moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polskie rakiety na wschodniej flance

Pododdział Morskiej Jednostki Rakietowej został przerzucony do Estonii, gdzie trwają właśnie międzynarodowe ćwiczenia „Spring Storm '21”. Transport odbył się na pokładach okrętów 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Podobnie było dwa lata temu. Wówczas obsługi wyrzutni prowadziły symulowane strzelania do celów w Zatoce Fińskiej.

„Spring Storm” to najważniejszy egzamin estońskiej armii. Ćwiczenia rozpoczęły się 17 maja. Zgodnie ze scenariuszem naprzeciw siebie stanęły dwie brygady tamtejszej piechoty. W skład jednej z nich wchodzą m.in. poborowi, którzy niebawem wrócą do cywila. Dla nich to końcowy sprawdzian wyszkolenia. – Poszczególne epizody będą się rozgrywały na naszych poligonach, ale też w przestrzeni publicznej – zapowiadał kilka dni temu kpt. Aivo Vahemets, rzecznik sił zbrojnych Estonii cytowany przez serwis err.ee.

Łącznie w ćwiczeniach rozgrywanych na północnym wschodzie kontynentalnej części kraju oraz na wyspie Hiuma bierze udział 5 tys. Estończyków. Do tego dochodzi jeszcze dwa 2 tys. żołnierzy z zagranicy: Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji czy Włoch. W ciągu najbliższych tygodni na poligonach pojawią się m.in. amerykańskie wozy opancerzone Stryker oraz śmigłowce CH-47 Chinook.

W „Spring Storm” weźmie udział także Wojsko Polskie. Na ćwiczenia zostało skierowanych 250 żołnierzy z wojsk lądowych, sił powietrznych i marynarki wojennej. 18 maja ze Świnoujścia do Gdyni wyruszyły dwa okręty transportowo-minowe ORP „Kraków” i ORP „Poznań”. – W gdyńskim porcie na ich pokłady wjechały wydzielone pododdziały Morskiej Jednostki Rakietowej wraz ze sprzętem – informuje kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski, rzecznik 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. – Przy okazji przećwiczyliśmy wariant załadunku, podczas którego pokłady okrętów zostają sprzęgnięte. Pozwala to wykonać zadanie szybciej – dodaje.

MJR to jedna z najnowocześniejszych jednostek Sił Zbrojnych RP. Korzysta ona z mobilnych wyrzutni, które mogą zostać rozstawione w przygodnym terenie i w krótkim czasie otworzyć ogień. – Główną siłę uderzeniową MJR stanowią przeciwokrętowe kierowane pociski rakietowe typu Naval Strike Missile – przypomina kmdr ppor. Radosław Pioch, rzecznik 3 Flotylli Okrętów, której podlega jednostka. O zadaniach, które pododdziały rakietowe będą realizowały w Estonii, mówi na razie niewiele. – Chcemy doskonalić umiejętności związane z przerzutem sił i pozyskać nowe doświadczenia, jeśli chodzi o możliwość wykorzystania jednostki we współdziałaniu z naszymi sojusznikami – tłumaczy kmdr ppor. Pioch.

Wydzielone pododdziały MJR uczestniczyły już w „Spring Storm” dwa lata temu. Wówczas wyrzutnie zostały rozstawione na wyspie Sarema i wykonały szereg symulowanych ataków na cele w Zatoce Fińskiej. Jak podkreślali wówczas eksperci, polscy marynarze udowodnili wtedy, że we współpracy z NATO są w stanie skutecznie zablokować rosyjskim okrętom z bazy w Kronsztadzie możliwość wyjścia na pełne morze.

„Spring Storm” to dla MJR już drugie w tym roku międzynarodowe ćwiczenia. W marcu marynarze z Siemirowic wzięli udział w manewrach „Sea Shield '21”. Wraz ze sprzętem zostali przerzuceni drogą lotniczą w inne miejsce tzw. wschodniej flanki NATO – do Rumunii. Wykonali tam symulowane strzelania w kierunku Morza Czarnego. Celem miały być okręty nieprzyjaciela zagrażające portowi w Konstancy. Po wykonaniu zadania polskie pododdziały musiały się jak najszybciej przemieścić samolotami do Gdyni, a stamtąd do macierzystej bazy.

Marynarze z MJR mają już za sobą także strzelania ostrą amunicją. Odbyły się one na poligonie morskim w Norwegii. Pociski zniszczyły wówczas cele oddalone od wyrzutni o blisko 150 km.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: kpt. mar. Anna Sech, st. chor. sztab. mar. Piotr Leoniak

dodaj komentarz

komentarze


SOR w Legionowie
 
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
NATO on Northern Track
NATO na północnym szlaku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Strażacy ruszają do akcji
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Przygotowania czas zacząć
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Kadisz za bohaterów
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Szpej na miarę potrzeb
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Barwy walki
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Zachować właściwą kolejność działań
Głos z katyńskich mogił
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Szarża „Dragona”
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Na straży wschodniej flanki NATO
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Sprawa katyńska à la española
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Kolejne FlyEle dla wojska
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ramię w ramię z aliantami
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Święto stołecznego garnizonu
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Sandhurst: końcowe odliczanie
25 lat w NATO – serwis specjalny
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Charge of Dragon
W Italii, za wolność waszą i naszą
Ocalały z transportu do Katynia
Front przy biurku
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojna na detale

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO