moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Święto wojsk lądowych

Na najliczniejszym rodzaju sił zbrojnych spoczywa główny ciężar odpowiedzialności za bezpieczeństwo kraju. Dziękuję za waszą codzienną służbę i zaangażowanie – mówił minister obrony Mariusz Błaszczak podczas Święta Wojsk Lądowych w Poznaniu. Szef MON-u przypomniał, że jednostki lądowe zostaną wkrótce wyposażone w nowoczesne czołgi Abrams.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą odprawioną w katedrze poznańskiej. Tuż po niej, pod pomnikiem Armii „Poznań”, odbył się apel z udziałem dowódców Wojska Polskiego. – Podstawowym gwarantem bezpieczeństwa Polski są silne, dobrze wyszkolone i nowoczesne siły zbrojne. Na najliczniejszym ich rodzaju, wojskach lądowych, spoczywa główny ciężar odpowiedzialności za bezpieczeństwo kraju, za odstraszanie i obronę – mówił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

 

REKLAMA

Szef MON-u przypomniał, że liczebność szeregów armii sukcesywnie się zwiększa. W tym roku certyfikację przeszła 18 Dywizja Zmechanizowana, najmłodszy związek taktyczny sił zbrojnych. Minister podziękował żołnierzom za zaangażowanie w jej tworzenie, a także za działania podejmowane na rzecz powiększania szeregów armii, jak choćby udział w kampanii „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”. – Dziękuję wam również za codzienną służbę, związaną m.in. z usuwaniem skutków klęsk żywiołowych, oraz za służbę na granicy polsko-białoruskiej. Stawiacie czoła temu wyzwaniu, wspierając Straż Graniczną i odpowiadając na atak hybrydowy na Polskę i Unię Europejską – podkreślał minister obrony.


Film: MON

Mariusz Błaszczak zapowiedział, że polski rząd będzie konsekwentnie wzmacniać siły zbrojne. Przypomniał, że kilka tygodni temu zapadła decyzja o zakupie dla sił lądowych 250 najnowocześniejszych czołgów Abrams. Mają one trafić na wschód kraju, m.in. właśnie do 18 Dywizji. Szef MON-u dodał, że za proces zakupu oraz wdrożenie tego sprzętu do Wojska Polskiego jest odpowiedzialny gen. dyw. Maciej Jabłoński, inspektor wojsk lądowych. – Pan generał już kilkakrotnie przeprowadzał rekonesans w USA. Spotykał się zarówno z żołnierzami wykorzystującymi te czołgi, jak i ich producentem. Jest więc znakomicie przygotowany, by odegrać tę ważną rolę – mówił minister.

Mariusz Błaszczak podziękował również obecnemu na uroczystości gen. dyw. Richardowi Neely’emu, dowódcy Gwardii Narodowej Illinois, za współpracę. – Nasi żołnierze współpracują ze sobą już od 30 lat. Wspólnie ćwiczą, dzielą się doświadczeniem i wiedzą. Jednym z rezultatów tej współpracy jest właśnie decyzja o zakupie czołgów Abrams – mówił szef MON-u.

Podczas uroczystości w Poznaniu minister wręczył wyróżnionym żołnierzom honorowe kordziki.

Wojska lądowe są największym liczebnie rodzajem sił zbrojnych. W ich skład wchodzą m.in.: wojska pancerne i zmechanizowane, wojska rakietowe i artyleria, wojska obrony przeciwlotniczej, inżynieryjne, łączności i informatyki. W uzbrojeniu sił lądowych są m.in. czołgi Leopard 2A4 i 2A5, PT-91 Twardy, bojowe wozy piechoty BWP-1 oraz kołowe transportery opancerzone Rosomak. Wojska lądowe dysponują również wyrzutniami rakiet WR-40 Langusta, samobieżnymi haubicami Krab, samobieżnymi moździerzami Rak, samobieżnymi armatohaubicami Dana oraz radarami rozpoznania artyleryjskiego Liwiec.

Święto Wojsk Lądowych przypada 12 września na pamiątkę odsieczy wiedeńskiej Jana III Sobieskiego. Tego dnia w 1683 roku polsko-niemiecko-austriackie oddziały rozbiły turecką armię wezyra Kara Mustafy.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Maciej Nędzyński/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Advantages of Efficient Organization
 
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Żołnierze bez testów z WF-u
Przeprawa przez Narew
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Ogień na alpejskich szczytach
KFOR: wyższy stopień gotowości
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Polsko-tureckie obrady
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Emerytura wypłacana w … karmie
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
Szef MON-u w Forcie Sill
Współpraca i wspólna pamięć
Course on Diplomacy
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Na granicy stratosfery
Szef MON odwiedził USA
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Afganistan. Czas wracać do domu
W jedynym słusznym kierunku
Ciemne strony Facebooka
Dron z LAW-u
Wybierz się na wojskowe studia
Kraby dla podhalańczyków
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
JWK to test siły i motywacji
Ostatnie dni kampanii 1939
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Polityka nie znosi próżni
Wilk na poligonie
Duch Invictus jest, czas na formę
Time for Miecznik
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Test mobilności 12 Dywizji
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Legia Akademicka po raz piąty
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Maraton po bieszczadzkich bezdrożach
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO