moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szer. Marcin Krukowski najlepszy w Diamentowej Lidze

Bardzo dobrze spisał się szer. Marcin Krukowski w pierwszym w tym sezonie mityngu zaliczanym do cyklu Diamentowej Ligi. W Gateshead w Wielkiej Brytanii reprezentant Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego wygrał konkurs oszczepników. Polak jako jedyny, i to trzy razy, pokonał barierę 80 m. Najdalej posłał oszczep w czwartej serii – na odległość 82,61 m.

Konkurs w Gateshead najlepiej rozpoczął Keshorn Walcott z Trynidadu i Tobago. Mistrz olimpijski z Londynu (2012) i brązowy medalista z igrzysk w Rio de Janeiro (2016) rzucił 75,49 m. Drugi wynik – 73,20 m – uzyskał Węgier Rivasz-Tóth. Natomiast trzecią pozycję zajmował Szwed Kim Amb (71,40). Reprezentant CWZS miał nieudaną próbę. W drugiej serii prowadzenie objął Polak i nie oddał go już do końca konkursu. Krukowski wysunął się na pierwszą pozycję po rzucie na odległość 77,57 m. Natomiast drugą lokatę po drugiej próbie zajmował Szwed Amb (76,96), a trzecią Anderson Peters z Grenady (75,65). W trzeciej serii Polak po raz pierwszy przekroczył barierę 80 m – posłał oszczep na odległość 82 m 49 cm.

Najlepszy wynik w czwartej serii ponownie uzyskał oszczepnik z CWZS. Krukowski rzucił 82,61 m i jak się później okazało, był to jego najlepszy wynik w konkursie i w tym sezonie. W piątej serii mistrz olimpijski Walcott wynikiem 77,78 m awansował na drugą pozycję. Do szóstej próby zgodnie z regulaminem Diamentowej Ligi przystąpiło tylko trzech najlepszych zawodników. Trzeci w klasyfikacji Szwed Amb miał nieudany rzut i pozostało mu się cieszyć z brązowego medalu. Walcott rzucił 73,31 m i stracił okazję na wyprzedzenie Polaka. Natomiast kończący konkurs Krukowski na pożegnanie nielicznej publiczności po raz trzeci przekroczył barierę 80 m – posłał oszczep na 81,18 m.

W Gateshead poza Krukowskim z Polaków startowała jedynie Kamila Lićwinko. Nasza reprezentantka wygrała konkurs skoku wzwyż. Polka najlepiej skakała przy nieustannie padającym deszczu i oddała najwięcej bezbłędnych skoków. Triumfowała z wynikiem 1,91 m. Polka pokonała wszystkie wysokości od 1,80 do 1,91 m w pierwszych próbach. Drugie miejsce w konkursie zajęła reprezentantka gospodarzy Emily Borthwick – skoczyła 1,91 m, ale miała więcej strąceń od Lićwinko. Trzecie miejsce – z rezultatem 1,88 m – zajęła druga z Brytyjek Morgan Lake.

Prestiżowy cykl mityngów lekkoatletycznych Diamentowej Ligi w tym roku odbywa się po raz dwunasty. Miał się rozpocząć w marokańskim Rabacie. Jednak ograniczenia związane z pandemią koronawirusa w Afryce Północnej wykluczyły spotkanie lekkoatletów w Maroku. Dlatego inaugurację cyklu przeniesiono do Gateshead. Kolejne zawody Diamentowej Ligi odbędą się 28 maja w Dausze. Potem lekkoatletów gościć będą: Florencja (10 czerwca), Oslo (1 lipca), Sztokholm (4 lipca), Monte Carlo (9 lipca), Londyn (13 lipca), Szanghaj (14 sierpnia), Eugene (21 sierpnia), miasto w Chinach (22 sierpnia), Lozanna (26 sierpnia), Paryż (28 sierpnia), Bruksela (3 września) i Zurych (8-9 września).

W zeszłym roku odbyły się tylko cztery mityngi z cyklu Diamentowej Ligi i dlatego zrezygnowano z organizacji finałowych zawodów oraz prowadzenia klasyfikacji generalnej. Natomiast w 2019 roku w mityngu kończącym cykl trzecie miejsce zajął Piotr Lisek, a czwarte szer. Justyna Święty-Ersetic, szer. Konrad Bukowiecki, Kamila Lićwinko i szer. Marcin Krukowski. W 2018 roku również bardzo dobrze zaprezentowali się żołnierze. Zaledwie pół sekundy zabrakło kapralowi Marcinowi Lewandowskiemu do wygrania cyklu. W finale zawodów Polak zajął w biegu na 800 m drugie miejsce. Wyprzedził go Kenijczyk Emmanuel Kipkurui Korir. W rywalizacji tyczkarzy szóstą lokatę wywalczył zaś st. szer. Paweł Wojciechowski. Warto przypomnieć, że jedynym Polakiem w historii Diamentowej Ligi, który zdobył czterokaratowe diamenty, był sierż. Piotr Małachowski. Dyskobol z Wojskowego Klubu Sportowego Śląsk Wrocław był najlepszym zawodnikiem cyklu cztery razy: w 2010, 2014, 2015 i 2016 roku.

SZUS

autor zdjęć: Oli SCARFF / AFP/ East News

dodaj komentarz

komentarze


Wyszkolenie sprawdzą w boju
 
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Układ nerwowy Mieczników
Serwis K9 w Polsce
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
W obronie wschodniej flanki NATO
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Gry wojenne w szkoleniu
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Więcej hełmów dla żołnierzy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Bohater odtrącony
Śladami ojca
Pierwsi na oceanie
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Ameryka daje wsparcie
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Pytania o europejską tarczę
Armia Andersa w operacji „Honker”
I zdobyliśmy!
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Krwawa noc pośród puszczy
Orzeł dla bohaterów
Zmiany w dodatkach stażowych
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Abramsy w pętli
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Po przeprawie ruszyli do walki
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Wojskowe Oscary przyznane!
Rajd ku czci saperów
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Ta ziemia do Polski należy…”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży nieba
Wioślarze i triatlonistka na podium
Polki pobiegły po srebro!
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
„Pierwsza Drużyna” na start
Pływacy i maratończycy na medal
Mobilne dowodzenie
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Wojna w świętym mieście, epilog

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO