moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
CBW świętuje

Główna książnica polskiego wojska to skarbnica wiedzy o wojskowości – podkreślali goście zaproszeni na święto Centralnej Biblioteki Wojskowej. Dziś obchodzono także 100-lecie „Polskiej Bibliografii Wojskowej”, kwartalnika wydawanego przez CBW. Z tej okazji odsłonięto tablicę poświęconą marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, patronowi biblioteki i inicjatorowi jej powołania.

– Centralna Biblioteka Wojskowa wielokrotnie zmieniała się w czasie 102 lat swojego istnienia. Nieustannie jednak gromadzi, zabezpiecza i udostępnia dorobek piśmienniczy dotyczący Wojska Polskiego i wojskowości. Inicjuje też przedsięwzięcia propagujące tradycje zbrojne i edukację patriotyczną – mówił dr Jan Tarczyński, dyrektor CBW w Warszawie podczas święta tej głównej wojskowej książnicy.

Jednocześnie obchodzono 100-lecie „Polskiej Bibliografii Wojskowej”, kwartalnika wydawanego przez CBW. Z tej okazji odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, patronowi CBW i inicjatorowi powołania biblioteki.

REKLAMA

Do źródeł tożsamości

„CBW ze swoim bogatym księgozbiorem i przedsięwzięciami, które organizuje, stanowi ważny ośrodek badań i zaplecze dla naukowców zajmujących się historią wojskowości i obronnością” – napisał do uczestników uroczystości prezydent Andrzej Duda. „Biblioteka powołana tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości była jedną z podwalin tożsamości odrodzonego Wojska Polskiego” – przypomniał z kolei Mariusz Błaszczak. Minister obrony w swoim liście podkreślał, że dziś CBW oferuje czytelnikom rozbudowane zbiory, bez których trudno wyobrazić sobie pracę historyków czy teoretyków wojskowości oraz rozwój wyższych oficerów WP.

Podczas uroczystości Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, przedstawił historię CBW. Przypomniał, że główna książnica wojskowa odrodzonej Rzeczypospolitej powstała w 1919 roku, kiedy Polska nie miała jeszcze ustalonych granic. – Marszałek Piłsudski wiedział, jak ważne dla odrodzonej Polski i jej siły zbrojnej jest utworzenie instytucji, gdzie można będzie pozyskiwać wiedzę o przeszłości, aby budować współczesność i tworzyć plany na przyszłość – dodał szef Urzędu.

Punktem kulminacyjnym uroczystości było odsłonięcie przy wejściu do budynku CBW tablicy poświęconej marszałkowi Piłsudskiemu. Widnieje na niej moneta wybita przez Mennicę Polską z okazji 100-lecia CBW z wizerunkiem Marszałka i jego mottem: „Naród, który traci pamięć, przestaje być narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi czasowo zajmujących dane terytorium”.

Tablicę sfinansował Instytut Pamięci Narodowej. „Piłsudski jako historyk i publicysta dostrzegł znaczenie, jakie dla budowanych fundamentów państwa miały studia nad wojskowością, dlatego już siedem miesięcy po odzyskaniu niepodległości powołał CBW, skarbnicę wiedzy o wojnie i wojskowości” – napisał w liście przesłanym z tej okazji dr Jarosław Szarek, prezes IPN. Dodał, że – zdaniem Marszałka – w zachowaniu chwały o wielkiej Rzeczypospolitej i jej wojskowości zasadza się źródło tożsamości narodu.

Podczas jubileuszowych obchodów wręczono medale 100-lecia Centralnej Biblioteki Wojskowej, a także medale „Pro Bono Poloniae” i „Pro Patria” przyznane przez szefa UdsKiOR osobom szczególnie zasłużonym w kultywowaniu pamięci o bohaterach walk o niepodległość Polski.

Natomiast przed budynkiem CBW otwarto wystawę plenerową poświęconą dziejom kwartalnika „Polska Bibliografia Wojskowa” oraz zadaniom CBW. Uroczystość uświetnił koncert w wykonaniu chóru Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Książki, czasopisma, filmy, pliki…

Centralna Biblioteka Wojskowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego została powołana 13 czerwca 1919 roku rozkazem ministra spraw wojskowych na wniosek Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego. Podczas II wojny światowej placówka utraciła większość swojego księgozbioru. Po 1945 roku był on systematycznie odbudowywany. Najpierw było niespełna 5 tys. woluminów, dziś zaś w CBW jest zgromadzonych ponad 750 tys. książek, czasopism, starodruków, rękopisów, fotografii i map dotyczących obronności, bezpieczeństwa i historii wojskowej. Od powstania biblioteki do dziś skorzystało z niej 3,5 mln użytkowników. Wypożyczyli oni ponad 5 mln woluminów.

Zadaniem biblioteki jest gromadzenie, opracowywanie, przechowywanie i udostępnianie zbiorów oraz prowadzenie działalności informacyjnej, a także naukowo-badawczej w dziedzinie nauk o bezpieczeństwie, obronności czy historii wojskowości. Pracownicy CBW zajmują się także digitalizacją zbiorów w formie Wojskowej Biblioteki Cyfrowej „Zbrojownia”, organizują wystawy, tworzą historyczne filmy dokumentalne.

Do zadań CBW należy również dystrybucja w resorcie obrony publikacji naukowych Organizacji NATO ds. Nauki i Technologii w obszarze obronności i bezpieczeństwa (NATO Science and Technology Organization – NATO STO), Europejskiej Agencji Obrony (European Defence Agency – EDA) i innych organizacji międzynarodowych.

Kwartalnik „Polska Bibliografia Wojskowa”, opracowywany przez Dział Bibliografii Wojskowej CBW, po raz pierwszy został wydany w marcu 1921 roku. Autorami tej pierwszej polskiej bibliografii wojskowej pod nazwą „Komunikat Bibliograficzny” byli Kazimierz Daszkiewicz i Janusz Gąsiorowski, pracownicy CBW. „Komunikat Bibliograficzny” ukazywał się do 1971 roku. Jego kontynuacją jest właśnie kwartalnik „Polska Bibliografia Wojskowa” wydawany do dzisiaj.

Rejestruje on całe polskie piśmiennictwo wojskowe: publikacje książkowe, artykuły z czasopism wojskowych i ogólnopolskich, a także piśmiennictwo cywilne poświęcone militariom. Adresowany jest przede wszystkim do pracowników resortu obrony, Sztabu Generalnego WP, a także instytucji wojskowych, cywilnych i naukowych zainteresowanych tematyką wojskową oraz problematyką bezpieczeństwa.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


„Rekin” grasuje na Bałtyku
 
Desant pod Arnhem
WAT z myślą o przyszłości
Alianci z AK
Sukces ukraińskiej kontrofensywy
„Rekin” dobił do brzegu
„Tygrys ’22”, czyli oczy na Ukrainę
Rekordowy limit dla przyszłych oficerów
NATO stawia na drony
Jakie dodatki dla żołnierzy niezawodowych?
Collective Defense is Priority
„Trenuj z wojskiem” – by czuć się bezpiecznie
Zostań stypendystą MON-u
Od Chersonia po Krym
Desant czeka na nowych żołnierzy
MSPO. Rodzina dronów pionowego startu
Powstał Komponent Obrony Pogranicza
Manewry 18 Dywizji w Nowej Dębie
Dezinformacja jako współczesne narzędzie walki
Ile Polska straciła podczas II wojny
Rakietnicy, czyli pod ostrzałem z rac
Ukraińska kontrofensywa
Polska wzmacnia Baltic Air Policing
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Z miłości do Ojczyzny”. Zbigniew Piasecki, „Czekolada”
Mieć oko na Libię, uważać na Rosję
Palili się do zwycięstwa i wygrali
Siła WOT
Drony w WOT
Wioślarz i pięcioboista mistrzami świata!
Wojska OT mają pięć lat!
Putin sięga po rezerwy
Premier w Żelaznej Dywizji
MSPO. Poznajcie prawdopodobnego następcę Erawy
Żołnierze NSZ dla wolnej Polski
Ukraina świętuje, Rosja spowalnia
Z miłości do Ojczyzny”. Stanisław Rusowicz „Góral”
Śladem profesjonalistów
Polskie Państwo Podziemne powstało 83 lata temu
16 medali szermierzy na wojskowym czempionacie
Jastrzębie nad Słowacją
Półmaratończycy na medal
Powrót do korzeni
Początek oficerskiej drogi
Przygotowani na kryzys
Nowy znak specjalny komandosów
System zwalczania BSL
Wyjaśniona sprawa rekompensat dla rezerwistów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Raptory lecą do Polski
Dublet pięciobojowych sztafet
Strategiczne partnerstwo polsko-brytyjskie
Czynnik ludzki kluczem odporności państwa oraz jego sił zbrojnych
Raptory już w Polsce
Patriotyzm to nie frazes
Włoscy lotnicy w Malborku
Brunatny najazd
„Z miłości do Ojczyzny”. Wanda Thun „Wandzia”
Pięć medali żołnierzy w zapasach i strzelectwie
Czerwona agresja
Znamy najlepsze Wydarzenie Historyczne Roku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO