moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Solidarna Belona”, czyli operacja Polski i NATO na Bałtyku

Tak dużego przedsięwzięcia na polskich wodach nie mieliśmy od dłuższego czasu. W „Solidarnej Belonie” weźmie udział m.in. prawie 20 okrętów z kilku państw NATO – mówi kmdr Aleksander Urbanowicz z Centrum Operacji Morskich-Dowództwa Komponentu Morskiego, który podczas operacji będzie dowodził siłami zadaniowymi na Bałtyku.

Wszystko dopięte na ostatni guzik?

kmdr Aleksander Urbanowicz: Niemalże. Jesteśmy na etapie uzgadniania ostatnich szczegółów operacji. W piątek definitywnie zamykamy temat przygotowań. Tego dnia również do Świnoujścia wchodzą okręty należące do pierwszej grupy Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO (z ang. SNMCMG1), które od poniedziałku wspólnie z naszymi okrętami, lotnictwem i brzegowymi jednostkami marynarki wojennej będą punkt po punkcie realizowały rozpisany scenariusz.

Tak dużych ćwiczeń na polskich wodach Bałtyku nie mieliśmy od dłuższego czasu...

To prawda. Łącznie w „Solidarnej Belonie” weźmie udział prawie 20 okrętów z Belgii, Holandii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Estonii, no i oczywiście Polski. Wśród nich znajdą się niszczyciele min, ale też okręt podwodny, fregata, okręty rakietowe oraz transportowo-minowe. Do tego dojdą statki powietrzne: zarówno samolot patrolowy Bryza i śmigłowiec ratownictwa morskiego W-3WARM Anakonda – obydwa należące do lotnictwa marynarki wojennej, jak i samoloty bojowe sił powietrznych – Su-22 i MiG-29. W poszczególne epizody zaangażowane zostaną jednostki lądowe MW RP, choćby 8 Batalion Saperów, Morska Jednostka Rakietowa czy Ośrodek Radioelektroniczny, który zajmuje się rozpoznaniem.

Jaki scenariusz będziecie realizować?

Przede wszystkich zamierzamy sprawdzić pewne unikatowe zdolności naszej marynarki we współdziałaniu z siłami NATO. Zespół SNMCMG1 oparty jest na niszczycielach min. Polska również dysponuje takimi okrętami. ORP „Kormoran” śmiało można zaliczyć do najnowocześniejszych na świecie jednostek tej klasy. Ale oprócz niszczycieli min mamy także trałowce, które pracują z zastosowaniem zupełnie innej technologii i procedur. Chcemy, by okręty te sprawdziły wspólnie wyznaczone akweny w okolicach Kołobrzegu. Z naszych map wynika, że w czasie wojny były tam stawiane zagrody minowe. Oczywiście potem rejon został rozminowany i dziś jest bezpieczny dla żeglugi. Z drugiej strony jednak nie można wykluczyć, że jakieś niebezpieczne materiały tam pozostały. Dawniej okręty nie dysponowały przecież tak dokładnymi sonarami jak obecnie. Jeśli załogi znajdą jakieś stare miny czy niewybuchy, przeprowadzą ich neutralizację. A ponieważ w scenariuszu znalazł się taki właśnie epizod, „Solidarną Belonę” śmiało można nazywać nie tyle ćwiczeniami, co operacją.

Ważnym elementem naszego przedsięwzięcia będzie również zaopatrywanie okrętów w paliwo i zasoby niezbędne do funkcjonowania tych jednostek w morzu. Zapasy nie zostaną jednak pobrane z pokładu zaopatrzeniowca ani tym bardziej z portu, lecz wprost z nieuzbrojonego brzegu. Pomogą w tym pływające pomosty przygotowane przez specjalistów z 8 Batalionu Saperów.

Inne epizody związane będą z osłoną konwoju, odpieraniem ataków z powietrza i spod wody czy prowadzeniem akcji ratowniczych.

Na jakich akwenach będą operowały okręty?

Działania rozpoczną się na Zatoce Pomorskiej, a zakończą w rejonie Zatoki Gdańskiej. W praktyce więc obejmą cały pas wód terytorialnych Polski.

„Solidarna Belona” zbiega się w czasie z szeregiem ćwiczeń składających się na zakrojone na wielką skalę manewry „Defender Europe ’21”. Mają jakiś związek?

Nie. SNMCMG1 pewien czas temu wszedł na Bałtyk, by prowadzić swoją rutynową działalność. Okręty działające w zespole intensywnie przygotowują się do ćwiczeń „Baltops”. Przechodzą przez wody terytorialne sojuszniczych państw i wspólnie z miejscowymi siłami realizują tzw. passexy. Innymi słowy, trenują procedury związane z łącznością czy manewrowaniem. My postanowiliśmy wykorzystać ich obecność do organizacji większego przedsięwzięcia. Przygotowaniem scenariusza zajęło się przede wszystkim COM-DKM, które odpowiada za operacyjne wykorzystanie okrętów, ale spory udział miały w tym również poszczególne jednostki marynarki wojennej. Operacją pokieruje dowódca komponentu morskiego, natomiast ja będę odpowiedzialny za dowodzenie siłami zadaniowymi na morzu. Moja rola sprowadzi się do koordynowania działań sił nawodnych, podwodnych i lotnictwa. Zależy nam na tym, by w jak największym stopniu wykorzystać obecność okrętów NATO na naszych wodach. „Solidarna Belona” to także dobra okazja do zgrywania sojuszniczych sił. Od tego między innymi zależy bezpieczeństwo państwa, a w szerszym zakresie – wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Rozmawiał Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: kmdr por. rez. Czesław Cichy Czesław Cichy / COM - DKM

dodaj komentarz

komentarze


Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
 
Flota Bayraktarów w komplecie
Orzeł dla bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Pytania o europejską tarczę
They Will Check The Training Results in Combat
Serwis K9 w Polsce
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Broń Hitlera w rękach AK
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska wiktoria na Monte Cassino
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Abramsy w pętli
By Polska była bezpieczna
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wszystkie misje AWACS-a
Na straży nieba
Układ nerwowy Mieczników
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
„Pierwsza Drużyna” na start
Krwawa noc pośród puszczy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Mobilne dowodzenie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wioślarze i triatlonistka na podium
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Nowe zadania szefa SKW
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Bohater odtrącony
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Gry wojenne w szkoleniu
NATO on Northern Track
Zawsze gotowi do pomocy
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Grand Quadriga ‘24”
W obronie wschodniej flanki NATO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Pływacy i maratończycy na medal
Wojna w świętym mieście, epilog
Po przeprawie ruszyli do walki
Polki pobiegły po srebro!
Śladami ojca
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Więcej hełmów dla żołnierzy
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO