moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Więcej żołnierzy na granicy

Prawdopodobnie już wkrótce liczba żołnierzy na granicy polsko-białoruskiej powiększy się dwukrotnie. W tej chwili jest ich tam prawie 2,5 tys. Mają ze sobą samochody terenowe i drony, dzięki którym łatwiej jest monitorować granicę. Na miejscu są również terytorialsi, którzy w najbardziej niedostępne miejsca docierają konno.

– W rejonie granicy polsko-białoruskiej znajduje się obecnie ponad 2400 żołnierzy ze wszystkich jednostek 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej oraz kilkuset żołnierzy ze specjalistycznych jednostek inżynieryjnych i saperskich podporządkowanych dowódcy 16 DZ – informuje mjr Marek Nabzdyjak, oficer prasowy 16 Dywizji Zmechanizowanej. Są oni wyposażeni w samochody terenowe oraz drony FlyEye, którymi patrolują tereny przygraniczne. – Żołnierze udzielają wsparcia Straży Granicznej, chroniąc granicę kraju i nie dopuszczając do jej przekroczenia. Pełnią służbę na posterunkach obserwacyjno-ochronnych oraz prowadzą wspólne patrole piesze i mobilne ze Strażą Graniczną wzdłuż granicy i na drogach dojazdowych do niej – mówi oficer prasowy.

Żołnierze budują również zaporę inżynieryjną. – Powstało prawie 130 km płotu, a równolegle budowana jest siatka leśna, która będzie chronić zwierzęta przed okaleczeniem. Budowane są również posterunki obserwacyjno-ochronne hesco-bastiony – specjalne umocnienia w formie gabionów – mówi mjr Nabzdyjak.

REKLAMA

O sytuacji na granicy mówił dziś w Programie Pierwszym Polskiego Radia minister Mariusz Błaszczak. – Żołnierze codziennie są poddawani presji ze strony funkcjonariuszy białoruskich. Wytrzymują tę presję, są bardzo dobrze przygotowani do tego, żeby zapewnić bezpieczeństwo. Dziękuję im za służbę – powiedział minister. Na Twitterze zapowiedział również, że żołnierze, którzy wspierają Straż Graniczną otrzymają specjalny dodatek finansowy. Minister Błaszczak powiedział w audycji, że prawdopodobnie kolejni żołnierze będą skierowani do współpracy ze Strażą Graniczną. Wkrótce może ich tam być nawet dwa razy więcej. – Ta liczba będzie większa, w zależności od tego, jakie będą potrzeby określone przez Straż Graniczną. Robimy wszystko, żeby granica była bezpieczna – dodał minister.

Polsko-białoruską granicę w województwie lubelskim i podlaskim patrolują również żołnierze WOT-u. Część z nich od kilku dni przemieszcza się konno. – W niektórych miejscach trudno się poruszać nawet samochodem terenowym, koń natomiast radzi sobie świetnie – mówi kpt. Damian Stanula, rzecznik prasowy 2 Lubelskiej Brygady OT. – Żołnierze patrolują wskazany obszar, póki co nie zatrzymali tam nikogo. Gdyby tak się stało, żołnierze mają przy sobie apteczki, mogą udzielić potrzebującym pomocy medycznej. Emigrantów jesteśmy zobowiązani „przekazać” Straży Granicznej – mówi oficer.

W gotowości do wsparcia patroli są również psy z K9 WOT. – Mamy trzy takie psy, które w razie takiej potrzeby pojadą wraz z przewodnikami we wskazane miejsce – mówi Monika Krasińska-Ligejka, rzeczniczka prasowa 13 Śląskiej Brygady OT. Terytorialsi z 1 Podlaskiej Brygady OT zostali już przeszkoleni z tego, w jaki sposób pracować z psami. – Mieliśmy dwa dni takich ćwiczeń, trzeciego dnia wykorzystaliśmy to, czego się nauczyliśmy w praktyce, ponieważ wraz z psami wzięliśmy udział w akcji poszukiwawczej mieszkańca tych terenów – wyjaśnia kpt. Łukasz Wileczewski, oficer prasowy 1 Podlaskiej Brygady OT.

W województwie lubelskim terytorialsi wraz ze strażnikami granicznymi patrolują również rzekę Bug i jej okolice. – Mają do dyspozycji łodzie saperskie WOT-u oraz przeszkolonych sterników – wyjaśnia kpt. Stanula.

Obszar przygraniczny jest też patrolowany przez Grupę Rozpoznania Obrazowego, która za pomocą bezzałogowych statków powietrznych szuka ukrywających się emigrantów. Jak podaje Ministerstwo Obrony Narodowej, żołnierze WOT-u zlokalizowali ludzi, którzy nielegalnie próbowali przekroczyć granicę państwa. – Poinformowaliśmy o tym Straż Graniczną – mówi płk Marek Pietrzak, oficer prasowy WOT-u.

KE

autor zdjęć: DWOT, st. chor. sztab. Robert Stańczak

dodaj komentarz

komentarze

~ne0nit
1634107800
swietne zdjecia. DAMY RADE CHLOPAKI!
40-B1-80-25
~ja
1634066940
I słusznie! Granicy trzeba pilnować wszelkimi dostępnymi środkami tylko... że zamiast patroli konnych (jak na zdjęciu) powinny być patrole zmotoryzowane dysponujące cichymi pojazdami. Dzięki temu można podejść niepostrzeżenie blisko osób próbujących przekroczyć granice. Ponadto każdy żołnierz na hełmie powinien posiadać urządzenia optyczne by... mysz się nie prześliznęła.
C0-32-E4-CE

Będzie ustawa o obronie
 
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Bryza na południowej flance
Reforma administracji wojskowej
Afganistan. Czas wracać do domu
W Łodzi szkolą medyków zgodnie z wytycznymi NATO
Żołnierz ranny na granicy
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Sojusznicze wsparcie
W BBN o sytuacji na granicy
O Polskę walczyli u boku Napoleona
Kraj okupowany, ale nie zwyciężony!
Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
Słowo jak odcisk palca
Mecz z mistrzem!
Śladem „białych kurierów”
Oczy na wschodnią flankę
NATO wspiera Polskę walczącą z kryzysem migracyjnym
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
Tor pod osłoną
Zespół NATO na bojowo
Mielec wraca do odrzutowców
Test odporności
„Solidarna Belona”: czysty tor do Szczecina
Bitwa pod Oliwą i morskie plany marszałka Piłsudskiego
SOMA dla specjalsów
Kolejne sankcje wobec Mińska?
W Sejmie o sytuacji na granicy
Dodatek specjalny za ochronę granicy
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
Wyścig zbrojeń nie ustaje
„Kuźnia karabinów” w Orzyszu
Przygotowania do budowy ogrodzenia na granicy
Marynarze spoczęli w Kwaterze Pamięci
Podhalańczyk z pucharem „Polski Zbrojnej”
Niemiec z Goździkiem
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?
Szer. Alicja Tchórz i szer. Radosław Kawęcki mistrzami Europy!
Pomoc socjalna dla żołnierzy
Nocne ataki na granicę udaremnione
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
Cougary dla Wojska Polskiego
Hybrydowa agresja ze Wschodu
Pułkownik Ciepliński w rękach UB
Polskie wyrzutnie Wisły
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
F-16 lecą na Litwę
Niepowtarzalność 1918
Wojsko, fotonika i rewolucja technologiczna
Wiedza, dzięki której możesz uratować życie
Course on Diplomacy
Pamiętać o tych, którzy nie wrócili z misji
W Łazienkach Królewskich o obronie Tobruku
16 Dywizja przeprawiła się przez Narew
Na straży polskich rubieży
Nowy stopień w siłach zbrojnych
„Tumak ’21” na finiszu
Gdy mąż i tata na misji
W jedynym słusznym kierunku
Chargé d’affaires Białorusi wezwany do MSZ ws. incydentu na granicy
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
Orlik po raz dziesiąty
Amerykanie polegli nad Polską

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO