moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

77 lat temu Polacy zdobyli Monte Cassino

Spotykamy się w miejscu świętym, zroszonym krwią polskiego żołnierza, który walczył tu 77 lat temu i pokazał naszą waleczność i gotowość do poniesienia najwyższej ofiary w imię wolności – mówił minister Mariusz Błaszczak na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino podczas obchodów 77 rocznicy zdobycia wzgórza przez Polaków.

Minister zaznaczył, że walczący na włoskiej ziemi żołnierze 2 Korpusu Polskiego po 17 września 1939 roku znaleźli się pod sowiecką okupacją. Wywiezieni na Syberię, wyszli stamtąd z armią gen. Władysława Andersa i dotarli do Włoch, aby walczyć z Niemcami o wolną Polskę. – Postawa żołnierzy sprzed 77 lat, ich oddanie, waleczność i męstwo, stanowi wzór dla dzisiejszych wojskowych – podkreślił szef MON-u. Dodał też, że także dziś, dzięki wysiłkowi naszych żołnierzy, Polska jest wolna, jesteśmy w Sojuszu Północnoatlantyckim i w Unii Europejskiej. – Przykładem tego są obecni z nami polscy żołnierze, którzy na co dzień służą bezpieczeństwu w natowskim dowództwie w Neapolu i na misji UE na Sycylii – mówił Błaszczak.

Z kolei Anna Maria Anders, ambasador RP we Włoszech wyraziła żal, że z powodu ograniczeń i zagrożeń związanych z pandemią koronawirusa w uroczystości nie mogą wziąć udziału kombatanci – byli żołnierze 2 KP. – Marzę, aby nastały czasy, gdy będą mogli tutaj przyjechać, na groby swoich kolegów – stwierdziła ambasador. Podkreślała także, że podkomendni jej ojca są dla niej jak rodzina.

– Dzięki ofierze złożonej przez polskich bohaterów Włochy zostały uwolnione od faszyzmu – zaznaczył gen. Gualtiero De Cicco, komisarz generalny ds. uczczenia poległych. Mówił, że na czterech polskich cmentarzach we Włoszech spoczywa ponad 4 tys. polskich żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej. – Przywrócili oni wolność Włochom i nasz naród zachowa ich w wiecznej pamięci – dodał generał.

Podczas pobytu na polskim cmentarzu minister uczestniczył we mszy celebrowanej przez kardynała Stanisława Dziwisza. – Stoimy w miejscu, gdzie za cenę krwi Polacy przynieśli włoskiej ziemi wolność. Kosztowało to życie ponad 1000 żołnierzy, o których dziś zobowiązani jesteśmy pamiętać – podkreślił kardynał podczas homilii. Szef MON-u złożył też wieniec przy Krzyżu Virtuti Militari.

Kolejnym punktem obchodów było odsłonięcie przez ministra Błaszczaka i dr. Enzo Salerę, burmistrza Cassino, pierwszej z dwunastu tablic tworzących ścieżkę historyczną wiodącą szlakiem polskich żołnierzy z miasta Cassino na Monte Cassino. Szlak powstał z inicjatywy Wojskowego Instytutu Wydawniczego.

– Ścieżka ta w atrakcyjny sposób upamiętnia bitwę i dzięki niej turyści mogą umiejscowić w przestrzeni wszystkie epizody walki – mówił szef polskiego MON-u. Dodał też, że szlak w sposób nowoczesny oddaje hołd polskim żołnierzom 2 KP, którzy tutaj walczyli. – Inicjatywa jest także przykładem doskonałej przyjaźni i współpracy polsko-włoskiej – stwierdził minister.

Do uczestników spotkania list skierował Piotr Gliński, minister kultury. – Cieszy mnie, że z inicjatywy WIW pamięć o bohaterach bitwy, która rozsławiła polskie oręże, została upamiętniona na szlaku z Cassino na słynne wzgórze – napisał minister.

– Czas zaciera ślady bohaterów, którzy walczyli na Monte Cassino. Poczuliśmy to, wspinając się 2 lata temu na wzgórze i wtedy powstał pomysł, aby uwiecznić tragiczne wydarzenia sprzed 77 lat – mówił w trakcie uroczystości Maciej Podczaski, dyrektor WIW. Dodał, że dzięki wsparciu Polskiej Fundacji Narodowej te marzenia stały się realne. – Komponując narrację ścieżki staraliśmy się pokazać, że opowiada ona o rzeczach dla nas świętych oraz że chcemy, aby historia naszych żołnierzy zawsze była tutaj obecna – zaznaczył dyrektor WIW.

Podkreślił też, że tablica otwierająca szlak ulokowana została w centrum Cassino – zniszczonym mieście, które po wojnie podniosło się z ruin. Maciej Podczaski dziękował ministrowi Błaszczakowi za objęcie projektu ścieżki honorowym patronatem. – Było to dla nas zobowiązaniem i motywacją – mówił. Dyrektor podkreślił również, że inicjatywa nie doszłaby do skutku bez dobrej współpracy z włoską stroną: dr. Enzo Salerą, burmistrzem Cassino, Antoine'm Tortolano, prezesem włoskiego stowarzyszenia sportowego „Aprocis”, Pino Valente, pasjonatem historii oraz pomocy polskiego olimpijczyka Bogusława Mamińskiego, organizatora „Biegu na Monte Cassino”.

 

Michał Góras, zastępca prezesa zarządu Polskiej Fundacji Narodowej, która sfinansowała projekt, stwierdził z kolei, że Fundacja jest niezwykle dumna, że mogła wspólnie z WIW zrealizować ścieżkę edukacyjną upamiętniającą dokonania polskich żołnierzy. – Dzięki niej możemy przekazać obecnym i przyszłym pokoleniom historię stoczonych tu bojów – mówił Góras.

– My, mieszkańcy Cassino, jesteśmy wdzięczni Polakom, którzy 77 lat temu wyzwolili nas spod niemieckiej dominacji – stwierdził dr Salera. Mówił, że dzięki powstałej ścieżce zarówno włoscy uczniowie, jak i turyści z całego świata będą mogli nie tylko wziąć udział w „Biegu na Monte Cassino”, ale też przejść historycznym szlakiem polskich żołnierzy i dowiedzieć się o ich waleczności. – Oni bili się „za wolność Naszą i Waszą” – dodał burmistrz Cassino.

Ostatnim punktem uroczystości we Włoszech było złożenie przez ministra Błaszczaka wieńca przy pomniku 6 Pułku Pancernego w Piedimonte.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Wojna na detale
 
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Sandhurst: końcowe odliczanie
Na straży wschodniej flanki NATO
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Szpej na miarę potrzeb
Ocalały z transportu do Katynia
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Kadisz za bohaterów
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część trzecia
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Sprawa katyńska à la española
Strażacy ruszają do akcji
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Wojna w świętym mieście, epilog
Ramię w ramię z aliantami
Święto stołecznego garnizonu
Zmiany w dodatkach stażowych
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
W Italii, za wolność waszą i naszą
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Przygotowania czas zacząć
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Front przy biurku
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Zachować właściwą kolejność działań
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szarża „Dragona”
Charge of Dragon
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
25 lat w NATO – serwis specjalny
Kolejne FlyEle dla wojska
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w świętym mieście, część druga
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Głos z katyńskich mogił
SOR w Legionowie
NATO na północnym szlaku
Barwy walki
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO