moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Aby pamięć nigdy nie zgasła

Na mapie Polski jest 127 miejsc, które w maju odwiedzą uczestnicy 2 Rajdu Motocyklowego Weteranów. To mogiły żołnierzy, uczestników misji, którzy zginęli podczas zagranicznych operacji. Motocykliści w mundurach zapalają na nich znicze oraz spotykają się z rodzinami poległych. – To wyraz naszej pamięci o braciach w służbie – mówią.

Za sprawą 2 Rajdu Motocyklowego Weteranów maj stał się miesiącem pamięci o żołnierzach i funkcjonariuszach, którzy zginęli i zmarli podczas operacji poza granicami państwa. Ponad 1300 motocyklistów głównie z wojska, ale także z Policji, Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Służby Więziennej, odwiedza mogiły kolegów, którzy nie wrócili z misji.

Na początku maja uczestnicy rajdu zostali podzieleni na kilkanaście grup, które wyjeżdżają w trasy z różnych jednostek wojskowych. St. chor. Marcin Michalak z Biura Konwentu Dziekanów, koordynator 2 Rajdu Motocyklowego Weteranów na szczeblu centralnym podkreśla duże zaangażowanie koordynatorów regionalnych w organizację tego przedsięwzięcia. – Żołnierze wystawiają przy grobach warty honorowe, nagrywają filmiki, zapraszają lokalne władze i media na upamiętnienie poległych żołnierzy – opowiada. Dzięki temu idea rajdu dociera do coraz większej liczby osób.

Podhalańczycy w trasie

13 maja z koszar 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich wyruszyła grupa 35 motocyklistów. – Dzięki tej wspaniałej inicjatywie pokazujecie wszystkim, że pamiętamy o tych, którzy polegli – pożegnał ich płk Robert Berej, zastępca dowódcy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.

Gdy do podhalańczyków dołączyli koledzy z 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, 34 Wojskowego Oddziału Gospodarczego oraz kapelan wojskowy z Garnizonu Nisko, grupa motocyklistów liczyła już ponad 50 osób. Podczas dwudniowego rajdu odwiedzali oni na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie groby poległych misjonarzy. Wzbudzali zainteresowanie, bo ich motocykle były oznaczone proporczykami jednostek i biało-czerwonymi barwami. – Mieszkańcy wsi, przez które przejeżdżaliśmy, robili sobie z nami zdjęcia – mówi kpt. Mirosław Smoleń, który jest regionalnym koordynatorem rajdu.

Pierwsze znicze zapłonęły na cmentarzu w Racławówce koło Rzeszowa na grobie st. chor. Jana Kiepury, żołnierza 1 BSP, który zginął w 2013 roku w Afganistanie. Przy grobie na motocyklistów czekał syn poległego – Gniewko Kiepura. – Żołnierze, którzy byli z tatą w Afganistanie, opowiadali mi o nim oraz o tej misji. Mówili, że jestem do niego bardzo podobny – mówi Gniewko, który miał 6 lat, gdy z Afganistanu nadeszła tragiczna wiadomość, że mina pułapka zabiła jego ojca. – Doskonale go pamiętam – zapewnia. I opowiada, jak jeździli na działkę oraz jak wspólnie gotowali. – Tata smażył kotlety schabowe, a ja siedziałem na kuchennym blacie… – wspomina.

W grupie, która zapaliła znicze na grobie st. chor. Kiepury byli jego koledzy i żołnierze, którzy go znali. – Jeden z nas przeczytał życiorys Janka, historię jego służby oraz opowiedział, jak zginął. Dzięki takiej informacji poznał go każdy uczestnik rajdu – mówi kpt. Smoleń. Oficer chwali pomysł zorganizowania rajdu, bo integruje on środowisko. – Wielu żołnierzy dopiero teraz dowiedziało się, gdzie na Podkarpaciu pochowani są ich koledzy polegli na misjach – dodaje.

W pierwszym dniu rajdu znicze pamięci zapłonęły nie tylko w Racławówce, ale także na cmentarzach w Dębicy, Stalowej Woli, Borowie, Dęblinie i Nałęczowie. Drugiego dnia uczestnicy rajdu uczcili pamięć poległych na misjach żołnierzy pochowanych w Lublinie, Rejowcu, Cieszanowie i Jelnej koło Leżajska. Przejechali ponad 700 kilometrów.

Pancerniacy pamiętają

17 maja na Skwerze Czołgisty w Żaganiu, gen. dyw. Piotr Trytek, dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, zainaugurował rajd pancerniaków. Do udziału w nim zgłosili się żołnierze z Dowództwa 11 Dywizji, 10 Brygady Kawalerii Pancernej, 34 Brygady Kawalerii Pancernej, 17 Brygady Zmechanizowanej oraz 11 Batalionu Dowodzenia i 5 Batalionu Saperów, a także z 5 Pułku Artylerii z 12 Dywizji Zmechanizowanej.

Jak mówi ppłk Paweł Cupa, który pełni rolę koordynatora rajdu z ramienia dowództwa lubuskiej dywizji, zanim motocykliści ruszyli w drogę, uzgodnili z policją zasady dotyczące bezpieczeństwa na trasach przejazdu. – Aby nie tamować ruchu, dzielimy się na 10-osobowe grupy, które wyruszają w kilkuminutowych odstępach – mówi oficer.

50 motocyklistów z 11 Dywizji przez trzy dni odwiedzało groby poległych na misjach, zapalając na nich znicze i wystawiając posterunki honorowe. Pierwszego dnia rajdu wyznaczona trasa prowadziła z Żagania i Żar do Głogowa. Na kolejnym etapie, 21 maja, przejadą z Krosna Odrzańskiego przez Międzyrzecz, Skwierzynę, Deszczno oraz Świętoszów do Zgorzelca. Natomiast 24 maja zjawią się w Sulechowie i Lusowie. Łącznie pokonają 1700 kilometrów.

Wśród grobów, jakie odwiedzili i jeszcze odwiedzą pancerniacy, są miejsca wiecznego spoczynku trzech poległych żołnierzy z Czarnej Dywizji: st. kpr. Huberta Kowalewskiego w Sulechowie, st. szer. Tomasza Ługowskiego w Zgorzelcu, por. Łukasza Kurowskiego w Lusowie.

Jak mówi Krzysztof Gradys, samodzielny referent ds. weteranów w 11 Dywizji, pojawienie się na drogach weteranów na motocyklach z biało-czerwonymi barwami i symbolami jednostek wojskowych prowokuje do refleksji. – Symboliczne zapalenie zniczy na grobach poległych, w obecności najbliższych im osób, w asyście posterunków honorowych, delegacji z jednostek wojskowych oraz przedstawicieli lokalnych władz to okoliczność wyjątkowa, wzbudzająca ogromne emocje. Łzy wzruszenia pojawiały się nie tylko u członków rodziny, ale również w oczach weteranów – dodaje Gradys.

Rajd zorganizowało Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa z zachowaniem zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego Wojska Polskiego. Motocyklowa podróż do miejsc pamięci zakończy się 29 maja, w Dzień Weterana.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: 16 DZ, 21 BSP, D. Bojarska, Marcin Górka

dodaj komentarz

komentarze


Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
 
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Barwy walki
Wojna w świętym mieście, część druga
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Kolejne FlyEle dla wojska
Charge of Dragon
Sandhurst: końcowe odliczanie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w świętym mieście, epilog
Optyka dla żołnierzy
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Zbrodnia made in ZSRS
Szarża „Dragona”
Ramię w ramię z aliantami
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Zmiany w dodatkach stażowych
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
NATO on Northern Track
NATO na północnym szlaku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mundury w linii... produkcyjnej
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
25 lat w NATO – serwis specjalny
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojna w Ukrainie oczami medyków
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Sprawa katyńska à la española
Zachować właściwą kolejność działań
Ocalały z transportu do Katynia
Odstraszanie i obrona
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Na straży wschodniej flanki NATO
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
V Korpus z nowym dowódcą
Święto stołecznego garnizonu
Prawda o zbrodni katyńskiej
Szpej na miarę potrzeb
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Front przy biurku
SOR w Legionowie
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Głos z katyńskich mogił
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Kadisz za bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Strażacy ruszają do akcji
Rakiety dla Jastrzębi
Przygotowania czas zacząć

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO