moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Minister rozwiewa wątpliwości

Pojawiające się w środowisku wojskowych pogłoski o zmianach w systemie emerytalnym i zasadach wypłat odpraw mieszkaniowych są nieprawdziwe. Zapewnił o tym w liście do żołnierzy szef MON. – Nie są prowadzone żadne działania, które mogłyby doprowadzić do pozbawienia żołnierzy tych należności. Zawsze będę się troszczył o dobro „wojskowej rodziny” – napisał Mariusz Błaszczak.

Pogłoski o planowanych zmianach w systemie emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz zasadach wypłat odpraw mieszkaniowych dla żołnierzy odchodzących z armii pojawiają się w środowisku wojskowym co jakiś czas. – Faktycznie ostatnio otrzymaliśmy sporo pytań w tej sprawie – przyznaje płk Krzysztof Jewgiejuk, przewodniczący Prezydium Organów Przedstawicielskich Żołnierzy Zawodowych. Dodaje, że informacja o pogłoskach, które niepokoiły żołnierzy, została przekazana szefowi MON.

Minister obrony Mariusz Błaszczak zareagował szybko i skierował do wojskowych list wyjaśniający ich wątpliwości. Podkreślił w nim, że wojsko polskie „jest fundamentem systemu bezpieczeństwa naszej Ojczyzny, a dzięki żołnierzom Polacy mogą czuć się bezpiecznie”. – To rezultat Waszego profesjonalizmu, zaangażowania i wysokich umiejętności, prezentowanych zarówno podczas działań w kraju, jak i na misjach zagranicznych – napisał szef MON. Zapewnił, że za priorytet przyjął nowoczesne i efektywne wojsko, a jedną z kluczowych kwestii jest zapewnienie żołnierzom odpowiednich warunków pełnienia służby. – Z uwagą wsłuchuję się w głosy płynące zarówno z korpusu oficerów, podoficerów, jak i szeregowych. Dzięki temu wiem, że wiele niepokoju wzbudzają kwestie związane z przepisami emerytalnymi, w tym dotyczące odpraw mieszkaniowych – napisał.

Szef MON zaznaczył, że nie są prowadzone żadne działania, które mogłyby doprowadzić do pozbawienia żołnierzy tych należności. – Nie planujemy również ograniczeń ani cięć wydatków, które skutkowałyby ich obniżeniem. Wojskowy system emerytalno-socjalny nie zmieni się na niekorzyść żołnierzy Wojska Polskiego tak długo, jak długo będę ministrem obrony narodowej. Zawsze będę się troszczył o dobro „wojskowej rodziny” – czytamy w liście.

Zdaniem pułkownika Jewgiejuka list ministra obrony zapewne uspokoi emocje i ukróci plotki.

Zgodnie z ustawą o zakwaterowaniu odprawa mieszkaniowa przysługuje żołnierzom zawodowym odchodzącym z armii, którzy wcześniej nie wykupili służbowego mieszkania lub nie otrzymali ekwiwalentu w zamian za rezygnację z kwatery. Przy obliczaniu jej wysokości bierze się pod uwagę m.in. wskaźnik ceny metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynku określony w komunikacie prezesa GUS, a także liczbę członków rodziny żołnierza. To tzw. normy mieszkaniowe. Od 2015 roku żołnierze sami mogą wybrać dzień (także wstecznie), według którego zostanie naliczona im ta należność. Wcześniej pieniądze były wypłacane według stanu rodziny na dzień odejścia żołnierza z wojska.

Obecnie w wojsku obowiązuje „stary” i „nowy” system emerytalny. Pierwszy z nich dotyczy żołnierzy, którzy do armii wstąpili przed 1 stycznia 2013 roku. Mogą oni przejść na emeryturę już po 15 latach służby wojskowej. Nowe zasady obowiązują tych wojskowych, którzy wstąpili do armii po 31 grudnia 2012 roku. Zgodnie ze znowelizowanymi w 2019 roku przepisami emerytalnymi mogą oni przejść na emeryturę po 25 latach służby. Wcześniej, oprócz wymogu stażu, kryterium uprawniającym ich do świadczenia emerytalnego było ukończenie 55 lat życia.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. chor. sztab. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze

~soldier
1621830420
Chciałbym odnieść się do nieprawdziwych informacji zawartych w artykule dot. zasad wypłacania odpraw mieszkaniowych dla żołnierzy zawodowych. Zasady są krzywdzące dla żołnierzy zawodowych i dlatego część myśli o odejściu ze służby aby nie zmieniły się jeszcze na gorsze.
30-A7-35-32

Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
 
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Układ nerwowy Mieczników
Serwis K9 w Polsce
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Pierwsza Drużyna” na start
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Mobilne dowodzenie
Wioślarze i triatlonistka na podium
Bohater odtrącony
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pływacy i maratończycy na medal
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Więcej hełmów dla żołnierzy
Pytania o europejską tarczę
Po przeprawie ruszyli do walki
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ameryka daje wsparcie
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Śladami ojca
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Zmiany w dodatkach stażowych
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wojskowe Oscary przyznane!
Pierwsi na oceanie
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Armia Andersa w operacji „Honker”
NATO on Northern Track
Rajd ku czci saperów
Orzeł dla bohaterów
Gry wojenne w szkoleniu
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Wojna w świętym mieście, epilog
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Polki pobiegły po srebro!
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Abramsy w pętli
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
I zdobyliśmy!
„Ta ziemia do Polski należy…”
Na straży nieba
W obronie wschodniej flanki NATO
Flota Bayraktarów w komplecie
Krwawa noc pośród puszczy
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO