moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
BWP lubi pływać

Do Orzysza przyjechały załogi bojowych wozów piechoty z 16 Dywizji Zmechanizowanej. Tym razem ich celem nie jest jednak szkolenie taktyczne czy sojusznicze, lecz… jezioro Kępno. Dywizja chce przygotować się do forsowania przeszkód wodnych. Jako jedni z pierwszych wyzwaniu musieli sprostać żołnierze z 9 Brygady Kawalerii Pancernej.

Jezioro Kępno – tę nazwę od kilku dni przez wszystkie przypadki odmieniają żołnierze z 16 Dywizji Zmechanizowanej. A wszystko za sprawą szkolenia, które trwa w Orzyszu. Zgodnie z założeniem wszystkie załogi bojowych wozów piechoty ze związku taktycznego mają sforsować zbiornik wodny. – Forsowanie to natarcie, czyli pokonanie przeszkody wodnej, której broni przeciwnik. Żołnierze muszą wiedzieć, jak to technicznie wykonać – mówi płk Piotr Fajkowski, szef szkolenia 16 Dywizji Zmechanizowanej. – Dotychczas prowadziliśmy tego typu działania w Ośrodku Szkolenia Przepraw Wodnych Ruda, jednak panują w nim zupełnie inne warunki. Dno jest wybetonowane, a głębokość to zaledwie pięć metrów. Kępno to naturalna przeszkoda, której maksymalna głębokość wynosi 19 metrów – zaznacza oficer.

REKLAMA

Jako pierwsi do zadania zostali wyznaczeni żołnierze z batalionu zmechanizowanego 9 Brygady Kawalerii Pancernej. – Każda jednostka realizuje działania w określonym terenie. Nasz rejon to Mazury, gdzie jest dużo jezior, w związku z tym musimy być przegotowani do tego, by je pokonywać – mówi płk Grzegorz Barabieda, dowódca 9 Brygady.

Zanim żołnierze przystąpią do forsowania, muszą opanować podstawy. – Dlatego zajęcia z ratownictwa czy łączności odbyły się wcześniej, jeszcze w naszym garnizonie. Teraz ćwiczymy działania na wypadek unieruchomienia któregoś z pojazdów oraz w sytuacji, w której konieczna byłaby ewakuacja załogi – dodaje ppłk Zbigniew Graca, dowódca batalionu.


Film: Paweł Sobkowicz/ ZbrojnaTV

Jednak, aby BWP-y mogły pływać, trzeba je odpowiednio przygotować. Chodzi przede wszystkim o uszczelnienie niektórych części pojazdu. – Używamy do tego celu specjalnego smaru, którym pokrywamy podwozie czy drzwi. Konieczne jest także rozwinięcie na przodzie wozu specjalnego falochornu, który powstrzymuje napór wody – wyjaśnia plut. Marcin Lisiński, dowódca załogi BWP.

Żeby działanie wojsk było skuteczne, musi być przede wszystkim bezpieczne. Dbają o to podczas szkolenia żołnierze z 2 Pułku Saperów oraz 15 Batalionu Saperów 15 Brygady Zmechanizowanej. – Cały czas w gotowości są grupy ratunkowo-ewakuacyjne wyposażone w inżynieryjne transportery pływające oraz łodzie desantowe z silnikami zaburtowymi. Dodatkowo na brzegach zostały ulokowane gąsienicowe ciągniki ewakuacyjne na wypadek, gdyby któryś pojazd, na przykład z powodu awarii czy zniszczenia podczas działań wojennych, utknął w wodzie – mówi ppłk Sławomir Łakomiec, szef wojsk inżynieryjnych 16 Dywizji Zmechanizowanej. – Oczywiście w pierwszej kolejności ewakuujemy ludzi, a potem sprzęt – zaznacza.

A jak żołnierze radzą sobie z tymi zadaniami? – Dla nas to taki chrzest bojowy, bo większość osób przeprawiała się przez przeszkodę wodną po raz pierwszy. Była to więc okazja do zdobycia nowych umiejętności i doświadczenia – mówi plut. Lisiński. – Kiedy wjeżdża się wozem do wody, on na moment traci stabilizację, a gąsienice inaczej stukają o pancerz niż w przypadku działań na lądzie. Wiadomo, nie jest to pływanie łódką, ale dajemy radę – dodaje szer. Paweł Niewiadomski, kierowca BWP.

Tuż po pancerniakach z Braniewa podobne szkolenie rozpoczęli żołnierze z 20 Brygady Zmechanizowanej, a w poniedziałek przystąpią do niego zawiszacy z 15 Brygady Zmechanizowanej. Wkrótce podobny test przejdą także czołgiści, ale ich pojazdy będą pokonywały przeszkodę wodną po dnie lub po mostach zbudowanych przez żołnierzy wojsk inżynieryjnych.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Paweł Sobkowicz, 16 DZ

dodaj komentarz

komentarze


Afganistan. Czas wracać do domu
 
Marynarz na „Korfantym”
Święto Dowództwa Generalnego
„Justice Sword” na rumuńskim poligonie
Podoficer, czyli lider
W drodze do Ameryki
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Polacy obronili tytuł mistrzów Europy w lekkiej atletyce
Nigdy nie zostawiamy swoich
CBW świętuje
Siła braterstwa
Żołnierze z kompletem medali w czempionacie orientalistów
Równanie do najlepszych
Kwalifikacja? Może w czerwcu
PKW Turcja już działa
Gorzka parada zwycięstwa
Kurs na dyplomację
Partyzancka bitwa pod Zwoleniem
Działania w czasie „W” – mobilizacja w sztabach
Wojsko kupiło symulatory pola walki
Szczyt NATO już w poniedziałek
Course on Diplomacy
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
„Dragon '21” – Desant pod wiatr
Szybka wspinaczka w Salt Lake City
Ponad 6 mln zł w konkursie „Strzelnica w powiecie”
Misje kształtują charakter
Żandarmeria świętuje
„Dragon” wskazał cel
Licealiści, którzy chcą zostać specjalsami
Żołnierz, który stał się symbolem walki o Polskę
Żołnierz uratował ofiarę wypadku
Myśliwce z Mińska Mazowieckiego przebazowane do Malborka
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Karakal w natarciu
Kieł tygrysa, czyli akrobacje F-16
„Baltops” – F-16 bronią okrętów
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
V4, czyli razem na rzecz komunikacji
25 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w szermierce
Medale mistrzostw Europy dla żołnierzy
St. sierż. Artur Pelo po raz czwarty wygrał Setkę Komandosa
„Dragon ’21” zakończony
„Albatros” wyszedł na morze
Luksusowe auta zaparkują obok F-16
Szable w dłoń! Lance do boju!
Pierwszy dzień do zwycięstwa
Nagroda nie tylko od dowódcy
Borsuk pokazał swoje możliwości
Studenci w sytuacji kryzysowej
CePeLek czeka na weteranów
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Nowe książeczki wojskowe
Grupy niszczycieli czołgów
Co ze sprawdzianem z WF?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO