moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojownicy oko w oko z „Masterem”

Drugie w tym roku spotkanie z cyklu „Projekt Wojownik” odbyło się w Zamościu. Podczas dwudniowego treningu weterani mieli rzadką okazję sprawdzić się w zajęciach typowo bokserskich, a ich instruktorem był znany pięściarz szer. Mateusz Masternak. – Fajnie było poruszać się i wypocić! – mówili „wojownicy”, którzy stanęli na parkiecie.

– W dwudniowych zajęciach w Zamościu uczestniczyło ponad 30 żołnierzy, w tym 27 weteranów misji poza granicami Polski. Z powodu ograniczeń związanych z pandemią z mistrzami sztuk walki niestety nie mogli trenować wszyscy chętni. Dlatego tym razem w zajęciach uczestniczyli głównie żołnierze z goszczącej nas jednostki i ościennych – mówi płk Szczepan Głuszczak, dyrektor Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa i pomysłodawca „Projektu Wojownik”.

Podczas 28. spotkania „wojowników” jeden z treningów poprowadził szer. Mateusz Masternak, utytułowany 34-letni bokser, m.in. młodzieżowy mistrz świata federacji WBC (World Boxing Council) z 2008 roku (tytuł obronił trzykrotnie), mistrz Europy organizacji EBU (European Boxing Union) w kategorii junior ciężkiej z 2012 roku, zdobywca pasa mistrzowskiego federacji WBO (World Boxing Organization) European w kategorii junior ciężkiej (2018).

– Rzadko podczas „Projektu Wojownik” mieliśmy okazję wziąć udział w typowo bokserskim treningu. Na dodatek prowadził go nie byle kto, bo utytułowany pięściarz. „Master” nie tylko jest bardzo dobrym bokserem, lecz także potrafi umiejętnie przekazywać wiedzę o tajnikach swojej dyscypliny – podkreśla płk Głuszczak. Pięściarz na spotkaniu wspomniał również o jednym z najlepszych polskich trenerów boksu, zmarłym przed ponad dwu laty Andrzeju Gmitruku. – Mateusz wiele dobrego powiedział o tym szkoleniowcu i jego skutecznych metodach pracy. W sumie zajęcia, które poprowadził, były bardzo udane – dodaje płk Głuszczak. Pułkownik również trenował z „Masterem” i innymi żołnierzami.
W treningu prowadzonym m.in. przez szer. Mateusza Masternaka wziął udział ppłk Sebastian Grell, dowódca 3 Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego. – Cieszę się, że mogliśmy u nas przeprowadzić zajęcia w ramach „Projektu Wojownik”. Mam nadzieję, że to nie było to jednorazowe spotkanie. Fajnie było poruszać się i wypocić – przyznaje dowódca jednostki, w której odbył się trening.

Ppłk Grell od 15 lat uprawia krav magę – system walki opracowany do skutecznej samoobrony. Nie mógł więc sobie odmówić udziału w treningach z weteranami. Sam zresztą też jest weteranem misji w Iraku i Afganistanie. – Posparowałem z młodszymi o kilkanaście lat żołnierzami, a i z mistrzem Masternakiem, który delikatnie obił mi żebra. Ale największą zaletą tych zajęć jest możliwość integracji oraz spotkania ludzi z pasją, którzy potrafią się nią dzielić z innymi – przyznaje podpułkownik.

W spotkaniu w ramach „Projektu Wojownik” po raz drugi uczestniczył por. Jacek Domański, weteran misji w Afganistanie, kawaler Orderu Krzyża Wojskowego. – W lutym trenowałem m.in. z Danielem Omielańczukiem, byłym zawodnikiem KSW i UFC, w 1 Brygadzie Pancernej w Wesołej. Tym razem mogłem skrzyżować rękawice z samym Masternakiem. Z treningów z tymi świetnymi zawodnikami wyniosłem wiele cennych wskazówek – mówi porucznik, który od wielu lat interesuje się sportem. – Jeszcze przed wojskiem uprawiałem trójbój siłowy. Potem, podczas 13 lat służby w wojskach powietrznodesantowych i czterech lat służby w Oddziale Specjalnym Żandarmerii Wojskowej, trenowałem krav magę i kick boxing – opowiada oficer i podkreśla, że sztuki walki są coraz popularniejsze w polskiej armii.

Podczas szkolenia w 3 Zamojskim Batalionie Zmechanizowanym oprócz szer. Mateusza Masternaka zajęcia prowadzili żołnierze z 19 Brygady Zmechanizowanej: por. Kamil Czochra – posiadacz czarnego pasa w brazylijskim dżiu-dżitsu oraz brązowy medalista mistrzostw Europy i wicemistrz Polski z 2018 roku w kategorii 94 kg w tej dyscyplinie sportu (absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu, trener brazylijskiego dżiu-dżitsu w zamojskim klubie Stronghold), karateka sierż. Marcin Małysza, zawodnik MMA szer. Jakub Ślepko, kick bokser kpr. Damian Pawęcki oraz instruktor boksu szer. Sebastian Gumiela.

Każdego dnia na zakończenie treningów sierż. Aleksandra Jakubczak dbała o to, żeby ćwiczący wykonali zestaw ćwiczeń rozciągających mięśnie. Weterani wysłuchali również wykładów na temat zdrowej żywności oraz psychologii sportu.

SZUS

autor zdjęć: 3 Zamojski Batalion Zmechanizowany, 18 Dywizja

dodaj komentarz

komentarze


Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
 
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Święto wojskowego sportu
Barwy walki
Na straży wschodniej flanki NATO
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w świętym mieście, epilog
V Korpus z nowym dowódcą
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Charge of Dragon
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Mundury w linii... produkcyjnej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Odstraszanie i obrona
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
NATO na północnym szlaku
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Prawda o zbrodni katyńskiej
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szpej na miarę potrzeb
Głos z katyńskich mogił
25 lat w NATO – serwis specjalny
Zmiany w dodatkach stażowych
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Przygotowania czas zacząć
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Jeśli nie Jastrząb, to…
Rakiety dla Jastrzębi
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Szarża „Dragona”
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Sprawa katyńska à la española
Ramię w ramię z aliantami
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Strażacy ruszają do akcji
Optyka dla żołnierzy
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Kurs z dzwonem
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Ocalały z transportu do Katynia
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Kolejne FlyEle dla wojska
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Zbrodnia made in ZSRS
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO