moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Misja Afganistan zakończona

To była bardzo trudna misja, skrajnie trudna ze względów wojskowych, geograficznych, klimatycznych, kulturowych. Chcę podkreślić bardzo mocno, że ten czas próby okazał się zwycięski dla żołnierzy Wojska Polskiego – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Dziś z Afganistanu do Polski wrócili pierwsi żołnierze ostatniej zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego.

Samolot z uczestnikami XIII zmiany Polskiego Kontyngentu RSM w Afganistanie wylądował we Wrocławiu po godzinie 15.00. Na pokładzie maszyny było niemal 100 żołnierzy, głównie z 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa, która tworzyła trzon kontyngentu.

Na płycie lotniska żołnierzy przywitał gen. bryg Jan Wojno, zastępca dowódcy 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w towarzystwie gen. bryg. Rafała Kowalika, dowódcy 10 Brygady Kawalerii Pancernej. Żołnierze wrócili samolotem transportowym Boeing C-17 Globemaster należącym do armii amerykańskiej. Gdy stanęli na zbiórce, dowódca lotu płk Waldemar Majkowski złożył generałowi Wojno meldunek o zakończeniu misji i przemieszczenia do kraju.

Film: Bogusław Politowski

– Witam was na ojczystej ziemi. Wszystkie zadania mandatowe wykonaliście na piątkę i możecie być z siebie dumni – powiedział uczestnikom misji gen. bryg. Wojno. Przylatującym żołnierzom wskazał nowe zadania. Przede wszystkim, by sprawnie odtworzyli zdolność bojową i gotowość do wykonywania żołnierskich obowiązków. Generał mówił też, aby po półrocznej nieobecności w domach wszyscy umocnili swoje więzi rodzinne i relacje z najbliższymi.

Po zbiórce żołnierze udali się do kompleksu koszarowego 3 Wrocławskiej Brygady Radiotechnicznej, gdzie spędzą kilka najbliższych dni. W tym czasie – zgodnie z zasadami obowiązującymi od roku – przejdą komisyjne badania medyczne. Po ich zakończeniu rozjadą się do swoich domów.Pozostali żołnierze XIII zmiany PKW RSM Afganistan oraz jej dowódca płk Paweł Pytko wrócą do kraju w kilku turach w ciągu najbliższych dni.

O tym, że misja w Afganistanie, stanowiła „największe wyzwanie dla Wojska Polskiego po II wojnie światowej” mówił w piątek minister obrony Mariusz Błaszczak. – To była bardzo trudna misja, skrajnie trudna ze względów wojskowych, geograficznych, klimatycznych, kulturowych. Chcę podkreślić bardzo mocno, że ten czas próby okazał się zwycięski dla żołnierzy Wojska Polskiego – ocenił szef MON. Podkreślił, że „żołnierze Wojska Polskiego udowodnili swoją gotowość do służby Ojczyźnie”.

Film: MON

– Jeśli chodzi o korzyści wynikające z misji dla Wojska Polskiego, to niewątpliwe należy wskazać na zdobyte doświadczenie, na poszerzone umiejętności, również na możliwość sprawdzenia sprzętu, jakim dysponuje Wojsko Polskie w realnych warunkach wojennych – powiedział szef MON. – Trzeba też podkreślić, że dzięki misji w Afganistanie żołnierze Wojska Polskiego poszerzyli swoją wiedzę, stali się bardziej profesjonalni, ale również nabyli cechy niezwykle istotnej dla bezpieczeństwa – gotowości bojowej – zaznaczył.

Misja w Afganistanie była najdłuższą i najtrudniejszą operacją zagraniczną Wojska Polskiego. Przez 19 lat i trzy miesiące wzięło w niej udział ponad 33 tys. żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej. Rozpoczęła się w 16 marca 2002 roku. Tego dnia, o godzinie 18.00, z tego samego wrocławskiego lotniska dwoma potężnymi samolotami Rusłan wyleciała na pierwszą zmianę w ramach sojuszniczej operacji "Enduring Freedom" grupa 100 logistyków, saperów i ochraniających ich komandosów z jednostki GROM. W amerykańskiej bazie Bagram żołnierze – w ramach Polskich Sił Zadaniowych (Polish Task Force) – utworzyli obóz Biały Orzeł (Camp White Eagle). Wczoraj w obozie uroczyście opuszczono polską flagę.

W trakcie misji afgańskiej życie straciło 43 żołnierzy a 200 odniosło rany.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze


Kolejne FlyEle dla wojska
 
Kadisz za bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zachować właściwą kolejność działań
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Ramię w ramię z aliantami
Wojna w świętym mieście, część trzecia
SOR w Legionowie
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Szpej na miarę potrzeb
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Wojna w świętym mieście, epilog
Front przy biurku
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
NATO na północnym szlaku
W Italii, za wolność waszą i naszą
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Charge of Dragon
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Na straży wschodniej flanki NATO
Szarża „Dragona”
Głos z katyńskich mogił
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Wojna na detale
NATO on Northern Track
Sandhurst: końcowe odliczanie
Przygotowania czas zacząć
Święto stołecznego garnizonu
Wojna w świętym mieście, część druga
Strażacy ruszają do akcji
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Barwy walki
Sprawa katyńska à la española
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
25 lat w NATO – serwis specjalny
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Zmiany w dodatkach stażowych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO