moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Marynarze ćwiczą w środku wakacji

Kilkanaście okrętów wyszło na Bałtyk, w powietrze poderwały się śmigłowce i samoloty – obie flotylle marynarki wojennej oraz lotnicy morscy rozpoczęli ćwiczenia, które mają podsumować rok szkoleniowy. „Kormoran”, „Ostrobok” i „Wargacz” potrwają do końca przyszłego tygodnia. W planach m.in. osłona transportu morskiego przed atakami z powietrza, morza i spod wody.

W środę po południu nad Bałtykiem pojawiła się para śmigłowców Mi-14PŁ, przeznaczonych do poszukiwania i niszczenia okrętów podwodnych. Tym razem załogi miały przećwiczyć atak z użyciem bomb głębinowych. – Cel był oczywiście symulowany. Nasze zadanie polegało na wypracowaniu parametrów uderzenia, wykonaniu podejścia i zrzuceniu bomb nad określonym obszarem – tłumaczy por. mar. Paweł Zadala, oficer taktyczny w załodze Mi-14PŁ. Uderzenie przeprowadzane jest w locie, wysokość zaś, z jakiej następuje, zależy od kilku czynników – choćby tego, czy okręt podwodny idzie w zanurzeniu, czy znajduje się na powierzchni. W pierwszym wypadku śmigłowiec atakuje ze stosunkowo niewielkiej wysokości, w drugim wzbija się nieco wyżej, by nie dosięgły go odłamki. – Za sukces należy uznać nie tylko uszkodzenie czy zatopienie okrętu, lecz także jego odstraszenie. Czasem wystarczy, że załoga porzuci zamiar ataku na nasze okręty czy osłaniany przez nie konwój – wyjaśnia por. mar. Zadala. Podczas środowego treningu śmigłowce zrzuciły łącznie cztery bomby.

Trening był elementem ćwiczeń „Kormoran ’21”. – Dla nas to najważniejsze przedsięwzięcie w roku. Zamyka ono cykl szkoleniowy. W ćwiczenia zaangażowane są załogi niemal wszystkich naszych statków powietrznych oraz sztabowcy. Podczas poszczególnych epizodów muszą potwierdzić poziom wyszkolenia i zgranie – wyjaśnia kmdr ppor. Marcin Braszak, rzecznik Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.

Do końca przyszłego tygodnia lotnicy morscy będą realizować zadania na poligonach morskich, które rozciągają się od Zatoki Gdańskiej po Kołobrzeg. W planach są m.in. kolejne epizody związane ze zwalczaniem okrętów podwodnych. Śmigłowce Mi-14PŁ i SH-2G będą prowadziły poszukiwania wspólnie z fregatą ORP „Gen. K. Pułaski”. Do tego dochodzą epizody związane z ratownictwem morskim – poszukiwanie rozbitków i ewakuacja poszkodowanych z pokładu okrętów. Biorą w nich udział m.in. śmigłowce Anakonda, a polskich lotników wspomagają goście z zagranicy. – W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, do „Kormorana” dołączył śmigłowiec AS365 Dolphin z Sił Powietrznych Litwy – informuje kmdr ppor. Braszak. W ćwiczenia zaangażowane zostały także samoloty patrolowo-rozpoznawcze Bryza. Ich załogi mają m.in. współpracować z załogami okrętów i wskazywać im cele, które znajdują się poza horyzontem, a co za tym idzie są niewidoczne dla okrętowych radarów.

Jednak „Kormoran ’21” to niejedyne ćwiczenia, które trwają na polskich wodach Bałtyku. W tym czasie 3 Flotylla Okrętów realizuje przedsięwzięcie pod kryptonimem „Ostrobok ’21”. Wśród jednostek, które operują na Bałtyku, znalazły się małe okręty rakietowe. – Lista naszych zadań jest długa – przyznaje kmdr ppor. Marcin Wolski, dowódca ORP „Orkan”. – Dwa nasze okręty przez kolejne dni będą współdziałać z fregatą ORP „Gen. K. Pułaski”. Wspólnie skupimy się na zwalczaniu okrętów przeciwnika. Załogi okrętów rakietowych wezmą też na siebie odpowiedzialność za zwalczanie celów powietrznych, innymi słowy: samolotów i śmigłowców. Przeprowadzimy strzelania artyleryjskie, przećwiczymy też procedury związane ze strzelaniami rakietowymi – wymienia oficer.

Na tym oczywiście nie koniec. – Scenariusz przewiduje także przećwiczenie działań grup kontrolnych. Załogi ORP „Kaszub” i ORP „Ślązak” utworzą tzw. boarding team. Są to grupy tworzone na okrętach m.in. do przeszukiwania pomieszczeń na statkach w celu przeciwdziałania przemytowi. Dla marynarzy ćwiczenia w grupach są ważnym elementem doskonalącym taktykę współdziałania zespołowego, sposób wchodzenia do pomieszczeń czy przemieszczania się w wąskich korytarzach na statkach – wyjaśnia kpt. mar. Anna Sech z sekcji prasowej 3 Flotylli Okrętów. Załogi okrętów szkolą się pod okiem instruktorów z JW Formoza, na pokładzie korwety zwalczania okrętów podwodnych „ORP Kaszub”.

Ważnym epizodem będzie też masowa ewakuacja drogą lotniczą i morską z jednostki znajdującej się na morzu. – Tego rodzaju zadania wymagają ścisłej współpracy wielu formacji, dlatego połączymy siły m.in. z Brygadą Lotnictwa MW czy z Morską Służbą Poszukiwania i Ratownictwa – zapowiada kpt. mar. Sech. Ale „Ostrobok” rozgrywa się nie tylko na morzu. Równocześnie swoje zadania realizują jednostki brzegowe, w tym Morska Jednostka Rakietowa. Załogi obsługujące baterie i wozy dowodzenia rozmieszczone wokół Ustki prowadzą symulowane ataki na okręty przeciwnika. Kluczowym zadaniem marynarzy jest jak zwykle osłona morskich szlaków komunikacyjnych. Od ich bezpieczeństwa zależy bowiem stabilność nie tylko Polski, lecz także całego regionu.

W połowie tygodnia rozpoczęło się też trzecie z ćwiczeń sił morskich – „Wargacz ’21”. To z kolei test dla okrętów i jednostek brzegowych 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. – Na morze wyszły okręty wszystkich typów i klas, którymi dysponujemy – od trałowców po okręty transportowo-minowe. Będą wykonywać zadania przede wszystkim na Zatoce Pomorskiej – informuje ppor. mar. Łukasz Koziarski z sekcji prasowej 8 FOW.

Ćwiczenia potrwają do końca przyszłego tygodnia.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: st. chor. sztab. mar. Piotr Leoniak, Sebastian Smuga/BLMW, kpt. mar. Anna Sech, kmdr ppor. Marcin Braszak/BLMW

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
 
Prawda o zbrodni katyńskiej
NATO na północnym szlaku
Przygotowania czas zacząć
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Ogień w podziemiu
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Rakiety dla Jastrzębi
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Mundury w linii... produkcyjnej
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Wojna w świętym mieście, epilog
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Hiszpański palimpsest
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Optyka dla żołnierzy
Szpej na miarę potrzeb
Jak wyszkolić pilota F-16?
Weterani i bokser „Master”
25 lat w NATO – serwis specjalny
Jeśli nie Jastrząb, to…
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Święto wojskowego sportu
Zmiany w dodatkach stażowych
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Kurs z dzwonem
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Cena wolności
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
V Korpus z nowym dowódcą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Animus Fortis, czyli mężny duch
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Psiakrew, harmata!
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Wojna w świętym mieście, część druga
Odstraszanie i obrona
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Wojsko inwestuje w Limanowej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO