moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Dragon ’21” – czas start!

Przez najbliższe dwa tygodnie na terenie całego kraju będzie współdziałało prawie 9,5 tys. żołnierzy ze wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Najważniejsze zadanie czeka jednak 18 Dywizję Zmechanizowaną – jej dowództwo przejdzie certyfikację. „Dragon ’21”, jedne z najważniejszych ćwiczeń Wojska Polskiego w tym roku, właśnie się rozpoczęły!

Dziś w Białobrzegach zainaugurowano „Dragona ’21”. W uroczystości wzięli udział gen. Jarosław Mika, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych, gen. dyw. Stanisław Czosnek, jego zastępca, a także gen. broni Tomasz Piotrowski, dowódca operacyjny.

– „Dragon ’21” to jedno z najważniejszych przedsięwzięć szkoleniowych w tym roku. Do działania zostanie zaangażowanych 9400 żołnierzy i 800 jednostek sprzętu ze wszystkich rodzajów sił zbrojnych – mówił gen. Mika. Dodał, że głównym celem ćwiczeń jest sprawdzenie procedur dotyczących współpracy wojska z podmiotami z tzw. układu pozamilitarnego i funkcjonariuszami innych służb podczas prowadzenia operacji obronnej. – Te działania będą realizowane na terenie całego kraju. Najwięcej epizodów odbędzie się na terenie Polski wschodniej, czyli na poligonach w Dębie i Orzyszu, ale część będzie rozgrywana także w Drawsku Pomorskim i Żaganiu – zaznaczył generał.

Gen. dyw. Stanisław Czosnek mówił o organizacji „Dragona” – Dla nas ćwiczenia ruszyły w lutym, wtedy przygotowywaliśmy część operacyjną i wszystkie elementy, które doprowadziły do tego, aby „Dragon ’21” mógł się dziś rozpocząć – mówił. Podkreślił, że w ramach całego przedsięwzięcia odbędzie się 16 mniejszych ćwiczeń. – Wówczas do działania zostanie zaangażowane nie tylko wojsko, lecz także inne podmioty, m.in. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, urzędy wojewódzkie z Warmii i Mazur, Podlasia i Lubuskiego – dodał generał.

Za analizę i ocenę działań wojsk będzie odpowiadał dowódca operacyjny. – Mimo krótkiego czasu przygotowań i trudnej sytuacji bezpieczeństwa w regionie zakładam, że wszystkie cele zostaną osiągnięte – powiedział gen. broni Tomasz Piotrowski.


Film: 18 DZ

Podczas „Dragona” najważniejsze zadanie czeka 18 Dywizję Zmechanizowaną. To najmłodszy w Wojsku Polskim tego typu związek taktyczny. Jego formowanie rozpoczęło się w 2018 roku. Podczas rozpoczynających się właśnie ćwiczeń certyfikację przejdzie dowództwo 18 Dywizji. – To będzie nasz egzamin dojrzałości, do którego przygotowywaliśmy się przez ostatnie trzy lata. Dowództwo będzie musiało udowodnić, że jest zdolne do planowania i organizowania walki, a także do współdziałania z innymi rodzajami wojsk i służb – wyjaśnia mjr Przemysław Lipczyński, oficer prasowy 18 DZ. – Co istotne, nie znamy dokładnego scenariusza ćwiczeń. O tym, jakie zadania nas czekają, będziemy się dowiadywać na bieżąco od komisji certyfikującej z Dowództwa Operacyjnego, która będzie również oceniać nasze działania – zaznacza.

Duże siły do udziału w „Dragonie” skierowała także 16 Dywizja Zmechanizowana. Żołnierze z podległej jej 15 Brygady Zmechanizowanej, a także sojusznicy z Batalionowej Grupy Bojowej NATO wezmą udział. m.in. w ćwiczeniach „Puma”, które odbędą się na Mazurach. Do współdziałania będą angażowane także wojska obrony terytorialnej.

Działania na poligonach w ramach „Dragona ’21” rozpoczną się jutro i potrwają do 11 czerwca. Nie oznacza to jednak, że tego dnia ćwiczenia się zakończą. Wówczas rozpocznie się bowiem ich część dowódczo-sztabowa, podczas której żołnierze (m.in. w Akademii Sztuki Wojennej) będą korzystać z systemów symulacji pola walki.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: 18 DZ, DGRSZ

dodaj komentarz

komentarze


Wojna w świętym mieście, część druga
 
Zbrodnia made in ZSRS
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Prawda o zbrodni katyńskiej
Psiakrew, harmata!
25 lat w NATO – serwis specjalny
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Mundury w linii... produkcyjnej
NATO na północnym szlaku
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Ocalały z transportu do Katynia
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Głos z katyńskich mogił
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Odstraszanie i obrona
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Przygotowania czas zacząć
Cena wolności
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Hiszpański palimpsest
Wojsko inwestuje w Limanowej
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Szpej na miarę potrzeb
Optyka dla żołnierzy
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
V Korpus z nowym dowódcą
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Ogień w podziemiu
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Weterani i bokser „Master”
Święto wojskowego sportu
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Rakiety dla Jastrzębi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Jeśli nie Jastrząb, to…
Zmiany w dodatkach stażowych
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojna w świętym mieście, epilog
Jak wyszkolić pilota F-16?
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Kurs z dzwonem
Animus Fortis, czyli mężny duch

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO