moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierze dostaną nowe legitymacje

Będą mniejsze, bardziej odporne na zniszczenia i zabezpieczone przed fałszerstwem. Ministerstwo Obrony Narodowej planuje wprowadzić w przyszłym roku nowy wzór legitymacji dla żołnierzy zawodowych. Wyglądem będą przypominać dowód osobisty. Dotychczasowe dokumenty pozostają ważne do końca 2026 roku.

Legitymacja żołnierza zawodowego jest dokumentem osobistym, który służy do identyfikacji i potwierdza, że pełni on wojskową służbę zawodową. Oprawiona w sztywną okładkę książeczka ma wymiary 102 × 70 mm i składa się z 14 stron jasnozielonego papieru ze znakami wodnymi. Inny wzór legitymacji mają generałowie, inny oficerowie, podoficerowie i szeregowi zawodowi.

 

REKLAMA

Poliwęglan, nie papier

Niebawem jednak papierowe legitymacje odejdą do lamusa. MON chce wprowadzić bowiem nowoczesną formę dokumentu, na wzór dowodu osobistego. Projekt zmian w rozporządzeniu jest już gotowy. Zgodnie z propozycjami nowa legitymacja będzie miała jeden, taki sam wzór dla wszystkich żołnierzy zawodowych (bez rozróżniania korpusów). Przybierze formę spersonalizowanej karty identyfikacyjnej formatu ID1 o wymiarach 53,98 × 85,60 mm. Wykonanie jej z poliwęglanu ma zapewnić trwałość oraz odporność na uszkodzenia i zniszczenie.

Ale to niejedyne zmiany. Z uwagi na odejście od formy książeczkowej na rzecz karty na nowej legitymacji będą wpisane jedynie niezbędne informacje dotyczące żołnierza. Na awersie, obok zdjęcia, znajdą się: stopień wojskowy, kod oznaczenia stopnia wojskowego (według kodów NATO), nazwisko, imiona, data urodzenia oraz rok ważności legitymacji. Rewers z kolei będzie zawierał: numer PESEL, literowe oznaczenie płci, nazwę jednostki wojskowej, w której służy żołnierz, datę wydania legitymacji oraz datę ważności. – W nowej legitymacji nie będzie za to wpisów, które są w obecnym dokumencie, a dotyczą np. rodzaju służby zawodowej, nazwy zajmowanego stanowiska czy danych osób, które należy powiadomić w razie konieczności. Nie będzie też pól na przedłużanie ważności dokumentu, adnotacji o zwolnieniu z zawodowej służby wojskowej i podpisu posiadacza dokumentu – tłumaczy płk Przemysław Kwiecień z Departamentu Kadr MON-u.

Trudna do sfałszowania

Podczas prac nad nowym wzorem ministerstwo wykorzystywało m.in. przepisy ustawy o dokumentach publicznych z 2018 roku. – Zgodnie z tą ustawą legitymacja żołnierza zawodowego jest dokumentem pierwszej kategorii, czyli najistotniejszej z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa. Produkcja tego dokumentu musi więc uwzględniać szczególne środki bezpieczeństwa. Chodzi tu m.in. o zabezpieczenia przed fałszerstwem – przyznaje płk Kwiecień.

W nowym dokumencie pojawią się więc m.in. dwukolorowe tło giloszowe w technice druku irysowego, mikrodruki, elementy wykonane farbą aktywną w promieniu ultrafioletowym oraz farbą optycznie zmieniającą się w obszarze zdjęcia, a także inne elementy wyczuwalne dotykiem.

Wniosek o wydanie legitymacji żołnierz będzie mógł złożyć elektronicznie, w wojskowym systemie informatycznym. Projekt rozporządzenia przewiduje, że legitymacja nowego wzoru będzie ważna przez dziesięć lat. Dziś wojskowi co roku muszą przedłużać ważność swojego dokumentu.

Dokument żołnierz będzie musiał wymienić, jeśli np. zmienią się wpisane w nim dane lub zostanie uszkodzony.

Pierwsze nowe legitymacje mają być wydane w przyszłym roku. Jednak te obecnie obowiązujące będą ważne jeszcze przez dłuższy czas: w wypadku żołnierzy służby stałej – do 31 grudnia 2026 roku, a służby kontraktowej – do dnia wygaśnięcia kontraktu. Jeśli do tego czasu wojskowi zmienią np. stopień lub jednostkę, otrzymają już dokument według nowego wzoru.

Ministerstwo Obrony Narodowej szacuje, że zmiany związane z wprowadzeniem nowych legitymacji dla żołnierzy zawodowych będą kosztować około 600 tys. rocznie. Koszt pojedynczej karty ma wynieść około 16,5 zł, a zakup sprzętu niezbędnego do personalizacji 1,75 mln zł.

Projekt graficzny nowej legitymacji został opracowany przy współpracy z Centrum Operacyjnym MON. Blankiety do legitymacji będą wydawane przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych, a personalizacją nowych legitymacji zajmie się Biuro Ewidencji Osobowej Wojska Polskiego.

Paulina Glińska

autor zdjęć: 12 BZ

dodaj komentarz

komentarze


Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
 
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Polityka nie znosi próżni
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Maraton po bieszczadzkich bezdrożach
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Na granicy stratosfery
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
JWK to test siły i motywacji
Ciemne strony Facebooka
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Test mobilności 12 Dywizji
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
Time for Miecznik
Duch Invictus jest, czas na formę
Dron z LAW-u
Advantages of Efficient Organization
Polsko-tureckie obrady
Course on Diplomacy
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Żołnierze bez testów z WF-u
Przeprawa przez Narew
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Szef MON odwiedził USA
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Kraby dla podhalańczyków
Współpraca i wspólna pamięć
Emerytura wypłacana w … karmie
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Szef MON-u w Forcie Sill
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Afganistan. Czas wracać do domu
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
Wybierz się na wojskowe studia
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
KFOR: wyższy stopień gotowości
Ogień na alpejskich szczytach
Legia Akademicka po raz piąty
Rezerwista ochotnik też musi się starać
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
Ostatnie dni kampanii 1939
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Wilk na poligonie
W jedynym słusznym kierunku
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO