moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Gotowi na misję w Libanie

Polacy i Węgrzy razem szykują się do misji. Od dwóch lat żołnierze sojuszniczych armii dbają o bezpieczeństwo na terenach przygranicznych Libanu i Izraela. Przygotowania do wyjazdu zakończyła właśnie IV zmiana polskiego kontyngentu. Jej główną siłę stanowią żołnierze z 12 Brygady Zmechanizowanej. Gotowość do realizacji zadań potwierdzili podczas certyfikacji.

Certyfikacja to obowiązkowy sprawdzian, jaki muszą przejść żołnierze przygotowujący się do wyjazdu na misję. Przedstawiciele Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych oceniają wówczas, czy są oni gotowi do wykonywania zadań poza granicami kraju. Ten test zaliczyli właśnie żołnierze, którzy stanowią IV zmianę Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Libanie. Jakim wyzwaniom musieli sprostać? – Podobnym do tych, które czekają nas na misji – mówi ppłk Radosław Lewandowski, dowódca PKW. Wyjaśnia, że ich głównym zadaniem będzie monitorowanie wrogich działań w rejonie odpowiedzialności, ze szczególnym uwzględnieniem tzw. niebieskiej linii wyznaczającej granicę izraelsko-libańską, a także wspieranie administracji publicznej i lokalnej społeczności.

Dlatego podczas ćwiczeń certyfikujących żołnierze musieli przeprowadzić wiele patroli zarówno pieszych, jak i na pojazdach, pełnić służbę w tymczasowych punktach kontrolnych, a także udowodnić, że są w stanie reagować na próby nielegalnego przekroczenia granicy. – Zadania te różnią się od wykonywanych w Iraku czy Afganistanie. Tym razem wynikają one z Rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ. Ze względu na specyfikę konfliktu polegają przede wszystkim na współpracy z ludnością. Do zadań tych trzeba było się odpowiednio przygotować, bo w Libanie zetkniemy się z zupełnie inną kulturą, religią, obyczajami – zaznacza ppłk Lewandowski.

Oprócz tego żołnierze przeszli wiele specjalistycznych szkoleń, w tym zgrywanie poszczególnych komponentów. Ćwiczyli strzelania sytuacyjne i bojowe zarówno indywidualnie, jak i zespołowo.

W certyfikacji, która odbyła się w obiektach szkoleniowych 12 Brygady, wzięli również udział węgierscy żołnierze wchodzący w skład polskiego kontyngentu. To właśnie oni podczas misji w Libanie będą współdziałać z Polakami, wykonując zadania pod irlandzkim dowództwem. – Jesteśmy w NATO, więc obowiązują nas takie same procedury. Chodziło o to, abyśmy się zgrali, nauczyli współpracować – mówi ppor. Jacek Koszałka, dowódca kompanii zmotoryzowanej. – Udało się to i nie było wcale trudne, bo nasza kultura i tradycje są podobne. Co ciekawe, pod koniec ćwiczeń Polacy wydawali komendy po węgiersku, a Węgrzy po polsku! – opowiada oficer.

Przed certyfikacją żołnierze szkolili się również z udzielania pierwszej pomocy, zapoznawali z międzynarodowym prawem humanitarnym oraz zasadami użycia siły. Ponadto opanowywali umiejętność wykrywania improwizowanych ładunków wybuchowych, a kierowcy dodatkowo przeszli specjalistyczny kurs jazdy w warunkach górskich.

Ppor. Koszałka był już na misji w Libanie. Służył podczas I zmiany PKW. – To bardzo specyficzna misja. W Libanie pozornie życie toczy się normalnie, ale sytuacja polityczna jest napięta. Jest kryzys gospodarczy, wiele osób ma dostęp do broni – mówi podporucznik. – Zakładamy, że najtrudniejszym okresem, który przed nami, będzie zima. Cywile mogą zwrócić się z prośbą o pomoc medyczną i zapewne pierwsze kroki skierują do naszej bazy. Mamy to na uwadze, planując nasze działania – dodaje ppłk Lewandowski.

Co jest największym wyzwaniem podczas misji? – Utrzymanie właściwych relacji z ludnością zamieszkującą rejon naszej odpowiedzialności, przy jednoczesnym wykonywaniu zadań mandatowych – mówi dowódca. I dodaje: –A także kontynuacja zadań naszych poprzedników po latach nieobecności PKW w Republice Libańskiej.

Polscy żołnierze służyli w Libanie w latach 1992–2009. Dziesięć lat później o wznowieniu misji zadecydował prezydent Andrzej Duda. Rozkaz utworzenia kontyngentu otrzymali żołnierze z 12 Brygady Zmechanizowanej, którzy od 2019 roku stanowią jego główną siłę. IV zmiana, która właśnie przeszła certyfikację, rozpocznie swoją misję jesienią. Pierwsi żołnierze wyjadą do Libanu w sierpniu, kolejna tura we wrześniu. Wszyscy przed wyjazdem i po dotarciu do bazy będą musieli przejść kwarantannę. Tymczasem w szczecińskiej jednostce rozpoczęło się już formowanie kolejnej – V zmiany PKW UNIFIL (ang. United Nations Interim Force in Lebanon).

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: kpt. Błażej Łukaszewski, st. szer. Piotr Pytel

dodaj komentarz

komentarze


Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
 
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
25 lat w NATO – serwis specjalny
Jak wyszkolić pilota F-16?
NATO na północnym szlaku
Ogień w podziemiu
Przygotowania czas zacząć
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Zbrodnia made in ZSRS
Mundury w linii... produkcyjnej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Kurs z dzwonem
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Głos z katyńskich mogił
Animus Fortis, czyli mężny duch
Zmiany w dodatkach stażowych
Rakiety dla Jastrzębi
Ocalały z transportu do Katynia
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Wojna w świętym mieście, epilog
Optyka dla żołnierzy
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
V Korpus z nowym dowódcą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Psiakrew, harmata!
Prawda o zbrodni katyńskiej
Weterani i bokser „Master”
Szpej na miarę potrzeb
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Odstraszanie i obrona
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Wojsko inwestuje w Limanowej
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Święto wojskowego sportu
Wojna w świętym mieście, część druga
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Cena wolności
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Hiszpański palimpsest
Jeśli nie Jastrząb, to…
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Potężny atak rakietowy na Ukrainę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO