moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dokąd zmierza Grot?

Pracujemy nie tylko nad ulepszeniem obecnie użytkowanej podstawowej wersji karabinka MSBS Grot, ale także nad odmianami o zwiększonej celności oraz karabinem maszynowym – zapowiedział gen. dyw. Wiesław Kukuła podczas dwudniowej konferencji zorganizowanej przez WOT na temat doświadczeń z eksploatacji Grotów. Uczestnicy spotkania rozmawiali też o rozwoju tej broni.

Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej, które w Siłach Zbrojnych RP jest instytucją odpowiedzialną za wdrażanie i eksploatację Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej (MSBS) 5,56 mm Grot, zorganizowało dla użytkowników tego karabinka dwudniową konferencję.

Do Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia w Zielonce, gdzie odbyło się spotkanie, przyjechali przedstawiciele brygad wojsk obrony terytorialnej na co dzień wykorzystujących Groty do szkolenia oraz oficerowie z jednostek operacyjnych wojsk lądowych – 6 Brygady Powietrznodesantowej i 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, których żołnierze również mają w wyposażeniu tę konstrukcję. W konferencji wzięli też udział przedstawiciele instytucji odpowiedzialnych za zakup Grotów, ich serwis i naprawy – Inspektoratu Uzbrojenia MON i Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych RP. Zaproszenie otrzymali również reprezentanci producenta, czyli Fabryki Broni „Łucznik” z Radomia, oraz Wojskowej Akademii Technicznej, instytucji zaangażowanej w opracowanie Grota.

W wystąpieniu otwierającym konferencję gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca WOT, przypomniał, że pięć lat temu nowo tworzona formacja musiała podjąć kluczową decyzję o wybraniu broni podstawowej. Przyznał, że zależało mu na tym, aby żołnierze nowego rodzaju sił zbrojnych szkolili się, wykorzystując broń możliwie najnowszej konstrukcji. Zdecydowano się więc na MSBS Grot. – Ten wybór został dokonany z pełną świadomością, iż będzie to konstrukcja posiadająca wady wieku dziecięcego, która będzie wymagała dopracowania i ulepszenia – mówił dowódca WOT. – Cechy konstrukcyjne Grota dobrze się sprawdziły w szkoleniu żołnierzy wojsk obrony terytorialnej. Dobrym przykładem jest np. dwustronność tej broni, czyli łatwość obsługi dla żołnierza lewo- i praworęcznego. To ma ogromne znaczenie, bo 9,5 proc. żołnierzy WOT jest leworęcznych – wyjaśniał generał Kukuła.

Dowódca WOT podkreślał, że Grot mimo swojego zaawansowania technicznego nie może być traktowany jak broń bezobsługowa. – Spotkałem się z opiniami, że go nie trzeba czyścić. Trzeba, tak samo jak Beryla – zaznaczał, dodając, że kadra dowódcza musi zmienić swoje podejście do obsługi tej broni przez żołnierzy. – Jak mamy zareagować, kiedy młody żołnierz pokazuje nam brudny zamek? Czy zrugać go przy wszystkich i doprowadzić do tego, żeby nigdy więcej tego zamka nie pokazał? Czy może lepiej odwołać się do przykładu, wyciągnąć swoją broń i powiedzieć: popatrz, strzelam więcej niż ty, ale mój zamek jest czysty – opowiadał.


Film: Michał Niwicz / ZbrojnaTV

Konferencja nie tylko była okazją do omówienia wniosków i doświadczeń żołnierzy WOT oraz żołnierzy jednostek operacyjnych z użytkowania karabinków MSBS Grot. Dyskutowano także nad przyszłością tej konstrukcji w SZ RP. – Pracujemy nie tylko nad ulepszeniem obecnie użytkowanej podstawowej wersji karabinka MSBS Grot, ale także nad jego odmianami o zwiększonej celności oraz karabinem maszynowym – zapowiedział gen. dyw. Wiesław Kukuła.

Najszybciej powinna pojawić się w linii kolejna wersja podstawowego Grota, oznaczona jako A3. Jak deklarowali przedstawiciele Dowództwa WOT, odpowiednie dokumenty w tej sprawie niedługo trafią do producenta – Fabryki Broni „Łucznik” w Radomiu. Grot o zwiększonej celności oraz Grot w wersji karabinu maszynowego to raczej plany sięgające roku 2024–2025.

Zdaniem generała Kukuły, największym wyzwaniem dla polskiej armii mogą się okazać obowiązujące w SZ RP procedury opracowania i pozyskania nowych typów broni. – System, który mamy, nie jest ukierunkowany na to, aby adekwatnie do zmian na polu walki projektować modyfikacje broni i szybko je wdrażać – ocenił. Dodał, że jedną z ważniejszych kwestii do przeprowadzenia jest zmiana tych procedur. – Musimy jako oficerowie, jako dowództwo WOT, wreszcie jako gestor, zastanowić się, jak uprościć system, aby produkty odpowiadające naszym potrzebom powstawały relatywnie szybko – mówił generał.

Siły Zbrojne RP posiadają obecnie 48 tys. karabinków MSBS Grot, z czego wersji A1 – ponad 36 tys., a A2 – ponad 11 tys. Do tej pory wojskom obrony terytorialnej przekazano ponad 34 tys. Grotów, a jednostkom operacyjnym ponad 8 tys.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Wojna w świętym mieście, część trzecia
 
Ocalały z transportu do Katynia
Kurs z dzwonem
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Barwy walki
Wojsko inwestuje w Limanowej
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Na straży wschodniej flanki NATO
NATO na północnym szlaku
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Wojna w świętym mieście, epilog
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Optyka dla żołnierzy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Święto wojskowego sportu
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
V Korpus z nowym dowódcą
Rakiety dla Jastrzębi
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Jeśli nie Jastrząb, to…
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Mundury w linii... produkcyjnej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przygotowania czas zacząć
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ogień w podziemiu
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Ramię w ramię z aliantami
Odstraszanie i obrona
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Sprawa katyńska à la española
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Szpej na miarę potrzeb
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Głos z katyńskich mogił
Zbrodnia made in ZSRS
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w świętym mieście, część druga
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Szarża „Dragona”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO