moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski

O medale mistrzostw Polski w miniony weekend rywalizowali biatloniści, triatloniści i łucznicy. We wszystkich czempionatach czołowe role odegrali żołnierze, którzy zdobyli w sumie 26 medali, w tym 10 złotych. Najlepiej z reprezentantów Wojska Polskiego spisała się szer. Monika Hojnisz-Staręga, która wywalczyła trzy tytuły mistrzowskie w biatlonie.

Biatloniści rywalizowali o medale w biatlonie letnim w Czarnym Borze na Dolnym Śląsku. Seniorzy startowali w biegu długim, sprincie i biegu ze startu wspólnego. Żołnierze zdobyli w nich 14 medali, w tym pięć złotych, trzy srebrne i sześć brązowych. Triatloniści walczyli zaś w Suszu (Warmia i Mazury) o miejsca na podium na dystansie olimpijskim (1,5 km pływania, 40 km jazdy rowerem i 10 km biegu). Reprezentanci WP zakończyli rywalizację z dwoma złotymi medalami i srebrnym. Z kolei łucznicy o medale mistrzostw kraju walczyli w Gdańsku – żołnierzy trzykrotnie sklasyfikowano na pierwszym miejscu, raz na drugim oraz pięciokrotnie na trzecim.

Niepokonana biatlonistka

Najlepszym zawodnikiem czempionatu biatlonistów została szer. Monika Hojnisz-Staręga, która wywalczyła trzy tytuły mistrzowskie. Po raz piąty w swojej karierze udało jej się na jednych mistrzostwach kraju w biatlonie letnim zdobyć komplet złotych medali. Multimedalistka z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego w biegu długim wyprzedziła aż o 1 min 23 s st. szer. Annę Mąkę (również CWZS) i o 1 min 44 s szer. rez. Magdę Piczurę (Biathlonowy Klub Sportowy Wojsko Polskie Kościelisko). W sprincie Hojnisz-Staręga była szybsza o 12,9 s od szer. rez. Kamili Żuk (AZS AWF Katowice) i o 1 min 5 s od szer. Kingi Zbylut (CWZS). Z kolei w biegu ze startu wspólnego Hojnisz-Staręga triumfowała z czasem 20 min 56 s. Drugie miejsce – ze stratą 1 min 32 s – zajęła szer. Kinga Zbylut, a trzecie szer. rez. Natalia Tomaszewska (AZS AWF Katowice).

REKLAMA

Fot.  Gabriela Moździerz/Polski Związek Biatlonu

W rywalizacji mężczyzn złoto w biegu długim wywalczył szer. rez. Grzegorz Guzik (BLKS Żywiec), a trzecie miejsce zajął st. szer. Andrzej Nędza-Kubiniec (CWZS). W sprincie tylko jeden z żołnierzy stanął na podium – trzeci był szer. rez. Wojciech Skorusa (BKS WP Kościelisko). Natomiast w biegu ze startu wspólnego tytuł mistrzowski wywalczył st. szer. Andrzej Nędza-Kubiniec, a drugi na tych mistrzostwach brązowy medal zdobył szer. rez. Wojciech Skorusa.

Dublet triatlonistek

W rywalizacji o medale mistrzostw Polski triatlonistek dwie pierwsze lokaty zajęły reprezentantki CWZS. Jako pierwsza wbiegła na metę szer. Paulina Klimas. Na pokonanie trasy potrzebowała 2 godz. 4 min 33 s. Dziewięć sekund po niej finiszowała szer. Roksana Słupek. Trzecia na mecie Magdalena Sudak (Uczniowski Klub Sportowy G8 Bielany Warszawa) straciła do zwyciężczyni 1 min 20 s. Po etapie pływackim prowadziła szer. Słupek – z wody wyszła 16 s przed Klimas i Sudak. Czołowa trójka przez większą część rywalizacji na rowerach jechała razem, powiększając przewagę nad goniącymi je konkurentkami. Na odcinku biegowym zawodniczki CWZS zgubiły Sudak i pomiędzy sobą rozstrzygnęły rywalizację o tytuł mistrzowski.

Jako pierwsza wbiegła na metę szer. Paulina Klimas. Fot. Maratomania

Po zakończeniu pływania w rywalizacji mężczyzn realne szanse na zdobycie medali miało dziewięciu zawodników. Najszybciej płynęli: Maciej Bruździak, Mateusz Głuszkowski (obaj UKS Cityzen Poznań) i szer. rez. Michał Oliwa (AZS AWF Katowice). Pół minuty do nich stracił Robert Wilkowiecki (AZS AWF Katowice), a blisko minutę szer. rez. Kacper Stępniak, Kamil Damentka (obaj UKS Tri Team Rumia), szer. Mateusz Rak (CWZS), Robert Czysz (UKS Cityzen Poznań) i Adrian Wilk (Ironman Prodmar Szczecin). Podobnie jak w rywalizacji kobiet w wyścigu kolarskim czołowa trójka starała się powiększać przewagę nad goniącą grupą. Uciekinierom udało się dojechać do mety drugiego odcinka prawie dwie minuty przed konkurentami. Jednak w biegu medalową pozycję szybko stracił słabo biegający Głuszkowski. Z kolei po około trzech kilometrach rywalizacji na trasie biegowej Oliwa oderwał się od Bruździaka i systematycznie powiększał nad nim przewagę. Na mecie wyprzedził go o pół minuty, a brąz zdobył Damentka. Brązowy medalista stracił do zwycięzcy 1 min 5 s.

Łucznik Żywiec najlepszy w mikstach

W czempionacie, który odbył się na torach łuczniczych w Gdańsku, seniorki i seniorzy rywalizowali o medale w klasyfikacji indywidualnej i drużynowej (oddzielnie kobiety i mężczyźni) oraz w mikstach. W parach mieszanych na podium stanęły trzy duety z Ludowego Klubu Sportowego Łucznik Żywiec. Złoto wywalczyła pierwsza ekipa z tego klubu w składzie szer. Wioleta Myszor i szer. rez. Oskar Kasprowski, a srebro trzecia ekipa (szer. Natalia Leśniak i Jakub Bąk). W finale Łucznik I pokonał 5:1 trzeci team Łucznika. Natomiast w półfinale złoci medaliści wygrali 6:2 z drugim duetem Łucznika (szer. Sylwia Zyzańska i Filip Łazowski). Z kolei wicemistrzowie w pojedynku o awans do finału zwycięstwem 5:3 zakończyli batalię z duetem z klubu Zryw Dobrcz. Duety, które przegrały współzawodnictwo w półfinałach stanęły na trzecim stopniu podium.

W rywalizacji drużynowej w kategorii seniorek bezkonkurencyjne były łuczniczki z pierwszej drużyny Łucznika Żywiec (szer. Wioleta Myszor, szer. Natalia Leśniak, szer. Sylwia Zyzańska). Mistrzynie w finale pokonały 6:0 reprezentantki Mazowsza Teresin I. Natomiast brązowy medal zdobyła ekipa LKS Łucznik Żywiec II z szer. Joanną Rząsą-Leniart w składzie. Z kolei szer. rez. Oskar Kasprowski z kolegami z pierwszej drużyny Łucznika zdobył brąz.

W zawodach indywidualnych tytuł mistrzowski wywalczyła szer. Sylwia Zyzańska. Reprezentantka Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego wygrała w finale 6:0 z Magdaleną Śmiałkowską (Społem Łódź). Natomiast brązowe medale zdobyły: szer. Natalia Leśniak (CWZS) i Anna Tobolewska (Zryw Dobrcz). W pojedynku o awans do finału Leśniak przegrała 2:6 ze Śmiałkowską. Natomiast wśród mężczyzn w pojedynku o złoty medal Piotr Starzycki pokonał 6:2 Sławomira Napłoszka (obaj Marymont Warszawa). Brązowe medale zdobyli: szer. rez. Oskar Kasprowski i Kacper Sierakowski (Marymont).

SZUS

autor zdjęć: Gabriela Moździerz/Polski Związek Biatlonu, Maratomania.pl, CWZS

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze powinni być aktywni w mediach i lokalnie
 
„Ryś”, czyli nowe zadania w nieznanym terenie
Rzetelna informacja w cenie!
Baza ofiar zbrodni wołyńskiej
Szczyt NATO już w poniedziałek
Kosmiczne technologie na MSPO
Ewakuacja z Afganistanu dobiegła końca
Przez sport do wojska!
Wyścig zbrojeń nie ustaje
„Ocean 2020”, czyli drony na straży morskich granic
Wojskowy żargon tylko w jednostkach
W walce na dwa fronty – bez szans
Biegacze na orientację z Czarnej Dywizji najlepsi
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
„Northern Coasts”, czyli debiut „Kormorana”
Prosty język to najważniejsza maksyma!
Pomnik prawdy o Katyniu
Wojsko nie może zapominać o dialogu ze społeczeństwem
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Wybierz się na wojskowe studia
Techniki linowe dla wybranych
Komunikacja strategiczna to dziś priorytet
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Wojsko dla mediów, media dla wojska
MSPO 2021 - serwis specjalny
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Ziemia z misji na pamiątkę
W Tokio zgasł olimpijski znicz
Dezinformacja – oręż wojny hybrydowej
Skok na głęboką wodę
Do broni!
Współpraca i walka w komunikacji
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Nowe racje dla specjalsów
Emerytura wypłacana w … karmie
Defender, czyli innowacyjny obrońca
Symulator skoków ze spadochronem
Srebro sztafety i brąz kajakarek
HSW ma ofertę dla armii
Szef MON: w XXI wieku fake newsy stały się bronią
Żołnierze bez testów z WF-u
Żołnierze wrócili do Polski
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Musimy myśleć tylko o jednym – walka aż do zwycięstwa!
Afganistan. Czas wracać do domu
Żołnierze wyjechali, problemy zostały
Course on Diplomacy
Czołgi do ataku!
Symulator dla kierowców ciężarówek
W jedynym słusznym kierunku
Żołnierze z Leźnicy trenują siatkarzy
Defendery. Innowacyjność w cenie
Jaki będzie nowy rok akademicki?
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Marynarze z 8 Flotylli na czele zespołu NATO
Misja, w której stawką było życie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO