moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szpital w Legionowie ma już dyrektora

Płk dr n. med. Robert Ryczek został wyznaczony na dyrektora powstającego w Legionowie szpitala wojskowego. Dziś poinformował o tym minister obrony Mariusz Błaszczak. Podwarszawska placówka lecznicza jako filia Wojskowego Instytutu Medycznego ma zostać otwarta na początku przyszłego roku. Będzie służyć żołnierzom i mieszkańcom regionu.

Decyzję o budowie szpitala minister Mariusz Błaszczak ogłosił w 2018 roku. Plany zakładały, że placówka będzie otwarta w drugim kwartale 2022 roku. – Dziś już wiadomo, o czym zapewnili mnie i wykonawcy, i sama dyrekcja Wojskowego Instytutu Medycznego, że pierwsi pacjenci zostaną przyjęci już w styczniu 2022 roku. To bardzo dobra wiadomość dla żołnierzy 18 Dywizji Zmechanizowanej i mieszczącego się w Zegrzu Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej, ale także dla mieszkańców Legionowa i powiatu – mówił minister Mariusz Błaszczak podczas dzisiejszego spotkania w siedzibie szpitala.

Kardiolog na czele

REKLAMA

Szef MON-u poinformował, że działalnością nowej placówki pokieruje płk dr n. med. Robert Ryczek z WIM-u, obecnie kierownik Oddziału Kardiologii Interwencyjnej i Oddziału Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego WIM-u. – To doświadczony oficer i lekarz. Uczestnik misji wojskowo-medycznych w rejonie Lombardii we Włoszech czy USA, związanych z pandemią SARS-CoV-2 – podkreślał minister obrony. Płk Ryczek wcześniej był też zaangażowany w charytatywne wsparcie mieszkańców Afryki. W ramach akcji „Kardiolog w Afryce 2017” uczestniczył np. w misji humanitarnej w Tanzanii. Razem z innymi medykami wolontariuszami przez miesiąc pracował w ośrodku zdrowia, przyjmując pacjentów i szkoląc tamtejszych medyków. Po powrocie współtworzył system konsultacji telemedycznych w Tanzanii. W grudniu 2020 roku za zasługi w ratowaniu życia ludzkiego prezydent Andrzej Duda odznaczył oficera Krzyżem Zasługi za Dzielność.

Płk dr n. med. Robert Ryczek został wyznaczony na dyrektora powstającego w Legionowie szpitala wojskowego.

– Od początku swojej zawodowej ścieżki byłem związany z wojskową służbą zdrowia i WIM-em. Cieszę, że szpital będzie filią warszawskiej placówki z ulicy Szaserów. To gwarancja wysokiego standardu opieki nad pacjentem, który, jak liczę, stanie się także udziałem szpitala w Legionowie. Dziękuję za zaufanie i obiecuję, że dołożę wszelkich starań, aby spełnić oczekiwania i wywiązać się z powierzonej mi misji – mówił płk Ryczek.

Lepsza opieka

Nowa placówka medyczna zlokalizowana jest na legionowskich Piaskach, przy ul. Zegrzyńskiej 8. W szpitalu będą działać: blok operacyjny z dwiema salami oraz sześć oddziałów, w tym chirurgii, kardiologii, chorób wewnętrznych oraz ginekologiczno-położniczy. Lecznica będzie dysponowała w sumie 90 łóżkami, a 30% z nich znajdzie się na oddziale intensywnej opieki medycznej.


Film: MON

Płk Ryczek będzie kierował prawie 250-osobowym zespołem nowego szpitala. Medyczną kadrę kierowniczą będą stanowić w części specjaliści z Wojskowego Instytutu Medycznego. Pozostali pracownicy wyższego i średniego szczebla, a także administracyjni oraz personel pomocniczy są obecnie rekrutowani. – Jesteśmy też na etapie zamawiania nowoczesnego sprzętu. Już od stycznia przejmiemy opiekę i pełną odpowiedzialność za pacjentów – podkreślał gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

Generał dodał, że już od stycznia szpital przejmie też działającą obecnie na tym terenie Wojskową Specjalistyczną Przychodnię Lekarską. Pacjenci nie mają jednak powodów do obaw, bo zakres świadczeń medycznych będzie jeszcze szerszy. – Pojawią się nowe usługi, będą też bardziej dostępne, ponieważ przychodnia będzie mogła korzystać z zaplecza nowo powstałego szpitala – podkreślał generał. Dodał, że warunki pracy dla medyków i personelu szpitala, jak również warunki udzielanej opieki medycznej będą na miarę XXI wieku. – Cieszę i bardzo czekam na ten moment – dodał gen. Gielerak.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Maciej Nędzyński/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Obwód ługański w rękach Rosjan
 
Walki o obwód doniecki
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych i krajowych arenach
Unowocześnianie MW RP
11 medali kajakarek w mundurach
Amerykańskie F-15 w Polsce
Piąta kadencja generała Konopki
Kolejne Kormorany na święto marynarki
Piąte zwycięstwo żołnierzy z gwiazdami Gortata
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
W desancie zostają najlepsi
Jeśli nie Układ Warszawski, to co?
Czy terytorialsi będą szkolić rezerwistów?
Umowa na Perkozy podpisana
Poznański Czerwiec kosztował życie 58 osób
Nowy dowódca sił NATO w Europie
Polsko-tureckie szkolenie w powietrzu
Młodzi liderzy, czyli wspólnie do celu
Tysiące Piorunów dla Wojska Polskiego
Ile zarobi starszy szeregowy specjalista?
Biden: gra na przeczekanie
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Trwa rosyjska ofensywa w Ukrainie
Święto Dowództwa Operacyjnego
Rada Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO
Światowi liderzy już w Madrycie
Kształcenie przyszłych żołnierzy po nowemu
Sojusz z inicjatywą
Nowe kły Rosomaków
Pierwsza taka przysięga
Wizyta w PKW Łotwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na jakich zasadach rekompensaty dla rezerwistów?
Virtuti Militari ma 230 lat
Przełomowy szczyt w Madrycie
Wojskowi rekruterzy zapraszają także w sobotę
Przełomowy szczyt
Ukraina ze statusem kandydata do UE
Szczyt nowych wyzwań
WOT szkolił się w Solinie
Hańcza po raz pierwszy
Szturmani szykują się do dyżuru w UE
Nowe legitymacje służbowe dla żołnierzy
Podhalańczyk wygrał czwartą walkę MMA
Kierunek Liban
Dwanaście razy złoto
Zmiany kadrowe w WP
PKW Orlik wrócił do domu
Kierunek Düsseldorf
Kto tym razem otrzyma Buzdygana?
Marynarze nadawali ton rywalizacji o medale
Ślązak lepiej uzbrojony?
Szczęśliwa „Błyskawica”
WOT organizuje szkolenia w wakacje
Te same zasady opiniowania dla większości żołnierzy
Motorem jest pamięć o poległych
Bataliony Chłopskie – bojowe szeregi polskiej wsi
Śladem profesjonalistów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO