moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kolejne OPW już od września

To prestiżowy program i cieszymy się, że nasi uczniowie będą mogli uczyć się pod okiem profesjonalistów – mówi Wioletta Januszkiewicz, dyrektor I LO w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Hajnówce. Szkoła jako jedna z 20 w całej Polsce otrzymała właśnie zgodę MON-u na otwarcie oddziału przygotowania wojskowego. W całym kraju od września będzie działać w sumie 280 takich klas.

Oddziały przygotowania wojskowego to nowa formuła klas wojskowych, które zaczęły działać jesienią 2020 roku w liceach i technikach. Dziś w OPW uczy się ponad 3,5 tys. uczniów. Mają m.in. zajęcia teoretyczne i praktyczne z zakresu edukacji wojskowej (w sumie 230 godzin), a w ostatniej klasie nastolatków czekają wyjazdy na obozy szkoleniowe.

 

Nowe szkoły w programie

Do grona 130 szkół prowadzących OPW wkrótce dołączą kolejne. – Nabór trwał do 31 marca tego roku. Program jest atrakcyjny dla szkół, więc zainteresowanie było bardzo duże. Wpłynęło 113 wniosków. Od razu jednak było wiadomo, że tylko 20 placówek otrzyma zezwolenia, bo taki limit ustalił minister obrony narodowej, biorąc pod uwagę możliwości szkoleniowe wojska, lokalizację jednostek wojskowych czy pieniądze przeznaczone na ten cel w budżecie – wyjaśnia ppłk Waldemar Krzyżanowski, szef Wydziału Komunikacji Biura ds. Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. Szkoły musiały spełnić też określone wymagania, m.in. mieć doświadczenie we współpracy z wojskiem oraz nauczycieli przygotowanych do prowadzenia zajęć z zakresu obronności i bezpieczeństwa.

Na liście 20 szkół, które we wrześniu otworzą oddziały przygotowania wojskowego, są m.in. II Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie, II Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół nr 3 w Hrubieszowie, Liceum Ogólnokształcące nr 1 w Zespole Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku czy Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki – Studium Przedsiębiorczości MAGO w Bielsku-Białej.

Ta ostatnia placówka (nazywana „Szkołą kadetów”), choć dotąd nie uczestniczyła w programach edukacyjnych MON-u, może się pochwalić dwudziestoletnim doświadczeniem w prowadzeniu klas mundurowych: policyjnych i wojskowych. Kształcenie uczniów prowadzi w oparciu o autorskie programy, przygotowane we współpracy także z ministerstwem obrony. – Nasza kadra to m.in. emerytowani żołnierze z wojsk lądowych, specjalnych, uczestnicy misji zagranicznych. Dzięki temu praktyczne zajęcia z uczniami odbywają się u nas co tydzień. Młodzież w ramach zajęć szkolnych bierze udział w kursach samoobrony, pierwszej pomocy, strzeleckich, wspinaczkowych, dodatkowo chętni mogą skorzystać z bogatej oferty kursów, np. spadochronowych czy płetwonurkowych – mówi kpt. rez. Mirosław Bieniawski, specjalista z zakresu szkolenia mundurowego w bielskiej szkole. Placówka regularnie współpracuje z m.in. 18 Batalionem Powietrznodesantowym, 12 Brygadą OT, Akademią Wojsk Lądowych, Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu. – Jesteśmy postrzegani jako jedna z lepszych szkół na Podbeskidziu. Bazując na naszym doświadczeniu, postanowiliśmy zrobić kolejny krok i złożyć wniosek o otwarcie OPW. Chcemy jeszcze bardziej uatrakcyjnić naszą ofertę edukacyjną, a ponadto dać absolwentom możliwość skorzystania z przywilejów programu, skróconej służby przygotowawczej czy dodatkowych punktów podczas rekrutacji do wojska – przyznaje kpt. rez. Bieniawski. I dodaje, że rekrutacja ruszy dopiero za kilka dni, ale już zgłaszają się pierwsi chętni do nowej klasy.

Grunt to dobra komunikacja

Podobnie jest w I Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. M. Skłodowskiej-Curie w Hajnówce. Choć w ciągu ostatnich pięciu lat próbowano tu otworzyć klasy wojskowej, ostatecznie okazywało się, że liczba chętnych jest zbyt mała. W tym roku szkoła powróciła do pomysłu. – Zanim jednak złożyliśmy wniosek o otwarcie OPW, postanowiliśmy sprawdzić, czy jest zainteresowanie taką ofertą. Przeprowadziliśmy ankiety wśród uczniów klas ósmych lokalnych szkół podstawowych i gdy okazało się, że jest sporo chętnych, postanowiliśmy podjąć starania o utworzenie OPW. Udało nam się uzyskać pozwolenie. Mamy kontakt z potencjalnymi kandydatami i będziemy ich informować o tym, że lada dzień mogą do nas składać dokumenty – mówi dyrektor Wioletta Januszkiewicz.

W przyszytym tygodniu, gdy uczniowie wrócą do nauki stacjonarnej i szkoły zostaną otwarte, przedstawiciele liceum z Hajnówki będą też odwiedzać młodzież z placówek w Bielsku Podlaskim. – Od tego roku zostało uruchomione bezpośrednie połączenie kolejowe między Hajnówką a Bielskiem Podlaskim. Liczymy, że dzięki takiemu udogodnieniu, naszą prestiżową ofertą będzie też zainteresowana młodzież z tego miasta – dodaje Januszkiewicz.

Choć dla szkoły będzie to pierwszy krok na drodze współpracy z MON-em, to – jak przyznaje dyrektor – tematyka wojskowości nie jest uczniom obca. Od dawna biorą oni udział w konkursach dotyczących wojska i obronności, a dzięki współpracy z Wojskową Komendą Uzupełnień w Bielsku Podlaskim, podczas nauki zdalnej uczniowie mieli zajęcia online z przedstawicielami WKU. W chwili przystąpienia do programu szkoła planuje też zacieśnić współpracę z lokalną jednostką wojsk obrony terytorialnej. – Cieszymy się, że nasi uczniowie będą mogli uczestniczyć w tym elitarnym programie nauki pod czujnym okiem profesjonalistów. Patrzymy na to wszystko z wielkim optymizmem – podkreśla dyrektor liceum z Hajnówki.

Poza przywilejami dla uczniów udział w programie oznacza też korzyści dla samych szkół. Mogą one liczyć m.in. na współpracę z jednostką patronacką i wsparcie podczas szkolenia wojskowego, zwiększone subwencje oświatowe z MEN-u oraz dotacje z MON-u (na zakup ubioru ucznia, specjalistycznego wyposażenia, budowę strzelnic i działanie takiej klasy). Takie wsparcie finansowe jako jedna z pierwszych placówek otrzymał w marcu Zespół Szkół nr 1 im. gen. J. Bema w Ciechanowie.

We wrześniu 2021 roku rekrutacja do OPW obejmie 150 klas pierwszych (130, na których utworzenie MON wydało już zgodę w 2020 roku, i 20 nowych). W sumie w nadchodzącym roku szkolnym w całej Polsce takich klas będzie działało 280 (150 pierwszych i 130 drugich). MON planuje sukcesywnie zwiększać limity tak, aby do 2024 roku powstało 330 OPW.

Program Oddziałów Przygotowania Wojskowego jest koordynowany przez Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.

Paulina Glińska

autor zdjęć: szer. Patryk Szymaniec; grafika: Biuro ds. Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”

dodaj komentarz

komentarze


Kadisz za bohaterów
 
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Gunner, nie runner
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Na straży wschodniej flanki NATO
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wojna w świętym mieście, część druga
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
SOR w Legionowie
NATO on Northern Track
Wytropić zagrożenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
NATO na północnym szlaku
Sprawa katyńska à la española
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Kolejne FlyEye dla wojska
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Szpej na miarę potrzeb
Sandhurst: końcowe odliczanie
25 lat w NATO – serwis specjalny
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Posłowie dyskutowali o WOT
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Święto stołecznego garnizonu
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Wojna w świętym mieście, epilog
Rekordziści z WAT
Zmiany w dodatkach stażowych
Pod skrzydłami Kormoranów
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Charge of Dragon
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Ramię w ramię z aliantami
Wojna na detale
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Zachować właściwą kolejność działań
W Italii, za wolność waszą i naszą
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Front przy biurku
Szybki marsz, trudny odwrót

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO