moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
23 medale żołnierzy na torze

Na mistrzostwach Polski w kolarstwie torowym żołnierze zdobyli 23 medale: 11 złotych, osiem srebrnych i cztery brązowe. Najlepiej spisał się marynarz Alan Banaszek z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego, który sześć razy stanął na najwyższym stopniu podium. A oprócz tego zdobył także srebrny medal.

Mar. Alan Banaszek podczas jazdy indywidualnej na czas na wojskowych igrzyskach w Wuhan. Fot. Jacek Szustakowski

– Bardzo się cieszę ze świetnego startu mar. Banaszka. Po raz drugi z rzędu z bardzo dobrej strony pokazał się na krajowym czempionacie torowców. Liczę na to, że w kolejnych latach nadal będzie zdobywał medale na mistrzostwach Polski na torze i zapewni sobie przepustkę na igrzyska olimpijskie w Paryżu – mówi st. chor. sztab. mar. Robert Rapsiewicz, były trener-koordynator kolarskiej reprezentacji Wojska Polskiego. To on przed wojskowymi igrzyskami w Wuhan w 2019 roku zachęcił Alana Banaszka do wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego.

Na torze w Pruszkowie marynarz wywalczył w tym roku najwięcej złotych medali. Zdobył aż sześć tytułów mistrzowskich: w kolarskim wieloboju – omnium, madisonie, wyścigach: scratch, punktowym, eliminacyjnym oraz drużynowym. W madisonie mar. Alan Banaszek stanął na najwyższym stopniu podium razem z szer. rez. Danielem Staniszewskim. W wyścigu drużynowym zaś pojechał po złoto wraz ze Staniszewskim oraz z Norbertem Banaszkiem i Tobiaszem Pawlakiem. Złota drużyna z mar. Banaszkiem reprezentuje barwy zawodowej grupy kolarskiej HRE Mazowsze Serce Polski założonej przez wujka medalisty – Dariusza Banaszka – byłego kolarza warszawskiej Legii. Mar. Alan Banaszek oprócz sześciu złotych krążków wywalczył również na torze w Pruszkowie srebro w wyścigu na 4 km.

REKLAMA

W wyścigu drużynowym pierwsza ekipa wystawiona przez grupę HRE Mazowsze Serce Polski pokonała w finale team z klubu Cartusia Kartuzy, w którym po srebro pojechał mar. Damian Sławek z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego. Sławek w Pruszkowie wywalczył jeszcze cztery brązowe medale: w madisonie (wraz z Radosławem Lewandowskim), wyścigach: eliminacyjnym i na 4 km oraz w omnium. W tym ostatnim zresztą wszystkie miejsca na podium zajęli żołnierze. Obok złotego medalisty mar. Banaszka i brązowego – mar. Sławka – stanął jeszcze szer. rez. Daniel Staniszewski. Ponadto Staniszewski wywalczył jeszcze dwa srebrne medale: w wyścigu punktowym i eliminacyjnym.

Warto przypomnieć, że przed rokiem na mistrzostwach kraju w kolarskim wieloboju triumfował Staniszewski przed Banaszkiem, a Sławek zajął siódme miejsce. Banaszek przegrał złoto z kolegą z reprezentacji WP różnicą ośmiu punktów. W tym roku w omnium zdominowanym przez żołnierzy o tytule mistrzowskim zadecydowało tylko oczko. Banaszek triumfował ze 160 pkt, Staniszewski zdobył 159 pkt, a Sławek – 148.

Dorobek medalowy reprezentantów Wojska Polskiego powiększyły w Pruszkowie również kolarki. Miejsca na podium wywalczyły: szer. rez. Marlena Karwacka (LARK Ziemia Darłowska), szer. rez. Urszula Łoś (Stal Grudziądz) i szer. rez. Nikol Płosaj (Uczniowski Klub Sportowy Mróz Jedynka Kórnik). Karwacka wywalczyła dwa złote medale i srebrny – triumfowała w wyścigu na 250 m ze startu zatrzymanego i w sprincie drużynowym oraz była druga w keirinie. Płosaj zaś zdobyła dwa tytuły mistrzowskie – w omnium i wyścigu eliminacyjnym – oraz dwa wicemistrzowskie – w wyścigach punktowym i scratchu. Z kolei Łoś zajęła pierwsze miejsce w wyścigu na 500 m ze startu zatrzymanego.

Jacek Szustakowski

autor zdjęć: Jacek Szustakowski, CWZS

dodaj komentarz

komentarze


Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
 
Przeprawa przez Narew
Ostatnie dni kampanii 1939
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Advantages of Efficient Organization
Afganistan. Czas wracać do domu
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
Żołnierze bez testów z WF-u
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
W jedynym słusznym kierunku
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Duch Invictus jest, czas na formę
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
JWK to test siły i motywacji
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Szef MON-u w Forcie Sill
Course on Diplomacy
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Emerytura wypłacana w … karmie
Ciemne strony Facebooka
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Na granicy stratosfery
Maraton po bieszczadzkich bezdrożach
Szef MON odwiedził USA
Polityka nie znosi próżni
Legia Akademicka po raz piąty
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Ogień na alpejskich szczytach
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Time for Miecznik
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Dron z LAW-u
Wilk na poligonie
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Wybierz się na wojskowe studia
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Test mobilności 12 Dywizji
Współpraca i wspólna pamięć
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
„Ramstein Alloy” nad Litwą
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Kraby dla podhalańczyków
Polsko-tureckie obrady
KFOR: wyższy stopień gotowości

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO