moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sztandar dla krakowskich żandarmów

Prezydent Andrzej Duda, zwierzchnik sił zbrojnych, na placu Zamku Królewskiego na Wawelu wręczył sztandar Oddziałowi Żandarmerii Wojskowej w Krakowie. Rodzicami chrzestnymi chorągwi zostali Agata Kornhauser-Duda, pierwsza dama i gen. bryg. Robert Jędrychowski, zastępca komendanta głównego ŻW. Sztandar odebrał płk Robert Musiel, komendant krakowskiego Oddziału ŻW.

– Nie wszystkie oddziały Żandarmerii Wojskowej w Polsce mają sztandary. Wy od dzisiaj macie. Zasłużyliście na to swoją służbą dla Rzeczypospolitej. Niech ten sztandar zawsze was gromadzi, dodaje otuchy, męstwa i siły – powiedział prezydent Andrzej Duda. Zwierzchnik sił zbrojnych podkreślił, że chorągiew jest ważna nie tylko dlatego, że jest symbolem honoru i żołnierskiego męstwa. – Sztandar służył gromadzeniu wokół siebie rycerzy w zamęcie bitewnym. Łopotał na wietrze ponad walczącymi oddziałami i wskazywał żołnierzom, gdzie jest centrum, gdzie są ich towarzysze broni, gdzie toczy się główna walka – przypomniał.

O tym, że wręczenie sztandaru jest jednym z najważniejszych wydarzeń dla każdej jednostki mówiła Agata Kornhauser-Duda, pierwsza dama. – Stanowi dowód zaufania i wyraz uznania za gotowość do realizacji powierzonych zadań. Myślę, że nadanie sztandaru to taki moment, kiedy każdy żołnierz może jeszcze bardziej poczuć się związany z jednostką, ponieważ jest świadomy jej tradycji i etosu – stwierdziła Agata Kornhauser-Duda, która została matką chrzestną sztandaru. Pierwsza dama podziękowała również krakowskiemu Oddziałowi ŻW za udział w walce z pandemią koronawirusa. – Ten sztandar, to także wyraz uznania za Państwa zaangażowanie i poświęcenie na rzecz lokalnych społeczności – przyznała.

REKLAMAMinister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w liście skierowanym do oficerów i żołnierzy Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Krakowie przypomniał, że „przekazanie sztandaru jednostce jest zawsze wyróżnieniem, ale również zobowiązaniem do jeszcze lepszej służby, rozwijania umiejętności do pracy nad sobą i na rzecz Ojczyzny”. – Nie mam wątpliwości, że żandarmi z Krakowa wypełnią to zobowiązanie – zaznaczył szef resortu obrony.

Płk Robert Musiel, komendant krakowskiego Oddziału ŻW, zapewniał, że pod wręczonym dziś sztandarem Oddział Żandarmerii Wojskowej w Krakowie będzie z dumą i największym honorem realizował swoje zadania.

Symbolicznego wbicia gwoździ w drzewiec sztandaru dokonali: prezydent Andrzej Duda, Agata Kornhauser-Duda, gen. bryg. Robert Jędrychowski – w imieniu własnym i komendanta głównego ŻW, Wojciech Skurkiewicz – sekretarz stanu w ministerstwie ON, gen. Rajmund Andrzejczak – szef Sztabu Generalnego, Łukasz Kmita – wojewoda małopolski, wójt gminy Bolesław Krzysztof Dudziński – przedstawiciel Społecznego Komitetu Fundatorów Sztandaru, Łukasz Smółka – wicemarszałek województwa małopolskiego, sekretarz miasta Krakowa Antoni Fryczek – w imieniu prezydenta Krakowa, płk Antoni Musiel – komendant Oddziału ŻW w Krakowie oraz przedstawiciele Oddziału ŻW w Krakowie – korpusu oficerów – ppłk Sławomir Kuliczkowski, korpusu podoficerów – st. chor. sztab. Andrzej Łakomy, korpusu szeregowych – st. szer. Jacek Mróz i pracowników – Janusz Kiełbowicz.

Oddział Żandarmerii Wojskowej w Krakowie powstał w 1990 roku. Krakowscy żandarmi kontynuują tradycję 5 Dywizjonu Żandarmerii, który stacjonował na terenie Okręgu Korpusu nr V w latach 1920-39. Oddział ŻW w Krakowie obejmuje swoim zasięgiem województwa: małopolskie, podkarpackie, śląskie i świętokrzyskie. Podlegają mu wydział w Rzeszowie oraz placówki w: Kielcach, Lublińcu, Gliwicach, Bielsku-Białej, Nowej Dębie i Przemyślu. Żandarmi z krakowskiego Oddziału ŻW od lat pełnią służbę nie tylko w kraju, ale również na misjach pokojowych i stabilizacyjnych. Byli i są obecni na Wzgórzach Golan, Bośni i Hercegowinie, Syrii, Afganistanie, Iraku, Syrii, Kosowie, Rumunii i Litwie.

SZUS

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


„Solidarna Belona”: czysty tor do Szczecina
 
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
Dodatek specjalny za ochronę granicy
NATO wspiera Polskę walczącą z kryzysem migracyjnym
Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
Nowy stopień w siłach zbrojnych
O Polskę walczyli u boku Napoleona
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Szer. Alicja Tchórz i szer. Radosław Kawęcki mistrzami Europy!
Bitwa pod Oliwą i morskie plany marszałka Piłsudskiego
Zespół NATO na bojowo
Amerykanie polegli nad Polską
Mielec wraca do odrzutowców
Gdy mąż i tata na misji
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
Na straży polskich rubieży
Mecz z mistrzem!
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
Wojsko, fotonika i rewolucja technologiczna
Test odporności
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Sojusznicze wsparcie
Marynarze spoczęli w Kwaterze Pamięci
„Tumak ’21” na finiszu
Chargé d’affaires Białorusi wezwany do MSZ ws. incydentu na granicy
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
Pamiętać o tych, którzy nie wrócili z misji
Śladem „białych kurierów”
Polskie wyrzutnie Wisły
W Łazienkach Królewskich o obronie Tobruku
Żołnierz ranny na granicy
Cougary dla Wojska Polskiego
Tor pod osłoną
Course on Diplomacy
Kolejne sankcje wobec Mińska?
Wiedza, dzięki której możesz uratować życie
SOMA dla specjalsów
Słowo jak odcisk palca
W BBN o sytuacji na granicy
Pomoc socjalna dla żołnierzy
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Reforma administracji wojskowej
Bryza na południowej flance
W Sejmie o sytuacji na granicy
Nocne ataki na granicę udaremnione
W jedynym słusznym kierunku
Hybrydowa agresja ze Wschodu
Pułkownik Ciepliński w rękach UB
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
16 Dywizja przeprawiła się przez Narew
Będzie ustawa o obronie
„Kuźnia karabinów” w Orzyszu
Niepowtarzalność 1918
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Niemiec z Goździkiem
Podhalańczyk z pucharem „Polski Zbrojnej”
Orlik po raz dziesiąty
F-16 lecą na Litwę
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?
Kraj okupowany, ale nie zwyciężony!
W Łodzi szkolą medyków zgodnie z wytycznymi NATO
Przygotowania do budowy ogrodzenia na granicy
Oczy na wschodnią flankę
Afganistan. Czas wracać do domu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO