moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Bezcenne wsparcie

„Dragon ’21” nie zwalnia tempa. Na terenie całego kraju ćwiczy prawie 9,5 tys. wojskowych, z czego 500 to terytorialsi. Na Mazurach działania wojsk operacyjnych wspiera kompania piechoty z 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Jakim zadaniom muszą sprostać żołnierze najmłodszego rodzaju sił zbrojnych?

Aby wziąć udział w ćwiczeniach „Dragon ’21”, do Orzysza przyjechała kompania lekkiej piechoty z 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Głównym zadaniem terytorialsów jest wspieranie działań wojsk operacyjnych. – Jesteśmy obecni na wielu kierunkach. Przygotowujemy teren do przyjęcia wojsk sojuszniczych, zabezpieczamy trasy, którymi przemieszczają się wojska operacyjne, zajmujemy się także ochroną i obroną istotnych ze względów bezpieczeństwa odcinków komunikacyjnych – wylicza ppłk Łukasz Buczkowski, dowódca 45 Batalionu Lekkiej Piechoty z Olsztyna. – Przez cały czas jesteśmy obecni na moście drogowym i kolejowym w rejonie naszych działań, patrolujemy przesmyki między mazurskimi jeziorami, zabezpieczamy też teren, gdzie wojska inżynieryjne rozkładają most. Zostaliśmy także skierowani do ochrony infrastruktury podczas operacji odbijania zakładników z zajętej przez przeciwnika fabryki – dodaje.

Oprócz działań na rzecz wojsk operacyjnych terytorialsi wykorzystują pobyt na poligonie, aby realizować elementy własnego szkolenia. – Skupiamy się na tzw. zielonej taktyce, czyli działaniach w lasach, na polach, bo to są miejsca, w których w razie konieczności będziemy operować. Uczymy się także budować schronienia i pozyskiwać pożywienie – mówi st. szer. Maciej Pasturski. – Mamy też zajęcia ogniowe dostosowane do stanowisk, na których służymy, trenujemy strzelanie dynamiczne, posługiwanie się radiostacją czy składanie meldunków – dodaje kpr. Maja Szyprowska.


Film: Paweł Sobkowicz/ Zbrojna TV

A jak terytorialsi radzą sobie z tymi zadaniami? – Nie tylko dużo ćwiczymy, poświęcamy też sporo czasu na omówienie naszych działań. Staramy się je ujednolicić, aby każdy żołnierz, bez względu na to, w której grupie się szkoli, wyniósł z ćwiczeń tę samą wiedzę. Każdego dnia jesteśmy coraz lepsi – mówi st. szer. Andrzej Górzyński, instruktor zielonej taktyki. – Staż żołnierzy jest różny. Część służy w naszych szeregach od trzech lat, ale są też tacy, którzy przysięgę składali w tym roku. Te ćwiczenia to okazja do tego, aby wyrównać poziom wyszkolenia. Zapewne kiedy „Dragon” się skończy, różnice nie będą bardzo widoczne – podkreśla ppłk Buczkowski.

W Orzyszu żołnierze mieszkają w zbudowanym własnymi siłami obozowisku. – Wszystkie niezbędne materiały otrzymaliśmy z 24 Wojskowego Oddziału Gospodarczego, ale rozstawianie namiotów czy organizacja wyżywienia była już po naszej stronie. To jednak nie koniec. Żołnierze, tak jak wyglądałoby to w warunkach bojowych, cały czas pełnią warty i ochraniają swój obiekt – mówi dowódca batalionu. – Odwiedził nas tu nawet nasz kapelan. Odprawił mszę polową, a później ćwiczył razem z żołnierzami – dodaje.

„Dragon '21” to najważniejsze ćwiczenia Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych w tym roku. Są w nie zaangażowani żołnierze ze wszystkich rodzajów sil zbrojnych. Na terenie kraju szkoli się w sumie prawie 9,5 tys. wojskowych, z czego 500 to terytorialsi. Na ćwiczenia zabrali nie tylko wyposażenie indywidualne, ale także różnego rodzaju pojazdy, m.in. ciężarowo-terenowe, quady, motocykle, a także sprzęt niezbędny do prowadzenia działań przeciwkryzysowych: maszty oświetleniowe, bezzałogowce FlyEye i agregaty prądotwórcze.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Paweł Sobkowicz

dodaj komentarz

komentarze


Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
 
Weterani i bokser „Master”
Wojna w świętym mieście, część druga
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Cena wolności
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Zmiany w dodatkach stażowych
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Głos z katyńskich mogił
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Hiszpański palimpsest
Animus Fortis, czyli mężny duch
V Korpus z nowym dowódcą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Szpej na miarę potrzeb
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Kurs z dzwonem
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Mundury w linii... produkcyjnej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Optyka dla żołnierzy
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ocalały z transportu do Katynia
Jak wyszkolić pilota F-16?
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Wojsko inwestuje w Limanowej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Prawda o zbrodni katyńskiej
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Przygotowania czas zacząć
Odstraszanie i obrona
Ogień w podziemiu
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Święto wojskowego sportu
Rakiety dla Jastrzębi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Psiakrew, harmata!
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Zbrodnia made in ZSRS
Wojna w Ukrainie oczami medyków
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Jeśli nie Jastrząb, to…
Wojna w świętym mieście, epilog
25 lat w NATO – serwis specjalny
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
NATO na północnym szlaku
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO