moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Terytorialsi z Podlasia byli najlepsi

Najpierw – ekstremalny bieg, potem wymagająca pętla taktyczna. W WOT odbyły się pierwsze zawody użyteczno-bojowe lekkiej piechoty. Dwudniowe zmagania wygrali żołnierze 1 Brygady Obrony Terytorialnej. – Nie zawsze się wygrywa, a porażka to także czasem dobry nauczyciel – przypominał gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca WOT-u, podkreślając wagę rywalizacji w wojsku.

Na toruńskim poligonie, na którym codziennie szkolą się artylerzyści, rywalizowało 12 12-osobowych zespołów z brygad obrony terytorialnej z całego kraju. Zawody użyteczno-bojowe sekcji lekkiej piechoty zorganizowane przez Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej trwały dwa dni.

Pierwszego żołnierze musieli zmierzyć się z tzw. ekstremalnym biegiem terytorialsa. Trzeba było pokonać w pełnym rynsztunku (kilkanaście kilogramów wyposażenia osobistego razem z bronią) sześciokilometrową trasę, na której na żołnierzy czekały dodatkowe zadania. Terytorialsi musieli np. przenieść cztery bale drewna, przetoczyć opony, przeczołgać się pod drutami kolczastymi czy popchnąć we wskazane miejsce ciężarówkę. Nie zabrakło także zadań z prowadzenia ognia, żołnierze korzystali z różnego rodzaju broni: od karabinków Grot począwszy na ręcznych granatnikach przeciwpancernych skończywszy.

REKLAMA

Drugi dzień zawodów był nieco mniej wyczerpujący fizycznie. Na pętli taktycznej, która liczyła około 3 km, chodziło bardziej o sprawdzenie wojskowej wiedzy żołnierzy. Dlatego tym razem czekały na nich zadania z topografii (terytorialsi musieli pojawić się w kilku określonych punktach kontrolnych), dotyczące taktycznej pomocy medycznej (na odcinku 200 m trzeba było przenieść na improwizowanych noszach rannego kolegę) i przygotowania stanowisk ogniowych. Poza tym żołnierze musieli wykazać się znajomością zasad obrony przed bronią masowego rażenia (zakładanie na czas masek i odzieży ochronnej), ustawiania zapory minowej oraz obserwacji terenu.

Terytorialsi podkreślali, że zawody były okazją, by sprawdzić granice swojej wytrzymałości fizycznej oraz wiedzy na temat żołnierskiego rzemiosła. – Plecak zawierał wyposażenie niezbędne do przeżycia dwóch dni w nieznanym terenie, czyli śpiwór, karimatę i jedzenie, do tego broń, hełm i kamizelkę. Czołganie się z takim obciążeniem z pewnością jest wyzwaniem – relacjonował ppor. Stefan Mocek z 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

– To była bardzo wymagająca trasa, na której trzeba było wykazać się sporą wytrzymałością, lecz także mieć odrobinę szczęścia, chociażby po to, aby uniknąć kontuzji. U jednego z członków naszej drużyny doszło do urazu, ale nie poddał się i kontynuował z nami zawody – opowiadał kpr. Marcin Zieliński z 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Jego zdaniem ważniejsze niż wynik zawodów było to, jak drużyna zachowywała się w czasie rywalizacji. – To była świetna okazja do sprawdzenia siebie, na jakim poziomie wyszkolenia jesteśmy, na ile jesteśmy zgrani, czy w trudnych sytuacjach możemy liczyć na siebie nawzajem – mówił.

Dowództwo WOT podkreśla, że taki właśnie był główny cel zawodów. – W ramach przywództwa bardzo ważne jest budowanie środowiska zdrowej, wojskowej rywalizacji, która z jednej strony daje nam pewną dozę adrenaliny, ale z drugiej uczy pokory. Bo nie zawsze się wygrywa, a porażka jest czasami dobrym nauczycielem – podkreślał gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca WOT-u.

Choć wynik nie był najważniejszy, zawody terytorialsów jak każda rywalizacja zakończyły się wskazaniem zwycięzców. Najlepsza okazała się drużyna z 1 Podlaskiej Brygady OT, drugie miejsce zdobył zespół z 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, a trzecie miejsce na podium wywalczyli terytorialsi z Wielkopolski.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Siły NATO ćwiczą w Kłajpedzie
 
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
Śladem „białych kurierów”
„Tumak ’21” na finiszu
Lekcja wojska od górali
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Orlik po raz dziesiąty
W drodze do wojska
Afganistan. Czas wracać do domu
Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
O Polskę walczyli u boku Napoleona
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Oczy na wschodnią flankę
Terytorialsi wybrali najlepszych pracodawców
Legioniści wkraczają do Warszawy
Bryza na południowej flance
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
Kandydaci do „armii mistrzów” na szkoleniu
Nauka kruszenia lodu
Święto żołnierzy artylerii
Czarna Dywizja znów bezkonkurencyjna!
Wojskowi studenci medycyny pomagają na Okęciu
SOMA dla specjalsów
W jedynym słusznym kierunku
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
W Sejmie o kondycji PGZ
35 medali wojskowych pływaków
Hybrydowa agresja ze Wschodu
Harduny dla strażaków?
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Obowiązkowe szczepienia dla żołnierzy?
W BBN o sytuacji na granicy
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
F-16 lecą na Litwę
Działamy szybko i zdecydowanie
Chodziarz szykuje się do defilady
Pierwsze Żmije na granicy
Zmiany w szkoleniu podoficerów
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Dodatek specjalny za ochronę granicy
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
Czy będą zmiany wojskowych reprezentantów?
Paczki świąteczne od PGZ
Na granicy nieco spokojniej
Komandos z Lublińca na czele korpusu podoficerskiego WOT
Pułkownik Ciepliński w rękach UB
Czy będzie koniec służby kontraktowej?
Tarcza Polski coraz bliżej. Umowy w sprawie „Wisły” i „Narwi”
Sojusznicze wsparcie na granicy
Nastał dzień krwi i chwały…
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
„Murem za polskim mundurem”
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Aktywność migrantów powoli spada
We Are Where We Are Needed
Mielec wraca do odrzutowców
Prezydent z wizytą na granicy
Zespół NATO na bojowo
„Czajka” składa skrzydła
Na straży nienaruszalności
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO