moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Hybrydowy CWIX

Interoperacyjność systemów dowodzenia gwarantuje, że nasze wojska lądowe, marynarka wojenna, siły powietrzne, wojska kosmiczne i cyberprzestrzeni są w stanie działać jak jednolita armia – podkreślał gen. bryg. Poul Primdahl z Sojuszniczego Dowództwa ds. Transformacji podczas CWIX 2021, największych w tym roku ćwiczeń NATO testujących systemy wsparcia dowodzenia i łączności.

Przez trzy tygodnie ponad tysiąc żołnierzy oraz cywilnych specjalistów z 29 państw Sojuszu Północnoatlantyckiego ćwiczyło w bydgoskim Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO (JFTC). W ramach natowskich warsztatów o kryptonimie CWIX 2021 prowadzili wielonarodowe operacje militarne. Nie tylko w znanych dobrze domenach – lądowej, morskiej i powietrznej, lecz także kosmicznej oraz cybernetycznej, a idea przewodnia brzmiała: być gotowym do wspólnego działania już od pierwszego dnia misji czy operacji!

Jak wyjaśnia generał dywizji Adam Joks, dowódca JFTC, ze względów pandemicznych do Bydgoszczy przyjechało tylko około 200 żołnierzy i cywilnych specjalistów z Austrii, Estonii, Litwy, Polski, Portugalii, Rumunii, Słowenii i Stanów Zjednoczonych. Reszta, czyli około 800 osób, uczestniczyła w ćwiczeniu zdalnie. – Łączyli się z nami z ponad siedemdziesięciu lokalizacji w dziesięciu strefach czasowych za pomocą specjalnie przygotowanych łączy, zapewniających najwyższe klauzule tajności – wyjaśniał generał.

Jak jedna armia

CXIW, czyli ćwiczenia Koalicyjnej Interoperacyjności Bojowej (Coalition Warrior Interoperability Exercise), to największe i najważniejsze natowskie warsztaty, podczas których sprawdzane i testowane są systemy dowodzenia i łączności. Przypominał o tym bryg. Poul Primdahl z Sojuszniczego Dowództwa ds. Transformacji NATO (ACT), instytucji która od ponad dekady odpowiada za organizację ćwiczeń CWIX. — Naszym zadaniem jako dowództwa odpowiedzialnego za rozwój zdolności bojowych NATO jest patrzeć w przyszłość działań wojennych i pracować razem z sojusznikami, aby mieć pewność, że w miarę jak świat się zmienia, NATO jest gotowe stanąć naprzeciw każdemu wyzwaniu i odpowiedzieć na każdy kryzys – mówił bryg. Primdahl. Podkreślał, że interoperacyjność systemów dowodzenia gwarantuje, iż sojusznicze wojska lądowe, marynarka wojenna, siły powietrzne, wojska kosmiczne i cyberprzestrzeni są w stanie działać wspólnie, jak jednolita armia.

Łączność od pierwszego dnia

Kierujący ćwiczeniami CWIX 2021 Patrick Fryer wyjaśniał, że rozwiązania teleinformatyczne z 29 krajów testowano i sprawdzano w 16 obszarach. Jednym z priorytetów było zapobieganie tzw. incydentom „niebieskich przeciwko niebieskim”. – Chodzi o przypadkowe ataki sił własnych i sojuszniczych na swoje pozycje – wyjaśniał. Dodał, że nadrzędnym celem ćwiczeń i ich ideą przewodnią była tzw. łączność dnia pierwszego. — Jej istota polega na tym, że od pierwszego dnia misji czy operacji NATO nasze systemy dowodzenia i łączności są gotowe do wspólnej pracy. Dzięki temu dowódcy wszystkich szczebli otrzymują właściwe informacje we właściwym czasie – objaśniał Patrick Fryer.

Polska testowała m.in. Jaśmin

Podobnie jak w poprzednich latach, Wojsko Polskie było jednym z państw najbardziej zaangażowanych w ćwiczenia CWIX. Siły Zbrojne RP wystawiły do testów osiemnaście różnego typu rozwiązań teleinformatycznych, co stanowiło prawie 10 procent wszystkich testowanych narzędzi.

Sztab Generalny Wojska Polskiego wyjaśnia, że podczas CWIX 2021 siły zbrojne przede wszystkim sprawdzały interoperacyjność eksploatowanych obecnie systemów teleinformatycznych oraz oceniały proponowane przez ich producentów propozycje modernizacyjne. Weryfikowano i testowano także rozwiązania dopiero przewidywane do wdrożenia w Wojsku Polskim.

Na zlecenie Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych najintensywniej testowano używany od trzech lat Zautomatyzowany System Zarządzania Walką Poziomu Operacyjnego/Taktycznego HMS C3IS „Jaśmin”. Rozwiązanie to, stosowane w wojskach lądowych, poddano kilkuset testom. Zweryfikowano m.in. skuteczność wdrożenia w nim najnowszego wymaganego przez Sojusz standardu komunikacji MIP wersja 4.3. NATO przykłada ogromną wagę do standardu MIP, gdyż umożliwia on systemom wsparcia dowodzenia i łączności z różnych krajów bezbłędną interpretację przesyłanych między nimi danych.

Wojsko Polskie bierze aktywny udział w ćwiczeniach CWIX od 2001 roku, a od ponad 10 lat Polska odgrywa rolę państwa-gospodarza.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Teldat / JFTC

dodaj komentarz

komentarze

~Olo
1624930260
HMS C3IS Jaśmin to b.dobra polska marka
E0-CF-19-F4

Przygotowania czas zacząć
 
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Ramię w ramię z aliantami
Szpej na miarę potrzeb
Strażacy ruszają do akcji
NATO na północnym szlaku
25 lat w NATO – serwis specjalny
Rekordziści z WAT
Kadisz za bohaterów
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Na straży wschodniej flanki NATO
Wojna w świętym mieście, część druga
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Święto stołecznego garnizonu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Front przy biurku
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Pod skrzydłami Kormoranów
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Kolejne FlyEye dla wojska
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Charge of Dragon
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
Gunner, nie runner
W Italii, za wolność waszą i naszą
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Sandhurst: końcowe odliczanie
Wojna na detale
NATO on Northern Track
Zachować właściwą kolejność działań
Wytropić zagrożenie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
SOR w Legionowie
Sprawa katyńska à la española
Rozpoznać, strzelić, zniknąć

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO