moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ocean na Bałtyku

Okręty, autonomiczne pojazdy podwodne, drony powietrzne i nawodne – u wybrzeży Szwecji ruszyło ćwiczenie, które stanowi kluczową odsłonę ogólnoeuropejskiego projektu „Ocean 2020”. Ma on sprawdzić możliwości bezzałogowych platform, jeśli chodzi o prowadzenie rozpoznania i monitorowania szlaków komunikacyjnych.

W ćwiczenie zaangażowane są okręty oraz dowództwa operacyjne sił morskich z czterech krajów. Nad całością czuwa marynarka wojenna Szwecji. Polskę reprezentuje niszczyciel min ORP „Czajka” oraz specjaliści z Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej – instytucji stanowiącej część Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Ćwiczący skupią się na dwóch scenariuszach. Pierwszy zakłada zagrożenie ze strony jednostek szybko poruszających się po powierzchni morza, drugi – ze strony okrętu podwodnego. Operatorzy bezzałogowych platform będą gromadzili informacje o obu, a następnie prześlą je m.in. do prototypowego europejskiego centrum operacyjnego (EU MOC). – Udział OBR CTM S.A. we wspomnianym pokazie jest ukierunkowany na zabezpieczenie komunikacji pomiędzy jednostkami biorącymi udział w ćwiczeniu, jak również opracowanie szczegółowych analiz danych pozyskanych z systemów sensorycznych – wyjaśnia Tomasz Bajer, kierownik projektu „Ocean 2020” z ramienia OBR CTM S.A. – W tym celu wykorzystane zostaną opracowane w naszej firmie szerokozakresowe radiostacje RKP-8100 oraz aplikacje komputerowe, które przygotowaliśmy specjalnie w tym celu – dodaje.

„Ocean 2020” to projekt realizowany przez Europejską Agencję Obrony (EDA). Ma na celu prezentację potencjału bezzałogowych platform podwodnych, nawodnych i powietrznych, a także zintegrowanie ich z wykorzystywanymi obecnie systemami do monitoringu sytuacji na morzu. W przyszłości pozwoli to na lepszą ochronę europejskich granic morskich oraz kluczowych szlaków żeglugowych. Projekt ruszył w 2018 roku. Na starcie otrzymał 35 mln euro dofinansowania z funduszy unijnych. Do jego realizacji powołano konsorcjum złożone z 43 instytucji, które reprezentują 15 państw. Liderem został włoski koncern Leonardo.

W ramach projektu zaplanowane zostały dwa ćwiczenia z udziałem firm badawczych, marynarek wojennych i morskich dowództw operacyjnych kilku krajów. Pierwsze odbyło się w listopadzie 2019 roku na Morzu Śródziemnym. Na wodach Zatoki Tarenckiej przez kilka dni zadania realizowało dziewięć różnego typu systemów bezzałogowych – cztery drony operujące w powietrzu, trzy na powierzchni oraz dwa pod powierzchnią morza, a także sześć okrętów z Włoch, Hiszpanii, Francji i Grecji. Siły te prowadziły monitoring sytuacji na morzu i miały jak najszybciej wykryć zagrożenia związane m.in. z atakami terrorystycznymi. – „Ocean 2020” to niesamowicie ambitny projekt. Aby go zrealizować, powołaliśmy ogólnoeuropejski zespół ekspertów, którzy w swoich dziedzinach są specjalistami światowej klasy – podkreślał wówczas Giovanni Soccodato z firmy Leonardo. – „Ocean 2020” pokazuje prawdziwego ducha europejskiej współpracy w sektorze obronnym. Opiera się bowiem na partnerstwie dużego i małego przemysłu, ośrodków naukowych i ministerstw obrony z całego kontynentu – dodawał.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: European Defence Agency

dodaj komentarz

komentarze


Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Mundury w linii... produkcyjnej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Animus Fortis, czyli mężny duch
Optyka dla żołnierzy
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojna w świętym mieście, część druga
Psiakrew, harmata!
Rakiety dla Jastrzębi
Jak wyszkolić pilota F-16?
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Weterani i bokser „Master”
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Wojsko inwestuje w Limanowej
NATO na północnym szlaku
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Zmiany w dodatkach stażowych
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ogień w podziemiu
Kurs z dzwonem
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Szpej na miarę potrzeb
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Odstraszanie i obrona
Prawda o zbrodni katyńskiej
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Przygotowania czas zacząć
Święto wojskowego sportu
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Hiszpański palimpsest
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Jeśli nie Jastrząb, to…
Cena wolności
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Zapomniana Legia Cudzoziemska
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
V Korpus z nowym dowódcą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO