moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Warsaw Cyber Summit, czyli jak nie dać się pokonać w sieci

Złośliwe oprogramowanie to broń, po którą na współczesnym polu walki może sięgnąć przeciwnik. Dlatego przeciwdziałanie cyberatakom stało się jednym z wyzwań dla sojuszniczych armii. O tym, czy NATO ma narzędzia techniczne, prawne i doktrynalne do walki z cyberzagrożeniami, dyskutowano podczas Warsaw Cyber Summit. Konferencję zorganizowała Akademia Sztuki Wojennej.

W trwającym dwa dni (12–13 maja 2021 roku) Warsaw Cyber Summit wzięło udział kilkuset ekspertów, informatyków, prawników, naukowców oraz wojskowych. Do debaty o cyberwyzwaniach, z jakimi musi mierzyć się Sojusz Północnoatlantycki, zaprosiła Akademia Sztuki Wojennej, organizatorem spotkania było bowiem Akademickie Centrum Polityki Cyberbezpieczeństwa Akademii Sztuki Wojennej. Współorganizatorem zaś Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni.

Konferencja została podzielona na sześć paneli dyskusyjnych: 1. Cyberbezpieczeństwo – wyzwanie dla rządów; 2. Ramy prawne dla wojskowych operacji cybernetycznych; 3. Wojna informacyjna; 4. Suwerenność w cyberprzestrzeni; 5. Współpraca wojska, sektora prywatnego i instytucji naukowych podczas militarnej aktywności w cyberprzestrzeni; 6. Bezpieczeństwo i prywatność podczas wojskowych cyberoperacji.

Wystąpienia otwierające konferencję wygłosili: gen. bryg. Maciej Materka, szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego, gen. bryg. Karol Molenda, dyrektor Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego, oraz gen. bryg. dr Robert Kosowski, rektor komendant Akademii Sztuki Wojennej. Generałowie podkreślali, że cyberzagrożenia stały się wyzwaniem dla bezpieczeństwa Polski. – Obecne konflikty odbywają się w różnych obszarach, także w cyberprzestrzeni, na przykład przy użyciu złośliwego oprogramowania – mówił gen. brygady Karol Molenda. – Musimy mieć pewność, że mamy doktrynę i strategię, które pozwolą nam położyć fundamenty pod to, co zamierzamy zrobić w cyberprzestrzeni wobec naszych przeciwników – mówił dyrektor Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego.

O tym, jak na przestrzeni ostatnich lat zmieniło się w Sojuszu postrzeganie cyberzagrożeń, mówił John Sword, dyrektor Office of Legal Affairs at NATO HQ. – Konflikt w Gruzji w 2008 roku pokazał, że działania w domenie cybernetycznej są ważną częścią operacji wojskowych – mówił. Dodał, że przełomem w podejściu do cyberbezpieczeństwa był szczyt NATO w Warszawie w 2016 roku. – Sojusznicy uznali wówczas cyberprzestrzeń za domenę działań, w których NATO musi bronić się równie skutecznie jak w powietrzu, na lądzie i na morzu – przypomniał. Sojusz – jak zauważył Sword – ocenił wtedy, że wpływ cyberataków może być równie szkodliwy jak ataki konwencjonalne, dlatego cyberobrona musi stanowić część podstawowego zadania NATO. – Jeśli cyberatak wywołuje skutki równoważne z atakiem konwencjonalnym, który jest uważany za atak zbrojny, można go również uznać za atak zbrojny – tłumaczył, zapewniając jednocześnie, że wypełnia to zapisy artykułu 5 traktatu waszyngtońskiego o kolektywnej obronie.

John Sword zwrócił uwagę, że cyberzagrożenia to nie tylko kwestia przeciwdziałania realnym skutkom cyberataku, to także niejasności prawne, a nawet dotyczące terminologii. Jako przykład różnego pojmowania agresji cybernetycznej podał cyberatak na systemy finansowe. Dla jednych państw – jak mówił – będzie to atak zbrojny, dla innych – nie, bo nie doszło np. do działań kinetycznych czy zniszczeń fizycznych.

Drugim kluczowym mówcą („keynote speaker”) Warsaw Cyber Summit był przedstawiciel Estonii. Właśnie o tym państwie często mówi się, że stało się „pierwszą ofiarą wojny cybernetycznej”, co miało miejsce w 2007 roku. Płk Jaak Tarien, dyrektor Cooperative Cyber Defensce Cetre of Excellence w Talinie, przekonywał, że NATO musi nie tylko dopracować ramy prawne i doktrynalne swoich działań obronnych wobec cyberzagrożeń. Sojusz musi również myśleć o cyberoperacjach jak o kolejnym wojennym narzędziu. – Samoloty myśliwskie mogą być wykorzystywane do obrony lub ataku. Podobnie jest z cyberprzestrzenią i operacjami w cyberprzestrzeni. Sojusznicy powinni określić dobrowolny wkład ofensywnej cyberbroni lub cyberataków. Muszą też wymyślić, jak włączyć je w zaawansowane operacje militarne – przekonywał. Płk Tarien przyznał, że niektórzy mogą mieć opory, by traktować cyberbroń jako jedno z wojskowych ofensywnych narzędzi. W jego opinii każde z państw NATO ma autonomiczne prawo do decydowania, czy chce takie możliwości mieć, czy chce w takich sojuszniczych działaniach uczestniczyć, czy nie.

Prawne i doktrynalne problemy i wyzwania w zakresie cyberbezpieczeństwa, nakreślone w wystąpieniach wprowadzających oraz referatach płk. Jaaka Tariena oraz Johna Sworda, przewijały się we wszystkich panelach dyskusyjnych Warsaw Cyber Summit.

W trakcie paneli dyskusyjnych eksperci zwracali też uwagę na kwestie związane z ochroną ludności cywilnej podczas operacji cybernetycznych. Zastanawiano się, jak połączyć prawo do prywatności z koniecznością działań w cyberprzestrzeni, które muszą ją w pewnym zakresie ograniczać. Innym ciekawym tematem, który omawiano podczas Warsaw Cyber Summit, była wojna informacyjna i sposoby walki z dezinformacją, w tym jej najważniejszym narzędziem – fake newsami.

„Polska Zbrojna” była patronem medialnym Warsaw Cyber Summit.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Akademia Sztuki Wojennej

dodaj komentarz

komentarze


Front przy biurku
 
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Święto stołecznego garnizonu
Barwy walki
Przygotowania czas zacząć
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sprawa katyńska à la española
W Italii, za wolność waszą i naszą
Charge of Dragon
Wojna w świętym mieście, część trzecia
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
Ramię w ramię z aliantami
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Wojna w świętym mieście, część druga
NATO na północnym szlaku
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna na detale
Kadisz za bohaterów
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Zachować właściwą kolejność działań
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Pod skrzydłami Kormoranów
Strażacy ruszają do akcji
Sandhurst: końcowe odliczanie
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
NATO on Northern Track
25 lat w NATO – serwis specjalny
Szpej na miarę potrzeb
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Na straży wschodniej flanki NATO
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Gunner, nie runner
SOR w Legionowie
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Zmiany w dodatkach stażowych
Kolejne FlyEle dla wojska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO