moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojskowe zdjęcie na podium

Zdjęcie Michała Niwicza przedstawiające żołnierzy szkolących się na jeziorze Kisajno zdobyło trzecie miejsce w konkursie Grand Press Photo. – Gratuluję Michałowi świetnej pracy i cieszę się, że dzięki niemu „Polska Zbrojna” po raz kolejny zaistniała w tym prestiżowym konkursie – mówi Maciej Podczaski, dyrektor Wojskowego Instytutu Wydawniczego.

Grand Press Photo to prestiżowy konkurs fotograficzny organizowany przez magazyn „Press”. Skierowany jest do zawodowych fotoreporterów. Co roku przysyłają oni tysiące zdjęć, które następnie w kilku kategoriach są oceniane przez jury. Do tegorocznej edycji zgłoszono 4517 fotografii, w wielkim finale znalazły się 272. Wśród nich dwa zdjęcia naszego redakcyjnego kolegi, fotoreportera Michała Niwicza. Jedno – nominowane w kategorii „Wydarzenia” – przedstawia ewakuację pensjonariuszy centrum opieki „Salus” w Kaliszu przez żołnierzy z m.in. 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Druga fotografia, zgłoszona w kategorii „Ludzie”, pokazuje żołnierzy z Giżycka na wspólnych ćwiczeniach w wodzie z wojskowymi z Wielkiej Brytanii, USA i Rumunii.

Wczoraj podczas internetowej gali finałowej zostały ogłoszone wyniki. Fotografia Michała z ćwiczeń w Giżycku zajęła trzecie miejsce. – Cieszę się, bo takie wyróżnienie to dla każdego fotografa wymierne potwierdzenie, że jego praca ma sens. To konkurs uznany w środowisku, więc tym bardziej jest mi miło, że moje zdjęcie się spodobało – mówi Michał. Nagrodzona fotografia została zrobiona latem zeszłego roku na jeziorze Kisajno podczas szkolenia „Posejdon” – treningu w wodzie opartego na systemie krav magi, którego autorem jest mjr Tomasz Dembiński z 15 Brygady Zmechanizowanej. W kursie brali udział nie tylko zawiszacy, lecz także żołnierze ze stacjonującej na Mazurach Batalionowej Grupy Bojowej NATO.

– To jeden z najciekawszych i najtrudniejszych kursów, na który zawsze jest więcej chętnych niż miejsc. I choć to trudne szkolenie, wymagające niezwykłej kondycji fizycznej i odporności psychicznej, to jest też pewnym rodzajem zabawy. Sam stałem się jej uczestnikiem, bo choć nie planowałem, to w końcu razem z żołnierzami znalazłem się w wodzie. Entuzjazm i dobra energia organizatora udzieliła się wszystkim, oddają to zdjęcia, które wtedy zrobiłem – opowiada fotoreporter.

Michał Niwicz jest fotografem od ponad 20 lat. Pracował w ogólnopolskich i lokalnych dziennikach, a od pięciu lat jest związany z „Polską Zbrojną”, gdzie specjalizuje się w fotografii wojskowej. – Wojsko to bardzo atrakcyjny obiekt dla fotografa. Można tu znaleźć różnorodność, dynamikę, a także spotkać wielu ludzi z pasją, dzięki którym praca staje się łatwiejsza. Cieszę się zatem, że tematyka wojskowa, która przecież nie jest aż tak popularna, zaistniała w konkursie – dodaje Michał. Tym bardziej że znaczna część tegorocznych prac zgłoszonych do konkursu dotyczyła pandemii czy Strajku Kobiet. – Być może moje zdjęcie przykuło uwagę jury właśnie tym, że jest w jakiś sposób pozytywne? Ludzie mają już dość pandemii i złych zdarzeń z nią związanych. Na mojej fotografii jest wszystko to, za czym tęsknimy: woda, słońce i pozytywna energia – mówi laureat.

Maciej Podczaski, dyrektor Wojskowego Instytutu Wydawniczego, podkreśla, że tematyka wojskowości jest Michałowi bliska, czuje ją doskonale i świetnie się w niej odnajduje. – To widać na jego fotografiach. Oprócz wyczucia ma też wielkie zrozumienie specyfiki wojska. Mimo że nie zawsze i nie wszystko można fotografować, on potrafi znakomicie wyczerpać temat i wydobyć z niego całą głębię. Gratuluję Michałowi i cieszę się, że dzięki jego pracy „Polska Zbrojna” po raz kolejny zaistniała w tym prestiżowym konkursie – przyznaje dyrektor WIW-u.

To nie jest pierwsza nagroda Michała Niwicza w konkursie Grand Press Photo. W 2018 roku jego zdjęcie przedstawiające rekonstrukcję ataku polskiej kawalerii na oddziały bolszewickie podczas bitwy pod Komarowem w 1920 roku zajęło drugie miejsce w kategorii „Kultura i rozrywka”.

W konkursie Grand Press Photo wszystkie zgłoszone prace ocenia jury pod przewodnictwem fotografa o światowej sławie. W tym roku był to Romain Laurendeau, francuski fotoreporter, laureat nagród na najważniejszych konkursach fotograficznych na świecie, m.in. World Press Photo.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
 
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Barwy walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Front przy biurku
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Przygotowania czas zacząć
Szarża „Dragona”
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Zachować właściwą kolejność działań
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Kadisz za bohaterów
Mundury w linii... produkcyjnej
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Głos z katyńskich mogił
Charge of Dragon
Prawda o zbrodni katyńskiej
Odstraszanie i obrona
Strażacy ruszają do akcji
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
NATO on Northern Track
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Rakiety dla Jastrzębi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Zmiany w dodatkach stażowych
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Sandhurst: końcowe odliczanie
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wojna w świętym mieście, część druga
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Ocalały z transportu do Katynia
Ramię w ramię z aliantami
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Święto stołecznego garnizonu
25 lat w NATO – serwis specjalny
NATO na północnym szlaku
Sprawa katyńska à la española
Na straży wschodniej flanki NATO
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Optyka dla żołnierzy
Zbrodnia made in ZSRS
Kolejne FlyEle dla wojska
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
SOR w Legionowie
V Korpus z nowym dowódcą
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Szpej na miarę potrzeb
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO