streszczenie pracy oraz zaświadczenie z uczelni potwierdzające złożenie i obronę pracy), potem przyjdzie czas na ocenę merytoryczną. W przypadku prac licencjackich, inżynierskich i magisterskich – będą się liczyć m.in. innowacyjność, wkład własny (w tym badania przeprowadzone przez autora pracy) oraz znaczenie dla bezpieczeństwa i obronności państwa. W przypadku rozpraw doktorskich z kolei pod uwagę będą brane też dodatkowo oryginalność ujęcia problemu oraz wkład w rozwój nauki w badanej dyscyplinie.

Jest o co walczyć, bo pula nagród w konkursie wyniesie 43 tys. zł. W kategorii prac dyplomowych nagrody za zajęcie trzech pierwszych miejsc wyniosą odpowiednio: 8, 5 i 3 tys. zł. W przypadku rozpraw doktorskich kwoty będą jeszcze wyższe, a zdobywcy miejsc na podium dostaną: 12, 9 i 6 tys. zł.

Choć nagrody są wysokie, to jak przyznają laureaci ubiegłorocznych edycji, nie o nie tu chodzi. – W moim przypadku wygrana była miłym akcentem na zakończenie studiów, a jej następstwem stały się oferty pracy i współpracy, nowe kontakty zawodowe, a także propozycje wystąpień i prelekcji. Choć akurat jeśli chodzi o te ostatnie, pandemia COVID-19 pokrzyżowała nieco plany – mówi Konrad Stalęga, którego praca magisterska poświęcona „Praktycznym metodom wykrywania podatności w kodzie źródłowym” zdobyła pierwsze miejsce w I edycji konkursu.

Zgłoszenia można wysyłać pocztą tradycyjną na adres Departamentu Ochrony Informacji Niejawnych MON: Al. Niepodległości 218, 00-911 Warszawa lub pocztą elektroniczną na adres konkurs.cyber@mon.gov.pl.

Regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie III edycja konkursu o Nagrodę im. Mariana Rejewskiego na najlepszą pracę inżynierską, licencjacką, magisterską i rozprawę doktorską poświęconą cyberbezpieczeństwu i kryptologii. Zwycięzcy zostaną uhonorowani podczas uroczystej gali.

Konkurs jest jednym z elementów edukacyjnych i promocyjnych działalności MON-u w zakresie cyberbezpieczeństwa. Obecnie realizowany jest program cyber.mil.pl, którego celem jest rozbudowa struktur i wzmocnienie potencjału Sił Zbrojnych RP do działania w cyberprzestrzeni. Tworzone są wojska obrony cyberprzestrzeni, a we wrześniu wystartuje – skierowany do młodzieży projekt „CYBER.MIL z klasą”.

Paulina Glińska

autor zdjęć: StartupStockPhotos / Pixabay , MON

dodaj komentarz

komentarze


Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
 
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Zbrodnia made in ZSRS
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
V Korpus z nowym dowódcą
Front przy biurku
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Odstraszanie i obrona
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Sandhurst: końcowe odliczanie
Zmiany w dodatkach stażowych
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Święto stołecznego garnizonu
Kolejne FlyEle dla wojska
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Szpej na miarę potrzeb
NATO na północnym szlaku
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Strażacy ruszają do akcji
Charge of Dragon
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ramię w ramię z aliantami
Wojna w świętym mieście, część druga
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sprawa katyńska à la española
NATO on Northern Track
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Kadisz za bohaterów
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Szarża „Dragona”
Optyka dla żołnierzy
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Wojna w świętym mieście, epilog
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
SOR w Legionowie
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Na straży wschodniej flanki NATO
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Rakiety dla Jastrzębi
Barwy walki
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Głos z katyńskich mogił
Zachować właściwą kolejność działań
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Przygotowania czas zacząć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prawda o zbrodni katyńskiej
W Italii, za wolność waszą i naszą
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
25 lat w NATO – serwis specjalny
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Mundury w linii... produkcyjnej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ocalały z transportu do Katynia
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO