moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
45 lat optoelektroniki w Polsce

Optoelektronika jest jedną z kluczowych dziedzin wspierających rozwój polskiej gospodarki i obronności. Początki optoelektroniki w Polsce sięgają lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, ale jej intensywny rozwój jako dziedziny nauki związanej z przemysłem wysokich technologii trwa dopiero od dwóch dekad.

Jako dziedzina nauki i zaawansowanej techniki optoelektronika może mieć szerokie zastosowanie w wielu gałęziach gospodarki, m.in. w przemyśle, transporcie, energetyce, komunikacji, rolnictwie czy leśnictwie. Jednak przemysł optoelektroniczny w Polsce jest rozwijany przede wszystkim ze względu na możliwości zastosowania technologii optoelektronicznych w urządzeniach i systemach wykorzystywanych w siłach zbrojnych. Optoelektronika odgrywa kluczową rolę w dostarczaniu ważnych elementów systemu obronnego kraju i wyposażenia polskiej armii.

Liderem innowacji w polskiej branży optoelektronicznej jest warszawska spółka PCO SA, która od 45 lat specjalizuje się w produkcji wyrobów należących do wyposażenia indywidualnego żołnierza, a także wozów bojowych oraz innych platform bojowych wykorzystujących sensory optoelektroniczne. Odbiorcami produktów optoelektronicznych, które powstają w centrum badawczo-produkcyjnym PCO SA, są głównie wojsko i inne służby mundurowe.

Od początku istnienia spółka dostarcza polskim siłom zbrojnym sprzęt zwiększający możliwości operacyjne i bezpieczeństwo żołnierza na polu walki, a także zapewniający świadomość sytuacyjną. Pierwotnie były to systemy należące do wyposażenia pojazdów bojowych, programy modernizacyjne związane z czołgami T-55 i T-72, a także systemy kierowania ogniem i obserwacji. PCO SA jako pierwszy polski producent dostarczył polskim żołnierzom nowoczesne noktowizory MU-3, a w kolejnych latach firma dążyła do stałego rozwoju swojego portfela produktów, czego efektem były m.in. zdobywające liczne wyróżnienia najlżejsze na świecie gogle noktowizyjne MU-3ADM.

Równocześnie, oprócz dalszego rozwoju technologii pozwalających uzyskać przewagę w warunkach nocnych, PCO SA rozwijała gamę produktów z zastosowaniem technologii termowizyjnych, co zakończyło się wprowadzeniem do wyposażenia wojska celowników (SCT) i lornetek (NPL-1T) działających w tej technologii. Spółka postawiła tez duży nacisk na rozwój głowic optoelektronicznych i kamer termowizyjnych, będących obecnie w wyposażeniu czołgów Leopard 2A4 i 2A5, PT-91 oraz T-72. PCO SA zastosowała w czołgach i wozach opancerzonych jedne z najnowocześniejszych obecnie systemów, które udowodniły swą przydatność.

Obecnie warszawska spółka wprowadza na rynek modułowe gogle noktowizyjne MZN-1. Rozwiązanie to pozwala dowolnie konfigurować sprzęt w sposób najbardziej dostosowany do specyficznych wymagań użytkowników. Oprócz nowych gogli noktowizyjnych opracowano niedostępny dotychczas w ofercie spółki monokular termowizyjny MT-1. Urządzenie to powstało w ścisłej współpracy z byłymi operatorami jednostek specjalnych. Połączenie ich doświadczeń i kompetencji pracowników PCO SA zaowocowało powstaniem urządzenia dotychczas niespotykanego nie tylko na rynku polskim, lecz także światowym.

Z perspektywy 45 lat można zauważyć, że PCO SA przebyła drogę od firmy goniącej światowe trendy w dziedzinie optoelektroniki do lidera rozwiązań stosowanych w branży. Technologie opracowywane w warszawskiej spółce są innowacyjnymi pomysłami, wychodzącymi naprzeciw oczekiwaniom użytkowników sprzętu i branży.

PCO SA jest obecna podczas tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. W ramach wydarzenia można zapoznać się z wprowadzanymi rozwiązaniami oraz ofertą spółki.

PCO S.A.

autor zdjęć: PCO S.A.

dodaj komentarz

komentarze


Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
 
Wojsko wobec wyzwań przyszłości
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Terytorialsi wybrali najlepszych pracodawców
Legioniści wkraczają do Warszawy
Tarcza Polski coraz bliżej. Umowy w sprawie „Wisły” i „Narwi”
W BBN o sytuacji na granicy
SOMA dla specjalsów
16 Dywizja przeprawiła się przez Narew
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
Afganistan. Czas wracać do domu
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Niespokojna granica
Marynarz najlepszy na trasie Maratonu Komandosa
Zespół NATO na bojowo
Nastał dzień krwi i chwały…
W Sejmie o kondycji PGZ
Czy będzie koniec służby kontraktowej?
Święto żołnierzy artylerii
Sojusznicze wsparcie na granicy
Aktywność migrantów powoli spada
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Szer. Alicja Tchórz i szer. Radosław Kawęcki mistrzami Europy!
Obowiązkowe szczepienia dla żołnierzy?
35 medali wojskowych pływaków
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?
W jedynym słusznym kierunku
Dodatek specjalny za ochronę granicy
Wyścig zbrojeń nie ustaje
F-16 lecą na Litwę
Reforma administracji wojskowej
Harduny dla strażaków?
Uczniowie powalczą o tytuł mistrza
Siły NATO ćwiczą w Kłajpedzie
Czy będą zmiany wojskowych reprezentantów?
Śladem „białych kurierów”
Pułkownik Ciepliński w rękach UB
Na granicy nieco spokojniej
Wojskowi studenci medycyny pomagają na Okęciu
Mielec wraca do odrzutowców
„Murem za polskim mundurem”
„Tumak ’21” na finiszu
Paczki świąteczne od PGZ
Bryza na południowej flance
Komandos z Lublińca na czele korpusu podoficerskiego WOT
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
Orlik po raz dziesiąty
Hybrydowa agresja ze Wschodu
Lekcja wojska od górali
O Polskę walczyli u boku Napoleona
Oczy na wschodnią flankę
Nauka kruszenia lodu
(Nie)ludzka broń Łukaszenki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO