moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wirtualne strzelanie, realne efekty

Prowadzenie ognia z różnych postaw i odległości oraz szkolenie według najróżniejszych scenariuszy – uczniowie z jednej ze szkół w Środzie Wielkopolskiej już zaczęli szkolenie na nowej wirtualnej strzelnicy. Koszt inwestycji to 150 tys. zł, z czego 120 tys. zł przekazał resort obrony. To pierwsza z 45 takich strzelnic, które powstaną przy wsparciu MON-u.

Konkurs na budowę wirtualnej strzelnicy Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło w marcu. Mogły w nim wystartować urzędy: gminy, powiatowe i wojewódzkie, pod warunkiem, że miały środki na pokrycie 20% kosztów inwestycji. Resztę pieniędzy dołoży zwycięzcom konkursu MON.

 

REKLAMA

Pierwsza już jest

W połowie czerwca konkurs, który odbywał się w ramach programu „Strzelnica w powiecie”, został rozstrzygnięty. Spośród 56 ofert na utworzenie strzelnicy wirtualnej, resort obrony wybrał 45. Łączna suma przyznanych dotacji wyniosła 5 mln 967 tys. zł. Na realizację umowy zawartej z MON-em samorządy dostały czas do końca tego roku.

Niektórzy uwinęli się znacznie wcześniej. Pierwsza strzelnica została właśnie otwarta w jednej ze szkół w Środzie Wielkopolskiej. Pomysł jej utworzenia był wspólną inicjatywą Zespołu Szkół Rolniczych im. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego oraz samorządu powiatowego, który jest organem prowadzącym placówkę.

– Wirtualna strzelnica to multimedialny, przenośny strzelecki system szkolno-treningowy opracowany w oparciu o doświadczenia sił zbrojnych. Dzięki niej uczniowie mogą nauczyć się m.in. manualnej obsługi broni, celowania z wykorzystaniem celowników mechanicznych czy prowadzenia celnego ognia z różnych postaw i odległości do obiektów ruchomych – wyjaśnia ppłk Waldemar Krzyżanowski, szef Wydziału Komunikacji Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem RP”.

Marek Idaszek, koordynator klas wojskowych w Zespole Szkół Rolniczych mówi, że uczniowie nie mogli już się doczekać otwarcia strzelnicy. – Od razu po inauguracji przeprowadziliśmy pierwsze zajęcia dla chętnych, a kolejne odbyły się w weekend. Teraz już będziemy je organizować w ramach przedmiotów ze szkolenia wojskowego – mówi nauczyciel.

Nowocześnie i wygodnie

Na wirtualnej strzelnicy uczniowie mogą ćwiczyć według najróżniejszych scenariuszy, czyli tak jakby strzelali na placu ćwiczeń, o różnych porach dnia, można także wybrać najróżniejszą pogodę. – Do dyspozycji mamy bezprzewodowe, laserowe repliki karabinków Heckler&Koch 416 i cztery pistolety Glock 19. Uczniowie strzelali już z nich np. nocą i podczas opadów śniegu. Dodatkowo wykorzystaliśmy efekty wybuchów i dymów, które imitowały warunki pola walki – opowiada Marek Idaszek. Podkreśla, że taki trening przyda się zwłaszcza teraz, ponieważ w listopadzie certyfikowane wojskowe klasy mundurowe oraz oddziały przygotowania wojskowego ze szkoły w Środzie Wielkopolskiej mają wziąć udział w ćwiczeniach na prawdziwej strzelnicy bojowej. Zanim tam pojadą, będą mogli w oparciu o rzeczywistość wirtualną przećwiczyć niezbędne procedury i zasady strzelania. – Dzięki temu szkolenie młodzieży będzie bardziej nowoczesne, praktyczne i wygodne. Pozwoli też nam oszczędzić czas, który dotąd musieliśmy przeznaczać na dojazdy do strzelnic zlokalizowanych w innych powiatach – mówi nauczyciel.

Całkowita wartość budowy strzelnicy wyniosła 150 tys. zł, z czego dofinansowanie MON to aż 120 tys. zł.

Szkoła w Środzie Wielkopolskiej już od 13 lat prowadzi klasy wojskowe. Strzelnica to kolejna forma wsparcia ze strony MON-u, wcześniej dzięki współpracy z wojskiem uczniowie otrzymali m.in. pakiety umundurowania, a także wyposażenie specjalistyczne m.in. kamizelki taktyczne, sprzęt do nauki pierwszej pomocy, komplety do zajęć ze sportów walki i broń zbudowaną na systemie Kałasznikowa.

Konkurs na strzelnicę wirtualną jest częścią programu MON-u „Strzelnica w Powiecie”. Jego celem jest umożliwienie szkolenia strzeleckiego młodzieży oraz rozbudowa tego rodzaju infrastruktury w Polsce, aby mogły korzystać z niej mieszkańcy. Pierwsze edycje konkursu zakładały budowę strzelnic w terenie, w tym roku MON rozszerzył go o strzelnice wirtualne i pneumatyczne. Obecnie, do 15 grudnia, trwa nabór ofert do konkursu na budowę klasycznych strzelnic terenowych.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Zespół Szkół Rolniczych w Środzie Wielkopolskiej

dodaj komentarz

komentarze


Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
 
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
Na straży polskich rubieży
Nowy stopień w siłach zbrojnych
Podhalańczyk z pucharem „Polski Zbrojnej”
Bitwa pod Oliwą i morskie plany marszałka Piłsudskiego
Reforma administracji wojskowej
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Nocne ataki na granicę udaremnione
Szer. Alicja Tchórz i szer. Radosław Kawęcki mistrzami Europy!
Orlik po raz dziesiąty
Pomoc socjalna dla żołnierzy
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
Żołnierz ranny na granicy
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
16 Dywizja przeprawiła się przez Narew
Gdy mąż i tata na misji
O Polskę walczyli u boku Napoleona
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
Amerykanie polegli nad Polską
„Kuźnia karabinów” w Orzyszu
Pułkownik Ciepliński w rękach UB
SOMA dla specjalsów
Chargé d’affaires Białorusi wezwany do MSZ ws. incydentu na granicy
Oczy na wschodnią flankę
Afganistan. Czas wracać do domu
Niepowtarzalność 1918
F-16 lecą na Litwę
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Będzie ustawa o obronie
Polskie wyrzutnie Wisły
W BBN o sytuacji na granicy
Bryza na południowej flance
Dodatek specjalny za ochronę granicy
Cougary dla Wojska Polskiego
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
Wojsko, fotonika i rewolucja technologiczna
Hybrydowa agresja ze Wschodu
Tor pod osłoną
Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
Sojusznicze wsparcie
Śladem „białych kurierów”
„Tumak ’21” na finiszu
W Łodzi szkolą medyków zgodnie z wytycznymi NATO
Marynarze spoczęli w Kwaterze Pamięci
Niemiec z Goździkiem
Mecz z mistrzem!
Przygotowania do budowy ogrodzenia na granicy
Mielec wraca do odrzutowców
Kolejne sankcje wobec Mińska?
Kraj okupowany, ale nie zwyciężony!
„Solidarna Belona”: czysty tor do Szczecina
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
Test odporności
Pamiętać o tych, którzy nie wrócili z misji
W Łazienkach Królewskich o obronie Tobruku
Zespół NATO na bojowo
Wiedza, dzięki której możesz uratować życie
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
W jedynym słusznym kierunku
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?
W Sejmie o sytuacji na granicy
Słowo jak odcisk palca
Course on Diplomacy
NATO wspiera Polskę walczącą z kryzysem migracyjnym

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO