moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

F-16 trenują nad Polską

Przez dwa tygodnie piloci z 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego oraz amerykańscy piloci z 480 Eskadry Myśliwców ze Spangdahlem Air Base w Niemczech będą wspólnie trenować m.in. walki w powietrzu. – To okazja, by stworzyć różnorodny zespół i przygotować się do ewentualnych wspólnych operacji – mówią Amerykanie. Myśliwce będą pojawiać się w przestrzeni powietrznej całej Polski.

W Łasku obecnie przebywa ponad stu amerykańskich żołnierzy, którzy na co dzień stacjonują w Spangdahlem Air Base – bazie USA położonej w zachodnich Niemczech. Piloci przylecieli tu w ramach „Aviation Detachment Rotation” sześcioma myśliwcami F-16. Z kolei technicy, inżynierowie, specjaliści od uzbrojenia efów – na pokładzie samolotów transportowych. – Już samo przebazowanie było testem dla pododdziałów logistycznych – mówi por. Joseph Johnson, oficer zespołu techników 480 Eskadry Myśliwców. – Wiedza, którą zdobywamy podczas takiej rotacji, również wzmacnia nasze zdolności bojowe – dodaje oficer.

 

Najbliższe dwa tygodnie będą dla załóg F-16 bardzo pracowite. – Każdego dnia będą wylatywać z bazy dwa razy, rano i po południu – mówi kpt. Michał Kolad. Dla przebywających w Łasku amerykańskich pilotów to będzie okazja do działania w nowym środowisku. – Jesteśmy w nowym miejscu, w którym mamy możliwość bliskiej współpracy z lotnikami kraju partnerskiego. To dla nas cenne doświadczenie. Cieszę się, że możemy skorzystać z tej okazji i wspólnie stworzyć zmotywowany, różnorodny i kompetentny zespół – mówi dowódca 480 Eskadry Myśliwców (ze względu na specyfikę działań jednostki dane oficera są niejawne).

W czasie treningów, które zaczęły się 2 sierpnia, piloci będą m.in. „walczyć” w powietrzu, wykonywać misje bojowe, ale też loty typowo szkoleniowe, polegające np. na zrzucaniu uzbrojenia. Jakiego rodzaju operacje już wykonywali? – Za nami tankowanie w powietrzu – mówi jeden z polskich pilotów. Myśliwce pobierały paliwo od amerykańskiego transportowca KC-135. Nie jest to łatwy manewr, ponieważ trzeba podlecieć jak najbliżej samolotu-cysterny i utrzymać się w odpowiedniej pozycji, tak by operator KC-135 mógł podłączyć sondę, za pomocą której tankuje się paliwo. Tankowanie trwa od trzech do pięciu minut, w tym czasie myśliwiec pobiera nawet 2 t paliwa.

Zupełnie innych umiejętności wymagają podniebne walki. Zadania wykonuje się przy bardzo dużych przeciążeniach, sytuacja taktyczna jest bardzo dynamiczna i trzeba reagować niezwykle szybko. Samoloty lecą bardzo blisko siebie, z dużą prędkością, a piloci muszą podejmować błyskawicznie decyzje. Ich zadaniem jest takie manewrowanie myśliwcem, by maszyna znalazła się w pozycji do oddania symulowanego strzału. Podczas trwającego szkolenia piloci spędzą w przestrzeni powietrznej Polski wiele godzin. – Właściwie będziemy trenować wszystko, co potrafi wykonać ten samolot. Będą to działania zarówno ofensywne, związane z obroną przestrzeni powietrznej, jak i defensywne, czyli np. misje uderzeniowe – zapowiada pilot F-16.

Polsko-amerykańskie ćwiczenia „Aviation Detachment” (w marcu zeszłego roku US Army zmieniła ich nazwę na „Aviation Detachment Rotation”) odbywają się w Polsce kilka razy w roku, na mocy postanowienia, które w 2011 roku podpisali przedstawiciele obu państw. Pierwsze wspólne manewry zorganizowano rok później. Od tego czasu ćwiczą u nas regularnie piloci zarówno myśliwców, jak i samolotów transportowych. – Najważniejsze jest zapewnienie szkoleń siłom obydwu krajów oraz zwiększenie naszej interoperacyjności w zakresie doktryn, procedur i sprzętu – mówi por. Joseph Johnson. Dodaje, że wspólne szkolenia to okazja, by przygotować się do ewentualnych wspólnych operacji. 

Ewa Korsak

autor zdjęć: kpt. Michał Kolad

dodaj komentarz

komentarze


Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
 
Rekordziści z WAT
Wojna w świętym mieście, część druga
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
W Italii, za wolność waszą i naszą
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Kolejne FlyEye dla wojska
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Na straży wschodniej flanki NATO
Przygotowania czas zacząć
Charge of Dragon
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Święto stołecznego garnizonu
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Kadisz za bohaterów
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Ramię w ramię z aliantami
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Gunner, nie runner
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
SOR w Legionowie
Front przy biurku
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wojna w świętym mieście, epilog
Zachować właściwą kolejność działań
Wytropić zagrożenie
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Szpej na miarę potrzeb
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna na detale
NATO on Northern Track
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
25 lat w NATO – serwis specjalny
Sandhurst: końcowe odliczanie
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Strażacy ruszają do akcji
Sprawa katyńska à la española
NATO na północnym szlaku
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pod skrzydłami Kormoranów
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO