moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

W kieleckim studiu podpowiedzą, jak zostać żołnierzem RP

„Pięć wymiarów armii”, „Twardzi jak stal” czy „Oblicza armii” – to tylko kilka z tematów spotkań, jakie mają być relacjonowane online wprost z kieleckiego studia Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem RP”. Program będzie nadawany przez cztery dni, w trakcie XXIX Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego.

7 września w Kielcach rozpocznie się XXIX Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Na stoiskach polskich i zagranicznych wystawców pojawią się m.in. sprzęt pancerny i rakietowy, uzbrojenie jednostek marynarki wojennej, śmigłowce czy nowoczesne rozwiązania z zakresu łączności, radioelektroniki i optoelektroniki.

Ale na kieleckich targach stoisko będzie miało także Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem RP”. – Na wystawie debiutowaliśmy w ubiegłym roku, gdy obowiązywały obostrzenia związane z pandemią. Nasze transmisje online cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Dlatego w tym roku również wychodzimy z taką propozycją – mówi ppłk Waldemar Krzyżanowski, szef Wydziału Komunikacji Biura.

Na stoisku Biura będzie m.in. punkt rekrutacyjny, w którym zainteresowani dowiedzą się m.in. jak zostać żołnierzem, jakie wymogi trzeba spełnić i jakie formalności są związane z procesem rekrutacji. Centralnym punktem stoiska ma być jednak studio telewizyjne. – Przez cztery dni będziemy online transmitować z Kielc relacje i spotkania. Chcemy pokazać wojsko z różnych perspektyw, dlatego planujemy rozmowy z wieloma ciekawymi osobami. W ich gronie znajdą się m.in. eksperci wojskowi, żołnierze, a także młodzież z klas wojskowych i organizacji proobronnych – zapowiada ppłk Krzyżanowski.

Transmisje będą się odbywać od wtorku, 7 września do piątku, 10 września. Każdego dnia Biuro planuje trzy wejścia na żywo w godzinach: 11.00, 13.00 i 15.00. Każde z nich będzie dotyczyło innego zagadnienia.

Jako pierwsze odbędzie się spotkanie z gościem specjalnym. Potem, pod hasłem „Pięć wymiarów armii”, będzie można posłuchać rozmowy z przedstawicielami wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP. We wtorek do studia zostaną zaproszeni (wejście pt. „Zostań Żołnierzem RP”) m.in. uczniowie klas mundurowych, a także ochotnicy, którzy przeszli skróconą służbę przygotowawczą lub szkolenie w ramach programu Legii Akademickiej.

Środowa transmisja upłynie pod hasłem wojskowego szkolnictwa. Przedstawiciele czterech wojskowych akademii: Technicznej w Warszawie, Marynarki Wojennej w Gdyni, Wojsk Lądowych we Wrocławiu oraz Lotniczej w Dęblinie, opowiedzą na czym polega rekrutacja do uczelni, jakie wymagania musi spełnić kandydat i jak wygląda edukacja przyszłych oficerów. W drugim wejściu będzie można poznać ofertę szkół podoficerskich: w Poznaniu, Dęblinie i Zegrzu. Tego samego dnia, podczas programu pt. „Twardzi jak stal” weterani misji pokojowych i stabilizacyjnych opowiedzą o swojej służbie.

Czwartkową transmisję otworzy cykl rozmów pod tytułem „Oblicza armii”. Żołnierze ze wszystkich rodzajów wojsk opowiedzą o specyfice służby np. strzelca wyborowego, ratownika morskiego, operatora BSP czy artylerzysty.

Nie zabraknie też rozmów o sporcie wojskowym. Jednym z gości będzie st. sierż. Artur Pelo, czterokrotny zwycięzca „Setki komandosa” i laureat „Buzdygana”, nagrody „Polski Zbrojnej”. Pojawią się też wojskowi reprezentanci w lekkiej atletyce, czy uczestników gali „Armia Fight Night”. Ostatnia, czwartkowa transmisja będzie poświęcona organizacjom proobronnym.

– Na zakończenie pokażemy wojsko bardziej od strony artystycznej. Podczas spotkań zatytułowanych „Smaki armii” i „Dźwięki armii” będzie można posłuchać rozmów z wojskowymi muzykami i kucharzami. O „Sile tradycji” Wojska Polskiego opowie z kolei żołnierz z Pułku Reprezentacyjnego WP – mówi ppłk Krzyżanowski.

W przygotowanych przez Biuro wydarzeniach może uczestniczyć każdy zainteresowany. – Wystarczy telefon lub komputer z dostępem do Internetu. Nasze relacje będzie można śledzić na profilu Biura: Facebook i YouTube – dodaje oficer.

Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” powstało 24 stycznia 2020 r. Jednym z jego zadań było opracowanie i wdrożenie zmian w systemie rekrutacji do Sił Zbrojnych (nowy system obowiązuje od września ubiegłego roku). Biuro prowadzi też szereg projektów skierowanych do osób chcących wstąpić do wojska oraz tych zainteresowanych współpracą z armią. To m.in. „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe”, „Oddziały Przygotowania Wojskowego” (dla uczniów szkół średnich) oraz „Legia Akademicka” (dla studentów). Biuro koordynuje też współpracę wojska z organizacjami proobronnymi.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”

dodaj komentarz

komentarze


Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
NATO na północnym szlaku
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna na detale
Strażacy ruszają do akcji
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ramię w ramię z aliantami
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Święto stołecznego garnizonu
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Kadisz za bohaterów
W Italii, za wolność waszą i naszą
Wojna w świętym mieście, część druga
Zmiany w dodatkach stażowych
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Przygotowania czas zacząć
25 lat w NATO – serwis specjalny
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
SOR w Legionowie
Sandhurst: końcowe odliczanie
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Na straży wschodniej flanki NATO
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Głos z katyńskich mogił
Szarża „Dragona”
Charge of Dragon
Szpej na miarę potrzeb
Sprawa katyńska à la española
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Front przy biurku
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
NATO on Northern Track
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Kolejne FlyEle dla wojska
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Zachować właściwą kolejność działań
Wojna w świętym mieście, epilog
Barwy walki
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Morze Czarne pod rakietowym parasolem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO