moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Startuje kolejna edycja konkursu „Strzelnica w powiecie”

MON rozpoczyna kolejną edycję konkursu dla samorządów, które chcą wybudować na swoim terenie strzelnice. Do wyboru jest pięć wariantów strzelnic. Na budowę obiektu umożliwiającego strzelanie do 200 m z różnych rodzajów broni – ogniem pojedynczym, ciągłym i serią – można otrzymać aż 5 mln zł wsparcia. Wnioski o dofinansowanie należy złożyć do 15 grudnia 2021 roku.

Resort obrony narodowej ogłosił kolejną edycję konkursu na budowę strzelnic. Program „Strzelnica w powiecie” ma na celu rozbudowę infrastruktury strzeleckiej w kraju, popularyzację sportów strzeleckich oraz umożliwienie prowadzenia zorganizowanego szkolenia strzeleckiego m.in. wśród młodzieży, członków organizacji proobronnych, a także żołnierzy i funkcjonariuszy innych służb. O dofinansowanie budowy strzelnic mogą ubiegać się w ramach konkursu jednostki samorządowe. Wygrana będzie oznaczać uzyskanie dotacji do 80% wartości inwestycji.

– Od samorządów wymagamy wkładu własnego w wysokości minimum 20% całkowitego kosztu inwestycji. Konieczne jest też posiadanie tytułu prawnego do dysponowania nieruchomością, na której stanie obiekt, do co najmniej 31 grudnia 2033 roku – mówi ppłk Waldemar Krzyżanowski, szef Wydziału Komunikacji Biura ds. Programu „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”, które koordynuje program budowy strzelnic.

Tym razem samorządy mają do wyboru pięć wariantów, zamiast dotychczasowych czterech. Trzy pierwsze przewidują budowę strzelnic odpowiednio: do 50, 100 i 200 m w wersji podstawowej i rozszerzonej, uzależnionych od np. rodzaju możliwych strzelań i wyposażenia obiektu, a także liczby szkolonych. Najniższa dotacja wyniesie w tych wypadkach 1 mln 500 tys. zł (wcześniej milion), a najwyższa 3 mln zł (wcześniej 2 mln 500 tys.).

Czwarty wariant zakłada budowę strzelnicy modułowej, z możliwością strzelań do 100 m, przy czym jednocześnie może ćwiczyć minimum trzech szkolonych. Ten typ strzelnicy musi mieć system multimedialny umożliwiający prowadzenie bojowego szkolenia strzeleckiego w symulowanych warunkach, według różnych scenariuszy strzelań, a także zapewnić gromadzenie i analizę wyników uzyskiwanych przez strzelców. Oferenci będą mogli liczyć na dotację w wysokości 2 mln 500 tys. zł.

Nowością tej edycji jest wariant piąty. – Zakłada on budowę strzelnicy dwuosiowej, do 100 i 200 m, najbardziej rozbudowanej i zaawansowanej. W takim obiekcie będzie się mogło szkolić jednocześnie nawet dziesięć osób. Możliwe będą strzelania ogniem pojedynczym, ciągłym oraz serią z różnych rodzajów broni, w tym pistoletów maszynowych czy karabinków automatycznych – mówi ppłk Krzyżanowski.

Podobnie jak w ostatniej edycji w wypadku wszystkich wariantów strzelnic wymagane jest, aby już na etapie składania ofert samorządy dołączyły dokumentację koncepcyjną (zaopiniowaną przez odpowiednią instytucję naukową) z uwzględnieniem proponowanej lokalizacji. Chodzi tu o spełnienie m.in. „Minimalnych wymagań warunków technicznych zapewniających bezpieczeństwo użytkowania strzelnicy cywilnej przez wojsko” (MWWT), opracowanych we współpracy z Wojskowym Instytutem Technicznym Uzbrojenia i Wojskową Akademią Techniczną.

Oferty można składać do 15 grudnia 2021 roku (na adres: Dyrektor Biura do spraw Programu „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”, ul. Dymińska 13, 00-909 Warszawa z dopiskiem na kopercie „Konkurs ofert . Nr 3/2021/BDSPZŻRP”). Komisja konkursowa jako priorytetowe będzie traktować te oferty, które zakładają m.in. budowę czy modernizację strzelnic w powiatach, w których funkcjonują jednostki wojskowe (a brak jest strzelnic garnizonowych), a także tam, gdzie zostały sformowane pododdziały WOT lub prowadzone są klasy mundurowe (oddziały przygotowania wojskowego oraz certyfikowane wojskowe klasy mundurowe).

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 21 stycznia 2022 roku. Samorządy, które dzięki dotacji MON wybudują strzelnice, będą zobowiązane od 1 lutego 2023 roku do 31 grudnia 2033 roku do bezpłatnego udostępniania obiektów żołnierzom (100 godzin w miesiącu), członkom organizacji proobronnych (30 godzin w miesiącu) oraz uczniom klas wojskowych współpracujących z MON (30 godzin w miesiącu).

Informacje na temat konkursu można uzyskać w Zespole do spraw Systemu Kształcenia i Szkolenia Biura do spraw Programu „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej” pod nr. telefonów: 261 877 730, 261 877 732, 261 877 737.

Pierwsza edycja konkursu na budowę strzelnic została ogłoszona w 2018 roku. Jeden z pierwszych tego typu obiektów powstał w Lipinach koło Przysuchy. Strzelnica jest wyposażona w sześć torów strzeleckich z możliwością oddawania strzałów na maksymalną odległość 100 m z broni małokalibrowej i średniokalibrowej. Wartość inwestycji wyniosła ponad 3 mln 630 tys., z czego 1 mln 500 tys. zł przekazało MON. W ramach konkursu strzelnica powstała też w podkarpackim Głogowcu w gminie Tryńcza. Jej koszt to 1 mln 995 tys. zł, z czego 1,5 mln pochodziło z dotacji MON.

W ramach V edycji konkursu, ogłoszonej w październiku 2020 roku, ma powstać kolejnych sześć strzelnic – wybudują je gminy: Kamieniec Ząbkowicki (woj. dolnośląskie), Myszków (woj. śląskie) i Domaniów (woj. dolnośląskie) oraz powiaty: siemiatycki (woj. podlaskie), grajewski (podlaskie) i sokólski (podlaskie). Łączna suma dotacji to niemal 8,5 mln zł.

W tym roku, poza budową strzelnic w terenie, samorządy mogły też aplikować o utworzenie dwóch nowych rodzajów strzelnic: pneumatycznej i wirtualnej. O dotację ubiegało się ponad 60 jednostek samorządowych, ostatecznie wsparcie finansowe z Ministerstwa Obrony Narodowej – ponad 6 mln zł – otrzyma 47 powiatów.

Paulina Glińska

autor zdjęć: kpt. Marcin Misiak

dodaj komentarz

komentarze

~Jarek
1629454560
Jak ten człowiek trzyma broń?! Chyba pierwszy raz to robi... Takie zdjęcie kiepsko reklamuje opisaną w artykule ideę...
90-F2-F7-08

Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
 
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Serwis K9 w Polsce
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Nowe zadania szefa SKW
Pływacy i maratończycy na medal
Ostatnia droga Pileckiego
„Ryś” z laserem
Podróż po AWACS-ie
Wszystkie misje AWACS-a
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flota Bayraktarów w komplecie
Nie szpital, a instytut
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ameryka daje wsparcie
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
They Will Check The Training Results in Combat
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WAM wraca po latach
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Hełmy – nowoczesne i na miarę
NATO on Northern Track
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Wojna w świętym mieście, epilog
Zawsze gotowi do pomocy
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
By Polska była bezpieczna
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Piedimonte – samobójcza misja
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Przysięga w Limanowej
Broń Hitlera w rękach AK
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
„Grand Quadriga ‘24”
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Pokazali bojowego ducha
Po śladach polskich bohaterów
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Cień atomowej zagłady
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
Polki pobiegły po srebro!
„Pierwsza Drużyna” na start
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO