moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Grupy niszczycieli czołgów

Pierwszą jednostką, w której zostanie utworzona grupa niszczycieli czołgów, będzie 4 BOT – zapowiedział gen. dyw. Wiesław Kukuła podczas zakończenia pilotażowego kursu operatorów ppk Javelin. Pokaz strzelania amerykańskimi rakietami obserwował minister Mariusz Błaszczak. W Javeliny będą uzbrojone wszystkie GNC – zadaniowe struktury przeciwpancerne, które powstaną w brygadach WOT-u.

Drużyna wojsk obrony terytorialnej obsadziła punkt kontrolny na skraju miejscowości Kijewo pod Toruniem, na polnym trakcie prowadzącym do drogi wojewódzkiej nr 250. W pewnym momencie zaczęły zbliżać się do niego znaczące siły nieprzyjaciela. Najpierw były to pojazdy zwiadu, potem piechota wraz z trzema czołgami T-80.

Wrogie rozpoznanie zostało odparte ogniem karabinów, wspartych granatnikami ręcznymi RPG-7 oraz lekkimi moździerzami piechoty LMP-2017. Z kolei nieprzyjacielskie czołgi zostały zniszczone przy użyciu trzech przeciwpancernych pocisków kierowanych FGM-148 Javelin.

REKLAMA

Dwa wrogie czołgi trafiono rakietami wystrzelonymi stromotorowo, oznacza to, że uderzyły one w cel z góry, atakując najsłabsze miejsce każdego pojazdu, czyli jego komorę silnika oraz górę wieży. Trzeci z pocisków, ze względu na to, że cel znacząco zbliżył się do stanowisk ogniowych, wystrzelono wprost w czołg, trafiając w podstawę wieży.


Film: DWOT

Zaprezentowana dzisiaj na poligonie w Kijewie taktyczna potyczka była elementem wieńczącym pierwszy w Siłach Zbrojnych RP kurs dla instruktorów, techników uzbrojenia i operatorów systemu przeciwpancernego Javelin. W kursie wzięło udział 60 terytorialsów. Podczas szkolenia po raz pierwszy w historii Wojska Polskiego przeprowadzono bojowe strzelanie tymi amerykańskimi pociskami przeciwpancernymi.

Obserwujący strzelanie minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podkreślał, że wprowadzenie do służby rakiet Javelin odbywa się w ramach modernizacji armii i wzmacniania zdolności do obrony kraju. Tę broń – jak zapowiadał minister – dostaną jednostki obrony terytorialnej ulokowane na wschodniej ścianie Polski.

Szef MON-u zaznaczył, że WOT sprawdzają się w powierzonych zadaniach, nie tylko obronnych. – Terytorialsi już nieraz dowiedli, że powołanie nowego rodzaju sił zbrojnych było potrzebne. Chyba każdy spotkał na swojej drodze żołnierza w oliwkowym berecie zmagającego się ze skutkami klęsk żywiołowych, niosącego pomoc potrzebującym – mówił Mariusz Błaszczak.

Dowódca WOT-u gen. dyw. Wiesław Kukuła zapowiedział, że formacja w najbliższym czasie będzie znacząco zwiększać swoje możliwości zwalczania środków opancerzonych nieprzyjaciela. – W brygadach wojsk obrony terytorialnej powstaną specjalne, zadaniowe struktury przeciwpancerne – grupy niszczycieli czołgów (GNC). Będą one wyposażone nie tylko w rakiety przeciwpancerne Javelin, lecz także w drony, broń wielkokalibrową. W składzie GNC będą również saperzy – mówił gen. Kukuła. Zapowiedział, że pierwszą jednostką, w której zostanie utworzona grupa niszczycieli czołgów, będzie 4 Warmińsko-Mazurska Brygada OT.

Szef terytorialsów podkreślał, że na początku GNC będą funkcjonowały tylko na poziomie batalionów lekkiej piechoty i dowódca batalionu będzie ich dysponentem. Z czasem planowane jest utworzenie GNC poziomu brygadowego, których dysponentem będzie dowódca brygady. – Będzie to się wiązało z innym typem broni przeciwpancernej, w tym pociskami o znacznie większym zasięgu niż mają Javeliny – zapowiedział generał.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: DWOT, MON

dodaj komentarz

komentarze


Przygotowani na kryzys
 
Raptory już w Polsce
Dublet pięciobojowych sztafet
Śladem profesjonalistów
Desant pod Arnhem
Sukces ukraińskiej kontrofensywy
Rakietnicy, czyli pod ostrzałem z rac
Patriotyzm to nie frazes
Ukraińska kontrofensywa
MSPO. Poznajcie prawdopodobnego następcę Erawy
Siła WOT
Jakie dodatki dla żołnierzy niezawodowych?
Collective Defense is Priority
„Z miłości do Ojczyzny”. Zbigniew Piasecki, „Czekolada”
Zostań stypendystą MON-u
Pięć medali żołnierzy w zapasach i strzelectwie
NATO stawia na drony
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Manewry 18 Dywizji w Nowej Dębie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rekordowy limit dla przyszłych oficerów
Polskie Państwo Podziemne powstało 83 lata temu
Premier w Żelaznej Dywizji
Brunatny najazd
WAT z myślą o przyszłości
Wojska OT mają pięć lat!
Włoscy lotnicy w Malborku
Nowy znak specjalny komandosów
Czynnik ludzki kluczem odporności państwa oraz jego sił zbrojnych
Ukraina świętuje, Rosja spowalnia
Powrót do korzeni
Strategiczne partnerstwo polsko-brytyjskie
Raptory lecą do Polski
Alianci z AK
„Trenuj z wojskiem” – by czuć się bezpiecznie
Drony w WOT
Z miłości do Ojczyzny”. Stanisław Rusowicz „Góral”
Od Chersonia po Krym
Znamy najlepsze Wydarzenie Historyczne Roku
Polska wzmacnia Baltic Air Policing
Półmaratończycy na medal
Dezinformacja jako współczesne narzędzie walki
Desant czeka na nowych żołnierzy
System zwalczania BSL
Żołnierze NSZ dla wolnej Polski
„Z miłości do Ojczyzny”. Wanda Thun „Wandzia”
„Rekin” grasuje na Bałtyku
„Tygrys ’22”, czyli oczy na Ukrainę
Początek oficerskiej drogi
Mieć oko na Libię, uważać na Rosję
MSPO. Rodzina dronów pionowego startu
16 medali szermierzy na wojskowym czempionacie
Wyjaśniona sprawa rekompensat dla rezerwistów
Czerwona agresja
Putin sięga po rezerwy
Palili się do zwycięstwa i wygrali
Ile Polska straciła podczas II wojny
„Rekin” dobił do brzegu
Wioślarz i pięcioboista mistrzami świata!
Jastrzębie nad Słowacją
Powstał Komponent Obrony Pogranicza

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO