moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ułatwienie dla wojska i mieszkańców

Dotrzymujemy obietnic! Przebudowana droga krajowa nr 61 w Legionowie już otwarta. To duże ułatwienie zarówno dla mieszkańców, jak i dla Wojska Polskiego – mówił dziś minister obrony Mariusz Błaszczak podczas oddania do użytku inwestycji. Dodał, że nowa droga ułatwi dojazd m.in. do Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej w Zegrzu oraz do tworzonego w Legionowie szpitala.


Przebudowa 1,8-kilometrowego odcinka drogi krajowej nr 61 na odcinku Legionowo–Zegrze Południowe rozpoczęła się we wrześniu 2018 roku. Legionowska nitka popularnej „krajówki” została poszerzona do czerech pasów ruchu. Dziś odbyło się uroczyste otwarcie nowej drogi. W zorganizowanej z tej okazji konferencji prasowej wziął udział m.in. Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, oraz Andrzej Adamczyk, szef resortu infrastruktury.

– Dotrzymujemy obietnic. Przebudowana droga to duże ułatwienie zarówno dla mieszkańców, jak i dla Wojska Polskiego. Nowa droga ułatwi dojazd m.in. do mieszczącego się w Zegrzu Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej oraz do nowego szpitala w Legionowie – podkreślał szef MON. Dodał, że to droga bardzo często używana przez mieszkańców województwa, którzy podróżują na trasie Warszawa–Zegrze, a także w kierunku Mazur. – Została także podpisana umowa dotycząca przebudowy kolejnego, ponad 4-kilometrowego odcinka aż do Zegrza. To zapewni duże bezpieczeństwo komunikacyjne – mówił minister obrony, który jest posłem z Mazowsza. Oznacza to, że kierowcy od obwodnicy Jabłonny do obwodnicy Serocka (około 26 km) będą mieli do dyspozycji dwie jezdnie po dwa pasy ruchu. Prace mają zakończyć się w II kwartale 2024 roku.

– Jestem przekonany, że efekty naszych nakładów w infrastrukturę drogową w ciągu kilku lat sprawią, że będziemy się poruszali bezpiecznymi i komfortowymi drogami, takimi jak ta dziś otwarta – mówił minister infrastruktury. Andrzej Adamczyk podziękował też szefowi MON za zaangażowanie i wsparcie inwestycji.

Obecny na uroczystości Jarosław Wąsowski, dyrektor warszawskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, podkreślał z kolei, że choć przebudowa dotyczyła niespełna dwukilometrowego odcinka drogi, była skomplikowana pod względem realizacji. – Konieczne było wprowadzenie zmian w organizacji poruszania się kierowców, by zapewnić jak największą płynność przejazdu. Poza jezdnią inwestycja obejmowała też budowę ciągów pieszo-rowerowych, dróg serwisowych, ekranów akustycznych oraz czterech skrzyżowań z sygnalizacją świetlną – mówił Wąsowski. Dodał, że w trakcie prac wykryto w sumie 70 niewybuchów – pocisków i granatów z okresu II wojny światowej. Za każdym razem w takiej sytuacji byli wzywani saperzy i policja. Na czas prowadzonych czynności wstrzymywano budowę, a jej pracowników ewakuowano.

Krzysztof Jelonek, dyrektor oddziału firmy Skanska, wykonawcy drogi, podkreślał, że oddana we wtorek droga z pewnością poprawi bezpieczeństwo ruchu oraz usprawni ruch lokalny i tranzytowy. – Kierowcom życzę bezpiecznego korzystania z drogi – mówił Jelonek.

Inwestycja została zrealizowana przez firmę Skanska w ramach kontraktu „projektuj i buduj”. Pierwotny plan zakładał, że prace potrwają dwa lata, jednak przeciągnęły się ze względu na zmiany w projekcie i konieczność otrzymania nowych decyzji administracyjnych oraz ze względu na znalezione niewybuchy. Od dnia rozpoczęcia robót drogowych do dnia przekazania drogi użytkownikom minęły 2 lata i 10 miesięcy.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Leszek Chemperek / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


NATO na północnym szlaku
 
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Odstraszanie i obrona
Szarża „Dragona”
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Barwy walki
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Mundury w linii... produkcyjnej
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
V Korpus z nowym dowódcą
Kadisz za bohaterów
Przygotowania czas zacząć
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Ocalały z transportu do Katynia
Strażacy ruszają do akcji
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Zbrodnia made in ZSRS
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Charge of Dragon
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ramię w ramię z aliantami
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Front przy biurku
Sprawa katyńska à la española
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Prawda o zbrodni katyńskiej
Święto stołecznego garnizonu
Wojna w świętym mieście, epilog
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
NATO on Northern Track
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Na straży wschodniej flanki NATO
Kolejne FlyEle dla wojska
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Szpej na miarę potrzeb
Optyka dla żołnierzy
Zachować właściwą kolejność działań
Wojna w świętym mieście, część druga
SOR w Legionowie
Głos z katyńskich mogił
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rakiety dla Jastrzębi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sandhurst: końcowe odliczanie
Wojna w Ukrainie oczami medyków
25 lat w NATO – serwis specjalny

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO